מרגנית השדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןמרגנית השדה
מרגנית השדה
מרגנית השדה
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: אברשאים
משפחה: רקפתיים
סוג: מרגנית
מין: מרגנית השדה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Anagallis arvensis
Manns & Anderberg, 2009
עונת פריחה
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
מרגנית השדה בגבעת האירוסים

מַרְגָּנִית הַשָׂדֶה (שם מדעי: Anagallis arvensis) היא צמח חד שנתי ממשפחת הרקפתיים.[1] בישראל נקראת מרגנית השדה גם "עין התכלת" על שם גוון הכחול-תכלת של עלי הכותרת של הפרח. באנגלית היא נקראת Scarlet pimpernel וגם Poor man's weatherglass.[1]

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו צמח עשבוני ונמוך, גובהו 10–30 סנטימטר. הגבעול משתרע על הקרקע. העלים נגדיים רחבים, ומקיפים את הגבעול, והם שפיציים בקצה, מאפיין ייחודי הוא שיש להם נקודות בחלק התחתון, כך אפשר לזהות מרגנית אם אין פרח.

קוטר הפרח כ-1 ס"מ. הפרחים עשויים להיות חומים-אדומים (הזן הנפוץ באירופה) או כחולים (הזן הנפוץ בישראל). בעבר נחשבו שני צבעי הפרחים למין שונה, אך כיום ידוע שמדובר באותו המין.

Anagallis arvensis נחשב ברחבי העולם זן פולשני ומסוכן ברעילותו מכמה בחינות ולכן אינו רצוי באזורי מרעה. הצמח גרם לדלקת הקיבה והמעיים (Gastroenteritis) אצל חיות שונות כגון סוסים וכלבים כשהאכילו אותם באופן נסיוני בצמח זה. כמויות גבוהות עלולות לגרום למוות. היו גם דיווחים על פגיעה בעופות ובארנבים, והזרעים רעילים לציפורים.

המרגנית נפוצה ברוב אזורי הארץ - בחולות כורכר, בבתות, בשדות מעובדים, בשדות בור וליד מים. הפריחה בישראל היא בחודשים ינואר עד מאי. בישראל נמצא גם המין מרגנית קטנה (Anagallis foemina) הדומה מאוד למרגנית השדה אך הוא גדל רק באזור ירושלים והרי יהודה.[2]

בעולם נפוצה המרגנית ברוב היבשות. במקור תחום התפוצה שלה היה מערב אסיה, המזרח התיכון, אירופה וצפון אפריקה אך היא הופצה על ידי האדם, הן כצמח נוי והן בטעות, ברחבי העולם. היא התאקלמה באמריקה, מזרח אסיה, האיים הפסיפיים, אוסטרליה ודרום אפריקה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Watt, John Mitchell; Breyer-Brandwijk, Maria Gerdina: The Medicinal and Poisonous Plants of Southern and Eastern Africa 2nd ed Pub. E & S Livingstone 1962
  • Harold C. Long (1917). Plants Poisonous to Live Stock. CUP Archive. pp. 49–. GGKEY:ZF2C4UTG0H9.
  • Podolak I, Galanty A, Sobolewska D. Saponins as cytotoxic agents: a review. Phytochemistry Reviews. 2010;9(3):425-474.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 מרגנית השדה באתר "צמחיית ישראל ברשת".
  2. ^ מרגנית קטנה באתר "צמחיית ישראל ברשת".
Dahlia redoute.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא בוטניקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.