לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "קבוצת השווים"

נוספו 46 בתים ,  לפני 12 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ
מ
[[תמונה:Cuban boys.jpg|שמאל|ממוזער|250px|נערים [[קובנים]] משחקים]]
'''קבוצת השווים''', Agepeer Cohortgroup - [[קבוצה חברתית]] המורכבת מבני אותו [[גיל]] ואותו סטאטוס[[סטטוס חברתי]] ותחומי עניין משותפים.
 
ל[[גיל ההתבגרות]] יש תפקיד בגיבוש הזהות האישית, ברכישת מעמד שונה במשפחהב[[משפחה]] ורכישת [[אוטונומיה]] רבה יותר בעולם שמחוץ למשפחה. על תהליך ה[[חיברות]] של נערים בגיל ההתבגרות משפיעים שלושה "[[סוכן חיברות|סוכני חיברות]]": הוריו (משפחתו), [[בית ספר|בית הספר]] וקבוצת השווים. (עד גיל בית הספר ההשפעה הרבה ביותר היא של המשפחה, מגיל הכניסה לביה"ס מתחלקת ההשפעה בין המשפחה לבית הספר, בתוספת השפעה מהחברים הקרובים, בגיל ההתבגרות עולה השפעתה של קבוצת השווים על חשבון המשפחה ובית הספר, אם כי גם להם יש תפקיד).
 
למונח "קבוצת השווים" יש שלוש משמעויות:
#קבוצת בני הגיל, שיוך טכני של כל [[התבגרות|המתבגרים]] בסביבה הקרובה והרחוקה, בארץ ובעולם, שנמצא יחד עם המתבגר בשלב התפתחותי דומה של ההתבגרות. <br />קבוצה זו קובעת למתבגר [[נורמה (סוציולוגיה)|נורמות]] אוניברסליות, מייצרת עבורו נושאים להזדהות וחיקוי בכל התחומים: עמדות, התנהגות, נטיות וכדומה. מאחר ומדובר בקבוצה ענקית היא יכולה להציע למתבגר מגוון רחב של אפשרויות לחיקוי והזדהות, מהן כל מתבגר יכול לבחור.
#קבוצת החברים, קבוצת בני הגיל החברים במסגרות פורמאליות והבלתי פורמאליות בהן המתבגר נמצא. (כיתה, תנועת נוער, שכונה). בחלק ממסגרות אלו יהיה מבוגר סמכותי (מורה, מדריך). <br /> הפעילות המשותפת, התקשורת הבין אישית והאינטראקציה בין חברי הקבוצה נותנת למתבגר אפשרות לתרגל תפקוד של מבוגר בתוך חברה.<br />לרוב המתבגר לא יכול לבחור את חבריו למסגרת, זוהי קבוצה פתוחה לכל מי שנמצא במסגרת, ולכן תפקידה הרגשי עבורו מוגבל.
#קבוצת החברים מתוך בחירה המורכבת לעתים ממספר תת קבוצות הקרויות "חבורות".
יש מקרים בהם קבוצת השווים הופכת לתחליף מלא (או כמעט מלא) למשפחה, והמתבגר רואה בה את קבוצת ההתיחסות הבלבדית שלו, התופעה מודגשת בחברות מהגרים, דוגמה היא תיאור המצב ב[[סיפור הפרברים]] בו נוצרה [[חבורת רחוב]] בעלת תת-תרבות משלה.
 
ישנם מקרים בהם קבוצת השווים מפתחת לעצמה [[סוציולקט]], (שפה ייחודית).
 
==לקריאה נוספת==