ניתוח מוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ניתוח מיקרוגרפי בשיטת מוזאנגלית: Mohs Micrographic Surgery), או בקיצור – ניתוח מוז, הוא ניתוח עם בקרה מיקרוסקופית שנקרא כך על שם ממציאו – המנתח האמריקאי פרדריק מוז (אנ'). הניתוח מיועד לטיפול בסוגים מסוימים של סרטן העור, מתבצע בהרדמה מקומית ומשלב כריתה ואבחון מיקרוסקופי של הגידול ושל השוליים. יתרונותיו של ניתוח מוז הוא בריפוי מרבי ושמירה מרבית על רקמת עור בריאה.[1]

שיטת ניתוח זו פותחה בשנות ה-30 של המאה ה-20, ויעילותה ואחוזי הריפוי הגבוהים בה נובעים מאופי ההליך בו מתבצעת בדיקה מיקרוסקופית מקיפה ופענוח פתולוגי מיידי (בדומה לביופסיה), תוך כדי ההליך הניתוחי. במידה ותוצאות הבדיקה מצביעות על שאריות גידול בעומק העור, הן מוסרות. שיטה זו מאפשרת הסרה מלאה של הרקמה הנגועה כדי למנוע הישנות הגידול תוך צמצום הסרת רקמה בריאה. ניתוח מוז מבוצע בחדר ניתוח בהרדמה מקומית ומחייב צמידות מעבדה מיוחדת בה מבוצעת בדיקת הרקמה בזמן אמת.

הניתוח מיועד לגידולים בעלי גבולות ללא ברורים, שחזרו לאחר טיפול קודם, גידולים שמוכרים כבעלי סיכוי לחזור וגידולים באזורים בהם נדרש שימור מרבי של עור בריא לשחזור (כגון עור הפנים, כפות הידיים).

שיעור הריפוי בניתוח מוז המדווח ברוב המחקרים נע בין 97% ו-99.8% לקרצינומה של תאי בסיס ראשונית, הסוג הנפוץ ביותר של סרטן עור. בניתוח מוז משתמשים גם לקרצינומת תאי קשקש, אך עם שיעור ריפוי נמוך יותר.[2]

שלבי ההליך[עריכת קוד מקור | עריכה]

משך הניתוח משתנה ונע לרוב בין שעתיים ל-4 שעות, כאשר מרבית הזמן הוא ניתוח פתולוגי של הגידול במעבדה הסמוכה והחלטה על המשך הניתוח או צורך בהליך שחזור עור כמו השתלת עור (אנ').

בשלב הראשון, המנותח מורדם בהרדמה מקומית והגידול מוסר, יחד עם שכבת רקמה נוספת שאינה נראית לעין. מקום הניתוח נחבש והמנותח מועבר לאזור המתנה. בזמן זה, מכין המנתח מפת מוז (Mohs map) ובה צילום הרקמה שהוסרה עם פצע הניתוח ואיור מפורט של הפצע. בשלב השני, נצבעות דגימות הרקמה ומועברות לבדיקה מיקרוסקופית. בשלב השלישי, מזוהים כל שלוחות ושורשי הגידול ומסומנים על מפת המוז. תחת המיקרוסקופ נבחנים שולי הכריתה (היקפית סביב הגידול ועומק הרקמה תחת הגידול). אם זוהו שאריות גידול מעבר לרקמה שהוצאה, המנתח יסיר שאריות אלו בהתאם לזיהוי המדויק שסומן במפה.

רק לאחר שכל שאריות הגידול הוסרו, ייסגר פצע הניתוח, לרוב בהחלמה טבעית ללא ניתוח נוסף. במצבים בהם הוסר גידול נרחב, תדרש פעולה ניתוחית נוספת כגון תפרים או העברת רקמת עור מאזור הניתוח (מתלה עור) או חלק אחר בגוף (השתלת עור).

החלמה וסיבוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההחלמה מהליך אורכת כשלושה שבועות מיום ההליך עד לסגירת הפצע והחלמה איטית ממושכת אורכת עד כשנתיים עד היעלמות הצלקת. הימנעות מעישון אחרי הניתוח מגדיל את הסיכוי להחלמה מיטבית של הפצע. בשנה וחצי לאחר סיום הניתוח, ישנה חובה להשתמש בקרם הגנה מהשמש בעל מסנן גבוה והימנעות מחשיפת האזור לשמש ישירה שעשויה לגרום לסרטן העור.

סרטן העור[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטן העור הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר כאשר הסיבות להתפתחותו שונות ובהן חשיפה לשמש, עור בהיר, גנטיקה וכו'. הניתוח מאפשר טיפול והסרת נגעי סרטן העור ובהם הגידולים השכיחים ביותר: קרצינומה של תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניתוח מוז בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נייר עמדה: ניתוח מיקרוגרפי בשיטת מוז, האיגוד הישראלי לרפואת עור ומין
  2. ^ Mikhail, George R.; Mohs, Frederic Edward (1991). Mohs micrographic surgery. Philadelphia: W.B. Saunders. p. 13. ISBN 978-0-7216-3415-9.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.