מתופף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מערכת התופים של ג'ון דאלמיאן, מתופף להקת סיסטם אוף אה דאון
מתופפת במצעד

מתופף הוא מוזיקאי העוסק בתיפוף, כלומר מנגן בתוף או במערכת תופים.

תפקיד המתופף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – תיפוף

התפקיד הראשוני של המתופף הוא שמירת קצב - הוא אמור לשמור על קצב אחיד כדי ששאר הנגנים יוכלו להתאים את עצמם לקצב. כמו כן, למתופף חלק מהותי בפן הרחב יותר של הקצב במוזיקה. בניגוד לרוב הכלים במחלקת הקצב, לתופים יש מרכיב הרמוני זניח (פרט לתופים במוזיקה קלאסית, אשר להם יש מרכיב הרמוני גדול יותר). משמעות הדבר היא שהמתופף לא משפיע על ההרמוניה של היצירה, ולעומת זאת הוא פנוי לעבודה מורכבת יותר על הקצב. לכן על פי רוב המקצב שהמתופף נותן אינו מקצב פשוט, אלא מורכב, ולעיתים קרובות אף פוליריתמי או שבור.

מתופף הקלטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתופף הקלטות הוא מתופף שעבודתו היא להקליט עם להקות או סולנים שחסר להם מתופף. לרוב מתופפי להקות חותמים חוזה עם אולפן הקלטות ועובדים איתו באופן קבע. התכונות האופייניות למתופפי הקלטות הן חוש קצב טוב מאוד וצליל נקי. כיוון שמתופפי הקלטות מוותרים על החלק האמנותי של הנגינה ומבצעים רק את מה שהכרחי הם נחשבים בעיני רבים מהמתופפים כאומנים ולא אמנים. על כן ישנם מתופפים שמשתמשים בביטוי "מתופף הקלטות" ככינוי גנאי.

מתופף צבאי ומתופפים במצעדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מתופף צבאי

בתקופות שבהן לא עמדו לרשות חיילי חיל הרגלים אמצעי תובלה והם נדרשו לצעדות ארוכות, צורפו ליחידות הצבא מתופפים שתופיהם סיפקו קצב אחיד לצעידת הלוחמים. תפקיד זה לא קיים בימינו בשדה המערכה, אך נותר כתפקיד טקסי במצעדים צבאיים. מתופפי מצעדים לא הולכים עם מערכת תופים שלמה, אלא רק תוף סנר (אנ') אשר תלוי על הצוואר ומתופפים עליו בשיטה המסורתית, תוך דגש חזק ברבעים. בדרך-כלל, כאשר יש מצעד, אין רק איש אחד שמתופף, אלא קבוצה שמנגנת בקצב אחיד, כשלכל אחד תוף משלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]