לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "ביומה"

אין שינוי בגודל ,  לפני שנה
אין תקציר עריכה
מחלקים את כדור הארץ למספר ביומות בעלות אקלים מסוים שבהן חיים מינים מסוימים של בעלי חיים וצמחים. אחד הגורמים החשובים שמשפיעים על מיני בעלי החיים הוא אספקת האנרגיה מהשמש לאזור:
 
• '''טונדרה''' - באזורי הקטבים מקבלים מעט מאוד חום ובשל כך האקלים שם קר. אזור הקוטב הצפוני כולל את ביומת הטונדרה, מישור רחב ידיים קפוא ונטול עצים, אין כמעט אנרגיית שמש ולכן אין הרבה בעלי חיים באזור. היצורים מותאמים לתנאים הקשים ביותר, החורף ארוך וקר והקרקע כבר בעומק יחסית רדוד קפואה לחלוטין, רק לתקופה קצרה בשנה יש הארה של שמש בטונדרה. לבעלי החיים המצויים באזור יש תכונות המסייעות להןלהם להתקיים בתנאים האלה כמו פרווה ושכבות שומן עבות. הרבה בעלי חיים נודדים דרומה מן הטונדרה לאזור שיש בו יותר גשם ויותר אנרגיה מן השמש.
 
• הביומה הבאה היא '''יער המחטניים''' (Boreal), קרני השמש באזור ישירות יותר ומופיעות במשך זמן ארוך יותר בשנה, הן מאפשרות קיום של צמחים ובעלי חיים רבים יותר, אך יש מעט שמש והטמפרטורות עדיין נמוכות. לכן בעלי החיים מצמיחים פרווה עבה שמאפשרת להם להתקיים בחורף, העצים הם [[עץ ירוק עד|ירוקי עד]] ונושאים עלים בצורת מחטים שמקנה להם עמידות גם בטמפרטורות נמוכות ביותר, הם בין הצמחים המצליחים ביותר בעולם ומאכלסים אזורים רבים גם לא בביומה שלהם.
משתמש אלמוני