לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "דבר המלך במועצה"

מ (בוט מוסיף: hu:Order-in-Council)
'''דבר המלך במועצתו''' (ב[[אנגלית]]: '''King's Order-in-Council''') הוא כינוי לשיטת [[חוק|חקיקה]] שנהוגה ב[[בריטניה]], ב[[ממלכת חבר העמים הבריטי|ממלכות חבר העמים הבריטי]] (Commonwealth realms), ובעבר ברחבי [[האימפריה הבריטית]]. שיטת חקיקה זו נהגה גם ב[[המנדט הבריטי|מנדט הבריטי על פלשתינה-ארץ-ישראל]], ואף שהיא [[החקיקה בישראל|אינה נהוגה בישראל]], חוקים שנחקקו על-פיה בתקופת המנדט עדיין תקפים ב[[מדינת ישראל]], לפי החלטת [[מועצת המדינה הזמנית]] ב-[[1948]], ובכפוף ל[[פקודת סדרי השלטון והמשפט|תיקונים שקבעה המועצה]], ושנוספו על ידי [[הכנסת]] במשך השנים.
 
באופן רשמי "דבר המלך במועצתו" הוא חוק שמפרסם מלך (או מלכת) בריטניה לאחר שנועץ בחבר יועציו. בפועל, מאז שבוטלו הסמכויות הביצועיות של מוסד המלוכה בבריטניה (ראו בערך: [[מלוכה חוקתית]]), הסכמת המלך או המלכה לחקיקה היא פורמלית בלבד. כמו כן, השימוש באמצעי החקיקה הזה הולך ופוחת. כיום, יושב ראש המועצה המייעצת למלכה הוא שר בממשלה הנבחרת של בריטניה, והוא מציג את החוקים שהוחלט עליהם לפי שיטת חקיקה זו בפני המלכה או נציג מטעמה. החוקים מקבלים את תוקפם לאחר שהמלכה או הנציג שלה מצהירים על הסכמתם, אבל למעשה, הם אינם יכולים לסרב. [[הפרלמנט של בריטניה|הפרלמנט הבריטי]] רשאי לבטל את החוקים האלה בחקיקה נגדית מטעמו.
בתקופה שבה האספה המחוקקת של [[צפון אירלנד]] הייתה מושעית, נעשתה רוב עבודת החקיקה בצפון אירלנד באמצעות "דבר המלך במועצתו". שיטת חקיקה זו משמשת גם בטריטוריות אחרות הכפופות לבריטניה, שאין להן מוסדות מחוקקים מקומיים. השימוש ב"דבר המלך במועצתו" למטרה זו היה נפוץ לפני [[מלחמת העולם השנייה]] בשעה שהיו לאימפריה הבריטית טריטוריות רבות שנשלטו באמצעות נציב, ללא מוסד מחוקק מקומי. כיום מדובר בעיקר במקומות קטנים שאין אפשרות או אין צורך לקיים בהם מוסדות אוטונומיים.
 
בארצות חבר העמים הבריטי ש[[ממלכתממלכות חבר העמים הבריטי|מכירות במלכת בריטניה כראש המדינה שלהן]] ([[קנדה]], [[אוסטרליה]], [[ניו זילנד]], [[ג'מאיקה]] ועוד), פועלות מועצות מייעצות מקומיות, שמקבלות אישור פורמלי להחלטותיהן מ[[מושל כללי|המושל הכללי]]. המושל הכללי הוא באופן רשמי נציגה של מלכת בריטניה, אך הוא אזרח מקומי שמתמנה לפי המלצת ראש הממשלה המקומי. בארצות כאלה, "דבר המושל הכללי במועצתו" הוא בעצם תקנות מטעם הממשלה במקרים שבהם אין צורך באישור הפרלמנט. היו מקרים שבהם מושלים כלליים החזירו תקנות לממשלה המקומית לצורך תיקונים, אולם בדרך כלל הליכי האישור דומים לאלה הנהוגים בבריטניה, כך שאישור המושל הכללי הוא פורמלי בלבד.
 
==דבר המלך במועצתו על פלשתינה (א"י)==