לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "זמן הקפה"

הוסרו 59 בתים ,  לפני שנה
←‏דוגמאות: א4קארקרק
מ (←‏פתיח: קישורים פנימיים)
(←‏דוגמאות: א4קארקרק)
* '''[[מחזור סינודי|זמן הקפה סינודי]]''' (סינודי מלשון מפגש) הוא פרק הזמן בין שני מופעים זהים של גרם שמיים ביחס לשמש כפי שיראה לצופה מכדור הארץ, כלומר העצם יימצא באותה [[אלונגציה (אסטרונומיה)|אלונגציה]] מן השמש ובאותה [[זווית מופע]]. זמן זה שונה מזמן הקפה סידרי מכיוון שבין שני מופעים כאלו כדור הארץ ממשיך לנוע במסלולו. חודש סינודי הוא הפרש הזמן בין שני מולדים רצופים של הירח והוא החודש העברי. משך חודש סינודי ממוצע בשנת 2000 היה 29 יום, 12 שעות 44 דקות ו־2.8769 שניות.
* '''זמן הקפה דרקוני''' (מקור השם דרקוני נובע מהקשר ל[[ליקוי חמה|ליקויי חמה]] [[ליקוי לבנה|ולבנה]]) הוא פרק הזמן שחולף בין שני מעברים רצופים של גרם שמימי בנקודת [[קשר עולה|הקשר העולה]]. זמן הקפה זה נבדל מזמן הקפה הסידרי מכוון שקו הקשרים נע גם הוא. משך שנה דרקונית בכדור הארץ הוא 346.62005 יום.
* '''זמן הקפה אנומליסטי''' הוא פרק הזמן שחולף בין שני מעברים רצופים של גרם שמימישחשמימי בנקודת ה[[פריהליון]] שהיא הנקודה הקרובה ביותר למוקד תנועתו. זמן הקפה זה נבדל מזמן הקפה סידרי בכך [[אליפסה|שהציר הראשי]] של מסלול הגוף משתנה. בולט במיוחד [[כוכב חמה]] אשר תנועת הפריהליון שלו שימשה כאחת ההוכחות ל[[תורת היחסות הכללית]]. משך שנה אנומליסטית בכדור הארץ הוא 365.25964 יום. משיכת [[כח הכבידה]] מצד שאר [[כוכב לכת|כוכבי הלכת]] הם שגורמים לסטיה במשך השנה האנומליסטית מן הסידרית ולא אפקטים יחסותיים.
* '''זמן הקפה טרופי''' (טרופי מלשון [[חוג הסרטן]] ו[[חוג הגדי]]) הוא פרק הזמן שחולף בין שני מעברים רצופים של גרם שמימי ב[[עלייה ישרה]] 0. זמן זה נבדל מזמן הקפה סידרי בגלל התקדמות [[נקודת השוויון]]. בכדור הארץ שנה טרופית נמדדת בין שני מעברים רצופים של השמש בנקודת השוויון של האביב, משך שנה זו הוא שקובע את [[עונות השנה]]. בשנת 2000 משך השנה הטרופי היה 365 יום 5 שעות 48 דקות ו־45.1875 שניות.
 
משתמש אלמוני