מנפרד גרסטנפלד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מנפרד גרסטנפלדגרמנית: Manfred Gerstenfeld, נולד ב-1937) הוא סופר, פובליציסט, היסטוריון, חוקר השואה והאנטישמיות, כלכלן ואקולוג ישראלי. היה יו"ר הנהלת המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה במשך 12 שנים (20002012) וכיום חבר ההנהלה. מייסד ומנהל התוכנית של מרכז זה לחקר האנטישמיות. לשעבר ראש בני עקיבא בהולנד ויו"ר ארגון הסטודנטים היהודים העולמי WUJS.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד ב-1937 בווינה, אוסטריה, להורים יהודים אורתודוקסים ציונים. המשפחה ברחה מאוסטריה הנאצית, להולנד, לאחר הולדתו. בתקופת מלחמת העולם השנייה, משנכבשה הולנד על ידי הנאצים הסתתרו הוא והוריו במשך כשנה, באמסטרדם, סמוך למקום המסתור של אנה פרנק וכך ניצלו.

לאחר המלחמה הצטרף לתנועת בני עקיבא והגיע לדרגת ראש בני עקיבא בהולנד כולה. למד באוניברסיטת אמסטרדם ובה גם קיבל את הדוקטורט שלו, באקולוגיה. כשהיה סטודנט, היה למנהיגו של ארגון סטודנטים יהודים ציונים באמסטרדם - NZSO וב-1963 נבחר ליו"ר ארגון הסטודנטים היהודים העולמי - World Union of Jewish Students) WUJS).

ב-1964, זמן קצר לאחר סיום לימודיו היגר מהולנד לצרפת, פריס, לאחר שקיבל עבודה בקונסורציום פיננסי גדול, כאנליסט של מניות חברות התרופות הנסחרות בבורסה. עבד בתפקיד זה במשך ארבע שנים, וב-1968 עלה לישראל עם משפחתו והוא ממשיך גם כאן בעבודתו הכלכלית.

פרופסור (אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת טמפל) דניאל אלעזר, המייסד, הנשיא ויו"ר מועצת המנהלים של מכון המחקר, המרכז הירושלמי JCPA, שהיה ידידו, צירף אותו בשלב מסוים לדירקטוריון של מכון המחקר שלו, יותר בתור תחביב מאשר כמקצוע. ב-1999 הלך פרופסור אלעזר לעולמו, ובראשית שנת 2000 נבחר גרסטנפלד כאחד משני יורשיו, ובכך הפך התחביב למקצוע.

גרסטנפלד כיהן כיו"ר הנהלת המרכז, בעוד דוקטור דורי גולד התמנה לנשיאו. גרסטנפלד כיהן כיו"ר מועצת המנהלים של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה עד 2012. בתקופה זו הוא גם ייסד את התוכנית לחקר האנטישמיות במסגרת ה-JCPA והוא מכהן, עד היום, כמנהל התוכנית. בנוסף, הוא מנהל כיום את "המכון לעניינים יהודיים כלל עולמיים" (Institute for Global Jewish Affairs), שנוסד ב-2008, במסגרת המרכז הירושלמי JCPA[1].

ב-2012 קיבל פרס מפעל חיים מהמגזין The Journal for the Study of Antisemitism.

גרסטנפלד היה נשוי למריאן (נפטרה) והוא אב לשני בנים.

מאמריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימת מאמרים חלקית, שהתפרסמה באתר ה-JCPA

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשפות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]