מקלע מדסן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מקלע מדסן
Madsen machine gun with magazine.jpg
מידע כללי
סוג מקלע קל
תכנון וילהלם הרמן אולוף מדסן
מדינה מייצרת דנמרקדנמרק דנמרק
יצרן Dansk Rekyl Riffel Syndikat A/S
שנות שירות 1902 - הווה
מלחמות מלחמת רוסיה–יפן, מלחמת העולם הראשונה, מלחמת הצ'אקו, מלחמת העולם השנייה, עימותים שונים בעולם
מדינות המשתמשות ראו משתמשים
מידע טכני
קליבר תלוי גרסה
פעולה רתע ארוך
הזנה מחסנית נתיקה של 25, 30 או 40 כדורים
כוונות כוונת ברזל
אורך כולל 1,143 מ"מ
אורך קנה 584 מ"מ
משקל ריק 9.07 ק"ג
קצב אש 450 כדורים לדקה
מהירות לוע 870 מטר לשנייה

מקלע מדסן הוא מקלע קל שתוכנן ויוצר ב-1902 בדנמרק ולאחר מכן יוצר על ידי 34 מדינות ב-12 קליברים שונים. המדסן הוא אחד מראשוני המקלעים הקלים, נחשב לנשק אמין ושימש מגוון צבאות במספר מלחמות ועימותים[1].

שימוש מבצעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני ובמהלך מלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבא האימפריה הרוסית רכש 1,250 מקלעים במהלך מלחמת רוסיה–יפן שהתקיימה ב-19041905[2]. המקלעים שימשו יחידות פרשים במלחמה בהצלחה, אולם מחירם הגבוה גרם לכך שהצבא הרוסי לא רכש עוד מקלעים. במלחמת העולם הראשונה השתמשו הרוסים במקלעים אלו, אולם הם היו שחוקים ומעטים. ב-1915 החלו הרוסים לתקן ולייצר העתקים של המקלע בעצמם והוא הפך לנשק יעיל ופופולרי בצבא הרוסי. ב-1914, עם הגעתו למצב של מלחמת חפירות, הבין הצבא הגרמני את הצורך במקלעים ניידים ורכש את המקלע בגרסת 7.92 מ"מ[3].
בנוסף לכוחות לוחמים שונים, חומשו גם הלגיונות הצ'כוסלובקיים בסיביר במקלע מדסן.

בין שתי מלחמות העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות העשרים ובתחילת שנות השלושים התכוננה פרגוואי למלחמה מול שכנתה בוליביה. במסגרת ההכנות רכשה פרגוואי 400 מקלעי מדסון בקליבר 7.65x53 מאוזר, ששימשו אותה במלחמת הצ'אקו ובמשך המלחמה רכשה מקלעים נוספים[4]. במהלך המלחמה הגיעו מקלעי מדסון גם לידי הצבא הבוליביאני שעשה בהם גם הוא שימוש.
בסוף שנות השלושים רכשה ברזיל מאיטליה טנקים זעירים מסוג CV-35 שרובם חומשו במקלעי מדסון דו-קניים בקוטר 7 מ"מ[5].

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצבא הנורווגי השתמש במדסן כמקלע סטנדרטי במלחמת העולם השנייה במסגרת המערכה בנורווגיה, וברשותו היו 3,500 מקלעים בחימוש של 6.5x5.5 מ"מ שבהם צוידה כל כיתת חי"ר. המקלע לא היה אהוד על החיילים הנורווגים כיוון שהוא היה מועד למעצורים תכופים ולכן זכה לכינוי "מדסן הבתולה". הצבא הגרמני שלקח מקלעים נורווגים כשלל, צייד בהם יחידות קו שני.
גם הצבא הדני וההולנדי השתמשו בו במלחמת העולם השנייה ואף לאחריה, כשההולנדים השתמשו בו בקרב איי הודו המזרחיים ולאחר מכן במרד באינדונזיה בשנים 1945-1949 ודנמרק הוציאה אותו משימוש רק ב-1955. לאחר שניצחה יפן בקרב איי הודו המזרחיים, נפלו לידיה נשק וציוד רב מאירופה, ובכללם גם המקלע שנכנס לשימוש בצבא היפני.

לאחר מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-60 וה-70 השתמש הצבא הפורטוגלי במקלעי מדסן במהלך מלחמתו במרד הקולוניות ואף הרכיב אותו על רכבי סיור מסוג דיימלר דינגו.
המשטרה הצבאית של ברזיל השתמשה במדסן בקליבר 7.62 נאט"ו[6]. למרות שחלק מהמקלעים שבשירות המשטרה נלקחו מכנופיות סמים (שקנו אותם מעודפי צבא ארגנטינה או גנבו אותם ממוזיאונים), רובם הועברו למשטרה מהצבא הברזילאי שהפסיק להשתמש בהם ב-1996 ועברו המרה מקליבר .30-06 ספרינגפילד ל-7.62 נאט"ו.

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילים נורווגים ב-1928, הימני נושא מקלע מדסן

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מקלע מדסן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]