לדלג לתוכן

מסע בין כוכבים: סיפונים תחתונים - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

זוהי רשימת דמויות מסדרת הטלוויזיה המדע בדיוני "מסע בין כוכבים: סיפונים תחתונים".

אנושות[עריכת קוד מקור | עריכה]

או'קונור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוטננט או'קונור היה קצין על הספינה סריטוס. במהלך השנתיים האחרונות לשירותו הכין את עצמו לטקס התעלות, במטרה להעביר את תודעתו למישור קיום גבוה יותר. כשביצע את הטקס, בנוכחות חבריו לספינה, גרמה טנדי המגושמת לכך שהטקס ייכשל. בהמשך או'קונור מתוודה בפניה שלמעשה לא התכוון להצליח בטקס ושרצה שיכירו אותו כ"הבחור מההתעלות". בסופו של דבר או'קונור מתעלה במפתיע בנוכחות טנדי, מגלה שהיקום מונח על גבה של קואלה חייכנית, ומתעלה רגע לפני שהוא מגלה לטנדי את התשובה למשמעות החיים.

בראד בוימלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סג"ם בראדוורד "בראד" בוימלר הוא קצין זוטר על סיפונה של ה"סריטוס". בוימלר הוא קצין שאפתן וקפדן, שאוהב לבצע את משימותיו במהירות ויעילות, לעיתים קרובות מוגזמת. הוא מעוניין מאוד להתקדם בסולם הדרגות ולהפוך לקפטן, וכל חייו מוקדשים למטרה זו. הוא חסר ביטחון ושואל לעיתים קרובות את חבריו האם דבר מסוים בו יוצר רושם ראוי לקידום יותר מדבר אחר (לדוגמה, האופן שבו הוא מסרק את שיערו). בוימלר קפדן במיוחד בכל הקשור לקיום פקודות ואינו סוטה מהן ימינה או שמאלה, אך במהלך היכרותו עם סג"ם מארינר הוא לומד שלעיתים קרובות חשיבה מקורית וכיפוף הנהלים היא הדרך הטובה, הנכונה והיעילה לביצוע משימות. בסוף העונה הראשונה קודם בוימלר מדרגת סג"ם לדרגת לוטננט מדרג זוטר (Junior Grade) וקיבל הצבה מחדש על סיפונה של ה"טיטאן" תחת פיקודו של קפטן ויליאם רייקר. באחת המשימות כקצין על ה"טיטאן" התפצל בוימלר לשניים בתאונת משגר דומה לזו שקרתה לוויליאם רייקר ויצרה את תומאס רייקר, מה שהביא לכך שאחד הבוימלרים, שהחל לכנות את עצמו ויליאם בוימלר, נשאר כלוטננט מדרג זוטר על ה"טיטאן", בעוד השני נשלח בחזרה אל ה"סריטוס" כסג"ם.
על שמו של בוימלר נקרא "אפקט בוימלר", נוהל שהחל על ה"סריטוס" והפך במרוצת השנים לנוהל בסיסי בצי הכוכבים לפיו קפטן הספינה אינו אוכף לוחות זמנים לביצוע המשימות על פקודיו, וסומך עליהם שיבצעו את המשימות לפי שיקול דעתם. בוימלר אינו מרוצה מכך שהנוהל, שנוגד לחלוטין את אמונותיו ואת דרך הפעולה שלו, נקרא על שמו.

ויליאם בוימלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראד "ויליאם" בוימלר הוא שכפול של בראד בוימלר שנוצר עקב תקלת טרנספורטר במהלך משימה בתקופת שירותו על ה"טיטאן". בניגוד לבראד, שהוחזר לדרגת סג"ם ול"סריטוס", ויליאם נשאר לשרת בדרגת לוטננט זוטר על סיפונה של ה"טיטאן". רשמית, הוא נהרג עקב דליפת גז קטלנית בחדרו, וארונו שוגר לחלל. בפועל מותו זויף על ידי מדור 31, והוא הפך לסוכן של הארגון החשאי.

אנדי בילאפס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוטננט קומנדר אנדרית'יו "אנדי" בילאפס הוא המהנדס הראשי של ה"סריטוס" ומפקדו הישיר (ומושא הערצתו) של סג"ם ראת'רפרד. הוא מהנדס מוכשר מאוד שנהנה לבצע את משימותיו גם מעבר לשעות העבודה, אך הוא גם אדם בודד ללא חיי חברה, ומתקשה לשוחח עם נשים.
בילאפס הוא גם נסיך הכתר של הייספיריה, כוכב לכת שיושב על ידי מעריצי רנסאנס שהקימו עליו חברה מלוכנית. על מנת להפוך למלך, עליו לקיים יחסי מין, דבר שאותו הוא מסרב בתוקף לעשות, ומביא את אמו המלכה לנסות תחבולות שונות על מנת לגאול אותו מבתוליו.

בקט מארינר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – בקט מארינר

סג"ם בקט מארינר היא קצינה בצי הכוכבים המוצבת על סיפונה של הספינה סריטוס. למארינר קריירה עשירה בצי הכוכבים עוד לפני הצבתה על הסריטוס. היא הוצבה בעבר על ספינות חשובות יותר כמו הקיטו, ואף על האנטרפרייז-D[1] כשהייתה צוערת באקדמיה. מארינר התקדמה בעבר בסולם הדרגות (לא ידוע לאיזו דרגה) אך הורדה בחזרה לדרגת סג"ם בכל פעם בשל בעיות המשמעת התכופות שלה. מארינר מסרבת לקיים את פקודות הצי כשאלו אינן עולות בקנה אחד עם הדרך שבה היא חושבת שהדברים צריכים להיעשות, אך היא לעולם לא עושה זאת על מנת להשיג רווח אישי אלא רק במטרה לבצע את הדברים בצורה יעילה יותר, או כפי שנראה לה נכון יותר לבצעם על פי אמות המוסר שלה. לעיתים היא אף עוברת על הצו העליון כשהדבר נראה לה מוסרי יותר מלקיימו.
מארינר היא פאנסקסואלית שנמשכת ל"ילדים רעים" ללא קשר למין או מגדר.[2]
מארינר היא בתה של קפטן קרול פרימן ושל אדמירל נוסף בצי הכוכבים. מערכת היחסים בינה לבין הוריה טעונה מאוד, ושניהם אינם מעוניינים בה על ספינתם. מארינר ופרימן מנסות להסתיר את הקשר המשפחתי ביניהן, אך בסוף העונה הראשונה הוא מתגלה בטעות לבוימלר ובעקבותיו לכל צוות הספינה, והשתיים מחליטות לנסות לעבוד יחד למרות מערכת היחסים הטעונה ביניהן.

פלטשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלטשר היה סג"ם שהוצב על הסריטוס. פלטשר עשה רושם ראשוני של קצין חרוץ וחביב שמסייע לחבריו באהבה ורצון, אך בדיעבד התברר שמדובר בקצין עצלן שמוסריותו לוקה בחסר, וכי הוא מחפש בעיקר דרכים להתחמק מביצוע משימות תוך שהוא ממציא שקרים שונים, למשל שקיו תקף אותו ולאחר מכן נעלם, במהלך ביצוע משימתו.
לאחר שאחת מתחבולותיו הביאה בטעות וללא כוונה להצלת הסריטוס מהשמדה, הוא מקודם לדרגת לוטננט ומוצב על הספינה טיטאן, בפיקודו של קפטן ויליאם רייקר, אך כבר לאחר שבוע מתגלה שהוא נוהג לזרוק אשפה לתוך מנוע העיוות של הספינה במחשבה שהזבל יושמד בו, והוא מפוטר סופית מצי הכוכבים.

קרול פרימן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קפטן קרול פרימן היא מפקדת הסריטוס. היא קצינה קשוחה ושאפתנית שאינה מרוצה ממעמדה של הסריטוס בצי ומנסה למצוא דרכים להראות שהסריטוס היא ספינה ראויה למרות משימתה השוטפת, לקיים מגע שני עם גזעים שהקשר הראשוני איתם נוצר על ידי הספינות החשובות יותר בצי. פרימן היא אמה של סג"ם מארינר שמוצבת על ספינתה, למורת רוחה, וזוגתו (לא ברור אם בעבר או גם בהווה) של אדמירל בצי הכוכבים, אביה של מארינר.

ג'ק ראנסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

קומנדר ג'ק ראנסום הוא הקצין הראשון על סיפונה של הסריטוס. ראנסום הוא גבר נאה שעסוק בטיפוח מראהו החיצוני ובאימוני כושר, ועוסק בפוליטיקה פנימית על מנת למצוא חן בעיני הקפטן. למרות זאת הוא גם קצין מוכשר, בעל יכולות, אכפתי כלפי הצוות שתחת פיקודו ומוכן להקריב את עצמו במידת הצורך על מנת להציל את פקודיו.
דמותו היא מחווה לדמויותיהם של הקפטנים ג'יימס קירק וויליאם רייקר. בפרק האחרון של העונה הראשונה מציינת כלפיו דיאנה טרוי שהוא סובל מחוסר ביטחון עצמי בגבריותו וראנסום מגיב שהדבר מסייע לו להשיג נשים.

סאם ראת'רפרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

סג"ם סמנת'ן "סאם" ראת'רפרד הוא קצין זוטר במחלקת ההנדסה של הסריטוס. הוא מהנדס מוכשר שזוכה להערכת מפקדו ומקביליו, וחש שייעודו הוא עבודה על מערכות הספינה. לעיתים תשוקתו לעבודה מאפילה על חיי החברה ועל חיי האהבה שלו. ראת'רפרד הוא סייבורג שהחליף מרצונו חלק ממערכות גופו הביולוגיות על מנת לשפר את תפקודו. לעיתים קרובות השתלים שמותקנים בגופו יוצרים בעיות שונות בתפקודו, למשל כשהם עוברים אתחול תוך כדי משימות, או כשהם משנים את התנהגותו במהלך העבודה.

ויליאם רייקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ויליאם רייקר

אוריונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד'וואנה טנדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סג"ם ד'וואנה טנדי היא אוריונית המוצבת על סיפונה של הסריטוס בתפקיד רופאה זוטרה תחת פיקודה של ט'אנה, הרופאה הראשית של הסריטוס. היא בעלת אישיות להוטה, מתלהבת בתשוקה מאתגרים שונים ומרוצה מאוד מעבודתה. טנדי אינה אוהבת את העובדה שאנשים מתייחסים אליה כאל אוריונית ממוצעת ומציינת שאוריונים רבים נטשו את הפיראטיות בשנים האחרונות ועברו לפעול בצורה חוקית.

אנדוריאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ניפר ש'ריאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

סג"ם ג'ניפר "ג'ן" ש'ריאן, היא אנדוריאנית המשרתת בסגל הפיקוד הזוטר על ה"סריטוס". היא הופיעה בסדרה מהעונה הראשונה, לרוב כדמות שולית, אך החל מסיום עונתה השנייה של הסדרה הפכה לדמות מרכזית יותר, כשהחלה לנהל מערכת יחסים רומנטית עם סג"ם בקט מארינר.

באג'ורנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שאקסס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוטננט שאקסס הוא קצין הביטחון הראשי של הסריטוס. שאקסס הוא באג'ורני קשוח וחסר סבלנות, שהיה חלק מהמחתרת הבאג'ורנית בזמן הכיבוש הקרדאסי. לעיתים קרובות הוא חש שלא נותנים לו להילחם מספיק, ומתחנן לקפטן פרימן לאפשר לו לפוצץ ספינות אויב, גם כשהדבר אינו נדרש.
שאקסס מבצע מעשי גבורה שונים לעיתים קרובות, במטרה להציל את הספינה או את צוותה. בפרק האחרון של העונה הראשונה הוא מקריב את חייו על מנת להציל את ראת'רפרד ואת ה"סריטוס" מהתקפת הפאקלדים שכמעט השמידה את הספינה.
בפרק השלישי של העונה השנייה שאקסס חוזר לפתע, לתדהמתו של ראת'רפרד, אך שאר סגל הספינה מקבלים את האכסיומה לפיה "סגל הפיקוד חוזר". עם שובו מתפתחת מערכת יחסים מינית בעיקרה בינו לבין ד"ר ט'אנה.

קיישיאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ט'אנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קומנדר ד"ר ט'אנה היא הרופאה הראשית של הסריטוס. היא בת לגזע הקיישיאני, רגזנית ונוטה לומר את אשר על דעתה ללא צנזורה עצמית. ט'אנה מנהלת מערכת יחסים מינית בעיקרה עם לוטננט קומנדר שאקסס.

בטאזואידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיאנה טרוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דיאנה טרוי

אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגימוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגימוס (מדובב על ידי ג'פרי קומבס) הוא מחשב על תבוני ומרושע, שגרם לתושביו התמימים של כוכב לכת להילחם ביניהם מלחמה עקובה מדם במשך מאה שנים בתואנה שהוא ישות עליונה. המלחמה הסתיימה רק לאחר שצוות ה"סריטוס" התערב וניתק את אגימוס מהרובוטים הניידים שבשליטתו. אגימוס נכלא על ידי צי הכוכבים במכון דייסטרום, שם הוא כלוא עם מחשבי על מרושעים נוספים, ביניהם פינאט האמפר, איתה הוא מטפח ידידות במטרה לעשות יחדיו "דברים נוראיים".

באדג'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

באדג'י הוא הדמיה הולוגרפית שנוצרה על ידי ראת'רפרד במטרה לסייע לאנשי הצוות של הסריטוס ברכישת מיומנויות שונות. באדג'י מזכיר בצורתו את המסייע של מיקרוסופט, אך במקום צורת אטב, באדג'י קיבל את צורתו של סמל צי הכוכבים. כל עוד פועל ההולודק בצורה תקינה, באדג'י מבצע את תפקודו נאמנה, אך אם מסיבה כלשהי מפסיקות מערכות הבטיחות של ההולודק לתפקד, מתגלה אישיותו האמיתית של באדג'י, כטיפוס אלים ורצחני שאינו בוחל במעשי אלימות קשים וגרפיים הן כלפי יצירי הולודק אחרים והן כלפי הצוות שמפעיל את ההולודק. באדג'י חש טינה עזה כלפי ראת'רפרד, אותו הוא מכנה "אבא", בשל בעיטה שנתן לו בשלבי הפעלתו הראשונית עקב האכזבה הראשונית של ראת'רפרד מכך שטעינתו של באדג'י ארכה זמן רב מדי (גם כן בדומה לאפיונים שונים במערכות ההפעלה של מיקרוסופט) שגרמו לו להיתקע לעיתים קרובות תוך כדי ביצוע פעולות.

מיגלימו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיגלימו הוא יועץ הסריטוס. הוא בן לגזע ששמו לא הוזכר, אך צורתו מזכירה ציפור אנושית גדולה וירוקה. מיגלימו ידוע בכך שהוא משתמש לעיתים קרובות במטאפורות מעולם האוכל.

פינאט האמפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סג"ם פינאט האמפר הייתה חברת צוות בסגל הרפואי של הסריטוס, תחת פיקודה של ד"ר ט'אנה ובהדרכתה האישית של טנדי. פינאט האמפר היא אקסוקומפ, רובוט בעל מודעות עצמית. האקסקומפים הופיעו לראשונה בפרק "The Quality of Life" בסדרה "מסע בין כוכבים: הדור הבא" אז שימשו ככלי עבודה על תחנת חלל, עד שדאטה הבין שהם בעלי מודעות עצמית, לאחר שראה אקסוקומפ מסרב לבצע פעולה במטרה לשמר את עצמו, ופעל על מנת שיוכרו ככאלה ויוצאו לחופשי. פינאט האמפר מתגלה ככשרונית למדי בכל הקשור לרפואה, אך כשהיא מתבקשת לבצע משימה מסוכנת על ספינת האויב הפאקלדית היא מציינת שהצטרפה לצי הכוכבים רק על מנת להרגיז את אביה ושאין לה כוונה לסכן את עצמה. היא משגרת את עצמה לחלל. בסיום הפרק "No Small Parts" מתברר שהיא נותרה תקועה בחלל ללא יכולת לנווט את עצמה למקום אחר.

פינאט האמפר מצליחה לברוח בעזרת מנוע עיוות מאולתר, ומתרסקת על כוכב לכת שעליו חיים בני גזע האראורים, ציפורים דמויות אנוש, שהיו בעבר בעלי טכנולוגיה מתקדמת ויכולת טיסה במהירות עיוות, אך לאחר שהבינו שהדבר מביא עימו עימותים ומלחמות, בחרו לוותר על הטכנולוגיה לחלוטין. פינאט האמפר משתלבת לכאורה בחברה האראורית, ואף מתחתנת עם בנו של ראש השבט, אך בפועל זוממת ליצור סיכון משמעותי לאראורים כדי להצילם, להיחשב כגיבורה ולחזור לצי הכוכבים. היא נתפסת ונשלחת לכלא למחשבים מרושעים בעלי תבונה במכון דייסטרום, שם היא כלואה לצידו של מחשב העל המרושע, אגימוס. השניים מתיידדים ומתכננים כיצד ייחלצו מהכלא וישתלטו על הגלקסיה.

קיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קיו (מסע בין כוכבים)

קיישון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיישון הוא טמארי, גזע שהופיע עד כה רק בפרק "Darmok" בסדרה "מסע בין כוכבים: הדור הבא", גזע המשוחח בעזרת אזכורים תרבותיים בעלי משמעות. הוא מוצב על סיפונה של ה"סריטוס" כראש האבטחה החדש במקומו של שאקסס שנהרג, ונותר עליה כקצין בכיר במערך הביטחון של הספינה, גם לאחר שובו של שאקסס מן המתים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לפי הספר "Star Trek: The Next Generation - Warped" של מייק מקמהן, יוצר הסדרה
  2. ^ הפרק "We Will Always Have Tom Paris", הפרק השלישי בעונה השנייה של "סיפונים תחתונים"