מעל גובה פני הים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Merge-arrows-3.svg מתקיים דיון בו מוצע לאחד ערך זה עם הערך גובה פני הים.
אם אין התנגדויות, ניתן לאחד את הערכים שבוע לאחר הצבת התבנית.

המונח מעל גובה פני הים הממוצעאנגלית: Metres above mean sea level, בראשי תיבות: AMSL) הוא גובה של כל אובייקט, יחסית למפלס הים הממוצע. לדוגמה, חוף האוקיינוס יהיה ב 0 AMSL.

AMSL משמש בתקשורת דרך רדיו (הן בשידור והן בשימושי תקשורת אחרים) על ידי מהנדסים כדי לקבוע את אזור הכיסוי שתחנה תוכל להגיע אליו. הוא משמש גם בתעופה, שם רוב הגבהים נרשמים ומדווחים ב AMSL (ראה רמת הטיסה), וכן את האטמוספירה.

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מפלס ים ממוצע" הוא דמיוני. לא ניתן לדעת את גובה פני הים על פני כדור הארץ כולו. גובה פני הים משתנה גם עם הזמן, אפילו כאשר מודדים באותו מקום.

הים נע, אזורי לחץ גבוהים ונמוכים משפיעים על הגובה, הגאות משתנה בגובה פני הים, וההבדל המקומי בכוח המשיכה משפיע על פני הים.

אפשר לבחור נקודה ולחשב את גובה הים הממוצע בנקודה זו ולהשתמש בו כנתון. לדוגמה, סקר החימוש הבריטי משתמש בנתון המבוסס על מדידות של גובה פני הים הממוצעת באמצעות מד ב ניוליין, קורנוול מ 1915 עד 1921 עבור מפותיהם של בריטניה. נתון זה למעשה שונה ב 80 ס"מ מן הקריאה של גובה פני הים בצד השני של המדינה.

חלופה אפשרית היא לבסס מדידת גבהים על אליפסה של כדור הארץ כולו. GPS ומערכות לוויין אחרות עושות זאת.

חלופה נוספת היא להשתמש בנתון מבוסס geoid כגון NAVD88.

השימוש בתעופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטיסה, האליפסואיד הידוע כמערכת גיאודטית עולמית 84 משמש יותר ויותר להגדרת גובה פני הים הממוצע.

חשוב להבחין בין גובה פני הים הממוצע לבין גובה מעל פני הקרקע (AGL).

למשל, כאשר מטוס ממריא משדה תעופה הנמצא בגובה 1300 רגל, כבר בעבור זמן קצר כשהמטוס המריא 200 רגל בלבד מעל פני הקרקע (AGL), הוא נמצא בגובה 1500 רגל AMSL.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]