מרכז תיעוד יהדות צפון אפריקה במלחמת העולם השנייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מרכז תיעוד יהדות צפון אפריקה במלחמת העולם השנייה הפועל במסגרת מכון בן-צבי ויד יצחק בן-צבי בירושלים, הוקם ביוני 2006 בסיוע ובתמיכת ועידת התביעות ועל ידי המרכז לשילוב מורשת יהדות המזרח, במזכירות הפדגוגית של משרד החינוך.

מטרת המרכז[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתו המרכזית של מרכז התיעוד היא לאפשר נגישות של המידע המרבי על יהודי צפון אפריקה בתקופת מלחמת העולם השנייה, איסוף מידע ארכיוני הכולל: תצלומים, חפצים, כתבי עת ועיתונות, מחקרים, הקלטת עדויות חיות מפי ניצולים ועוד. מטרה נוספת היא הגברת המודעות הציבורית לצורך הכרה בתלאותיהם של יהודים יוצאי ארצות צפון אפריקה (אלג'יריה, לוב, מרוקו ותוניסיה) אשר נפקד למעשה בשיח הציבורי הישראלי על השואה. במסגרת זו פועל המרכז לארגון כנסים, הפקת סרטים, פיתוח תוכניות לימוד והשתלמויות מורים, כדי להטמיע את הנושא במערכת החינוך בישראל ובכדי לקדם את המחקר האקדמי בתחום. פרופ' חיים סעדון מכהן כמנהל מרכז התיעוד ויושב ראש ועדת ההיגוי. פרופ' אייל ג'יניאו כיהן בוועדת הפרסומים.

מאגר מידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז הקים מאגר מידע באינטרנט המאפשר קבלת מידע והפניות על סמך מילות מפתח במצאי המסמכים הקיימים בארכיונים בישראל ובעולם על יהודי צפון אפריקה בתקופת המלחמה. מאגר זה יהיה חלק מאתר אינטרנט אשר כולל לוח תאריכים, ביבליוגרפיה, עדכון שוטף על כינוסים, קהילה לומדת, איתור קרובי משפחה ואפשרויות להפקדת חומר ופורומים לחוקרים ולמורים. חשיבות רבה מייחס מרכז התיעוד לאיסוף עדויות מיוצאי ארצות צפון אפריקה בארץ ומחוצה לה, אשר חוו את מלחמת העולם השנייה. בשל גילם המתקדם של העדים הפוטנציאליים, משתף צוות המרכז פעולה עם גופים העוסקים בתחום כדי להגיע אל מירב האנשים ולקבל מהם מידע רלוונטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]