מיכאיל ז'בנצקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ומיכאיל ז'בנצקי בשנת 2012

מיכאיל ז'באנצקירוסית: (Михаил Маньевич Жванецкий; ‏ (נולד ב-6 במרץ 1934, אודסה) הוא סופר סאטירה וסטנדאפיסט יהודי רוסי וסובייטי. בשנת 1999 הוענק לו תואר האמן העממי של אוקראינה ובשנת 2012 תואר האמן העממי של רוסיה. ז'בנצקי מכהן כחבר הנשיאות של הקונגרס היהודי-רוסי.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיכאיל ז'בנצקי נולד באודסה למשפחת רופאים יהודים. בשנת 1956 הוא סיים את לימודיו באוניברסיטה למקצועות ים באודסה והחל לעבוד כמהנדס מכונות בנמל של אודסה. ביחד איתו עבד ויקטור אילצ'נקו שבהמשך היה מבצע יצירות של ז'בנצקי.

עוד בתקופת הלימודים ז'בנצקי כתב סיפורים סאטיריים קצרים ומפעם לפעם היה מופיע איתם בהופעות חובבנים. בשנת 1963 לאודסה הגיעה תיאטרון סאטירי מלנינגרד ומנהלו ארקדי רייקין. ארקדי רייקין אהב את הסיפורים של ז'בנצקי ובשנת 1964 מינה אותו למנהל הספרותי של התיאטרון.

בשנת 1969 התיאטרון העלה על הבמה תוכנית "רמזור" בה לראשונה הושמעו יצירות של ז'בנצקי שנהפכו לפופולריות מאוד. במקביל לעבודה עם רייקין, ז'בנצקי כתב לצמד קומיקאים רומן קרצב וויקטור אילצ'נקו. במהלך שנות ה-60 וה-70 ז'בנצקי כתב כ-300 יצירות סטנד-אפ.

לאחר הצלחת התוכנית "רמזור" ז'בנצקי חזר לאודסה למספר שנים ואחר כך נסע במוסקבה. בתקופה זו הוא התחיל להופיע בעצמו עם הופעות סטנד-אפ שהוא כתב בעצמו.

בשנת 1988 ז'בנצקי הקים תיאטרון סאטירי שהתבסס על יצירות קומיות קצרות וסטנד-אפ פרי עטו. מאז הקמתו ז'בנצקי מכהן כמנהל אמנותי של התיאטרון.

במהלך השנים ז'בנצקי הוציא לאור כ-10 ספרים שבחלקם גם הוקלטו על DVD.

החל משנת 2002 לז'בנצקי יש תוכנית חודשית "חניך תורן של המדינה" בטלוויזיה רוסית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]