נוזל זרע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נוזל זרע אדם, מוגדל פי 1000 באמצעות מיקרוסקופ
נוזל זרע אדם בצלחת פטרי

נוזל זרע או זירמה (מכונה בסלנג: שְׁפִּיךְ, מהמילה "שפיכה") הוא נוזל המיוצר במערכת הרבייה הזכרית של החולייתנים ותפקידו לשאת את תאי הזרע המיוצרים באשכים אל מחוץ לגוף הזכר כדי להפרות את ביציות הנקבה.

התהליך שבו נוזל זרע נפלט מהגוף קרוי שפיכה. הנוזל מופרש החוצה מגוף הזכר באמצעות איברי מין זכריים (לדוגמה, פין ביונקים).

הרכב נוזל הזרע[עריכת קוד מקור | עריכה]

אצל בני האדם, נוזל הזרע מורכב ממספר מרכיבים נוספים מעבר לתאי הזרע. אנזים פרוטאוליטי ואנזימים אחרים, בנוסף לפרוקטוז, הם מרכיבים המאפשרים לתאי הזרע לשרוד מחוץ לגוף, וכן מספקים תווך שדרכו הם יכולים לנוע. בנוסף מכיל נוזל הזרע האנושי אמינים שונים בהם פוטרסין (Putrescine), ספרמין (Spermine), ספרמידין (spermidine) וקדוורין (cadaverine), המקנים לנוזל הזרע את ריחו וטעמו.

בלוטת הפרשה חלק משוער מהנוזל תיאור
אשכים 2%-5% בין 200 מיליון ל-500 מיליון תאי זרע, המיוצרים באשכים, משוחררים בכל שפיכה. אם גבר עבר הליך כירורגי של חסימת צינור הזרע, לא יימצאו כלל תאי זרע בנוזל הזרע בעת השפיכה.
שלפוחית הזרע 65%-75% חומצות אמינו, ציטראט, אנזימים, פלאוינים, פרוקטוז (2-5 מ"ג למ"ל זרע, מקור האנרגיה העיקרי של תאי זרע, הנשענים לחלוטין על סוכרים מפלסמת הזרע), פוספורילכולין, פרוסטגלנדינים (המעורבים בדיכוי תגובה חיסונית על ידי הנקבה כנגד פלישת הזרע הזר), חלבונים, ויטמין C.
בלוטת הערמונית 25%-30% חומצת פוספטאז, חומצה ציטרית, פיברינוליסין, אנטיגן ייחודי לערמונית (PSA), אנזימים פרוטאוליטיים, אבץ.
בלוטות קאופר פחות מ-1% גלקטוז, ריר (משמשים להגברת הניידות של תאי הזרע בנרתיק ובצוואר הרחם), נוזל טרום-שפיכה, חומצה סיאלית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.