לדלג לתוכן

כוננות מיידית – הבדלי גרסאות

מ
אין תקציר עריכה
מאין תקציר עריכה
|שפת הסרט=[[אנגלית]]
}}
'''כוננות מיידית''' (ב[[אנגלית]]: '''Crimson Tide''' - "גאות ארגמן") הוא [[סרט קולנוע|סרט]] [[מותחן (קולנוע)|מתח]] משנת [[1995]] בבימויו של [[טוני סקוט]], בכיכובםובכיכובם של [[ג'ין הקמן]] ו[[דנזל וושינגטון]]. עלילת הסרט הוא סרט מתח אשר מתרחשמתרחשת ב[[צוללת גרעינית]] [[ארצות הברית|אמריקאית]] בעת משבר גרעיני עם [[רוסיה]] שלאחר [[המלחמה הקרה]].
 
==העלילה==
{{פרטי עלילה}}
הסרט נפתח על רקע של משבר ברוסיה. פולטיקאי רוסי צעיר מורד בקרמלין, משתלט על ראשי חץ גרעינים, ומאיים לשגר אותם אל המערב.
רון האנטר ([[דנזל וושינגטון]]) הוא קצין צעיר ומבטיח המגיע לשרת כקצין המבצעים (סגן מפקד) של היו.אס.אס [[אלבמה (צוללת)|אלבמה]] - [[צוללת טילים בליסטיים]] חדישה [[הצוללות הגרעיניות מסדרת אוהיו|מסדרת אוהיו]]. הקפטן של הצוללת הוא קפטן רמזי ([[ג'ין הקמן]]) אשר משרת בתפקידו עשרות שנים. הצוללת יוצאת ל[[אוקיינוס]] על מנת להוות אפשרות למכת מנע מקדימה כנגד המורדים הרוסים. בין רמזי והאנטר מתגלעות מחלקות באשר לניהול הצוללת והצוות, אך הוויכוחים נשמרים על אש נמוכה. לאחר שלווינים אמריקאים מגלים שהרוסים מתדלקים את הטילים שלהם, האלבמה מקבלת פקודת לשגר [[טיל בליסטי]] למטרות. לאחר שמתחילים בהכנות לשיגור, הם מקבלים הודעה נוספת המנותקת באמצע. האנטר מתנגד לשיגור הטילים הגרעינים לפני אישור המסר, בעוד רמזי טוען שהפקודה חוקית. האנטר לא מסכים לאשר את השיגור ורמזי כתגובה פוקד לכלוא אותו באשמת מרד. האנטר בתגובה נגדית פוקד לשחרר את הקפטן מהפיקוד ואכן כך נעשה. יותר מאוחר בעזרת חלק מהקצינים רמזי שב להיות הקפטן וכולא את האנטר, אך זה מצליח להשתחרר מכלאו בעזרת כמה קצינים מצידו וחוזר לגשר הפיקוד. לאחר מספר דקות מגיעה ההודעה שמבקשת לבטל את ירי הטילים הגרעינים לרוסיה. בבירור הצבאי שלאחר מכן, קפטן רמזי מבקש להשתחרר מהצי ולמנות את האנטר למפקד האלבמה.
{{סוף פרטי עלילה}}
 
==על הסרט==
הסרט אינו [[סרט פעולה]], אך מיטיב לספק סצנות צוללות ייחודיות, ומתבסס בעיקר על יכולתם של [[ג'ין הקמן]] ו[[דנזל וושינגטון]] להעביר בצורה חדה מאוד את דקויות ה[[תסריט]].
 
==תפקידיםתפקידיםשחקנים ראשיים==
* [[דנזל וושינגטון]] - רון האנטר
* [[ג'ין הקמן]] - קפטן רמזי
 
==פרסים ומועמדויות==
* פרסי האקדמיה (ה[[פרס אוסקר|פרסי אוסקר]]) - [[1996]] - מועמדות בקטגוריות: עריכה, קול ואפקטים
* [[פרס גראמי]] - [[1996]] - [[האנס צימר]] זכה ביצירה מקורית טובההטובה ביותר שנכתבה לסרט או לתוכנית טלווזיה
* פרסי הקולנוע של [[MTV]] -{{כ}} [[1996]] - [[דנזל וושינגטון]] היה מועמד לקטגורייתבקטגוריית השחקן הטוב ביותר
 
==קישורים חיצוניים==