משה דור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חבורת "לקראת" בקפה כסית, 1953 (מימין לשמאל:) יצחק לבני, י' ליש, מקסים גילן, נתן זך ומשה דור

משה דור (קליבנוב) (9 בדצמבר 1932 - 5 ביוני 2016) היה משורר, עיתונאי, עורך ומתרגם עברי ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דור נולד בתל אביב ובה גדל והתחנך, וסיים את לימודיו בתיכון חדש. כתיבתו השירית החלה בשנות התיכון האחרונות שלו. את שירותו הצבאי עשה ככתב של השבועון הצבאי במחנה. בתום השירות עלה לירושלים, למד בה כמה שנים, ועם יסוד אוניברסיטת תל אביב, השלים בה את לימודיו בחוג למדע המדינה.

בשנת 1952 נמנה עם חבורת "לקראת", חבורת סופרים ומשוררים צעירים, שהביאו למהפך בספרות העברית ובשירה העברית. בחבורה היו גם נתן זך, בנימין הרשב, אריה סיון, משה בן-שאול, גבריאל מוקד, ואחרים. החבורה הוציאה כתב עת ספרותי בשם זה.

משה דור השתתף בעריכת השבועון "מאבק", ובעיתון תנועת "הנוער העובד והלומד", "במעלה". בין השנים 1954 ו-1958 כתב דרך קבע ב"משא", מוסף "דבר". בשנת 1958 עבר לכתוב ביומון "מעריב", היה חבר המערכת ואף ערך את המוסף הספרותי של העיתון.

בשנת 1970 יצא לאוניברסיטת איווה, ארצות הברית, ושהה שם כשנה, כנציג הישראלי לתוכנית הכתיבה הבינלאומית. בשנת 1975 יצא לשתי שנות כהונה כנספח לענייני תרבות של שגרירות ישראל בלונדון, עד שנת 1977.

משה דור הוא מראשוני השירה והסגנון העבריים ילידיים, והוא גם היה בין ראשוני היוצרים של ז'אנר ה"כתיבה הילידית", ילידי ארץ ישראל, שהנוף הארצישראלי, דימויים ארצישראליים, ולשון ילידית, מהווים את חומרי היסוד של כתיבתם. הוא כתב שירה לילדים, שירה למבוגרים, סיפורת, ביוגרפיה והרבה לתת מכוחו לתרגום. בין המשוררים שתרגם, משוררים כמו צ'ארלס סימיק, סימור מיין, ג'ק לונדון, מיירה סקלרו, ריטה דוב, דניאל וייסבורט, אלן סיליטו, רוברט גרייבס, דייוויד סט. ג'ון, סטיוארט פרקוף, ברברה גולדברג, נעמי שיהאב נאי, ארנושט לוסטיג, הסופר היהודי-צ'כי שישב שנים רבות בארצות הברית, קרל סנדברג, לואיז גליק ואחרים.

כמה משיריו של משה דור הולחנו והפכו ללהיטים, כמו השיר "ערב של שושנים" ללחן של יוסף הדר, "אזכור את הדרך" ללחן של יעקב הולנדר בביצוע של יהורם גאון ו"ילדתי אמרי" שזכה בפסטיבל הזמר והפזמון 1964 במקום הראשון, גם כן ללחן של יעקב הולנדר, בביצוע של בני אמדורסקי ונחמה הנדל. דור זכה בפרס קוגל מטעם עיריית חולון, פרס ראש-הממשלה ליצירה ובפרס ביאליק לשנת תשמ"ז. מאשתו הראשונה נולדו לו שני בנים. לאחריו גירושיו חי בזוגיות שנים רבות עם המשוררת האמריקאית ברברה גולדברג, עמה חי עמו לסירוגין בארצות הברית ובישראל. עם גולדברג תרגם דור שתי אנתולוגיות של שירה עברית לאנגלית: "After the First Rain" ובה שירי מלחמה ושלום, שיצאה לאור אחרי רצח רבין, וכן "The stones Remember" ובה שירה ילידית.

משה דור נפטר ב-2016. הותיר אחריו שני בנים ונכדים.

כתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משה דור פרסם 18 ספרי שירה למבוגרים וחמישה ספרי שירה לילדים.

ספרי שירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שירי ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ספינה מטבלות שוקולד, צייר יעקב שחם,‬ מסדה, 1968.
  • הארמון של אמיר, ציורים נחום גוטמן, ספרית פועלים, 1970.
  • מי רוצה להיות קוסם, צירה אראלה, עם עובד, 1976.
  • מסיבת הינשוף, ציורים הנה אדלן, מסדה, 1987.
  • איך עשנה הלויתנית מקטרת : ספורי-עם אינדינים, חזר וספר משה דור, איורים ראובן נוטלס, משכל, תל אביב, 1996.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפרי עטו:


הקודם:
יצחק אוורבוך-אורפז, עמוס עוז
פרס ביאליק לספרות יפה
במשותף עם דליה רביקוביץ

1987
הבא:
נתן שחם