נסיכות הבוחר מוירטמברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נסיכות הבוחר מוירטמברג
Kurfürstentum Württemberg
Flag of Württemberg before 1809.svg Coat of arms of the Electorate of Württemberg.svg
דגל סמל
Wuerttemberg1.png
יבשת אירופה
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה שטוטגרט
משטר נסיכות הבוחר
הקמה
תאריך
שדרוג הדוכסות לנסיכות הבוחר
1803
פירוק
תאריך
שדרוג הנסיכות לממלכה
1806
ישות קודמת Wuerttemberg Banner.svg דוכסות וירטמברג
ישות יורשת ממלכת וירטמברגממלכת וירטמברג ממלכת וירטמברג
שליטים בולטים פרידריך הראשון, הנסיך הבוחר מווירטמברג

נסיכות הבוחר מוירטמברג הייתה מדינה ששודרגה על ידי נפוליאון בשנת 1803 מדוכסות וירטמברג. כאשר פורקה האימפריה הרומית הקדושה בשנת 1806, שודרגה הנסיכות למעמד של ממלכה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1793 מת קרל אויגן, דוכס וירטמברג ללא ילדים, ובמקומו עלה לשלטון אחיו לודוויג אויגן, דוכס וירטמברג, ולאחר מותו בשנת 1795 עלה לשלטון אחיו הצעיר פרידריך השני, דוכס וירטמברג. פרידריך ששירת בצבאו של פרידריך השני, מלך פרוסיה, והיה קשור אליו בקשרי נישואים, עבר לנצרות הפרוטסטנטית ואף חינך את בניו כך. במהלך שלטונו פלשה צרפת לשטח הדוכסות, ואילצה את פרידריך למשוך את כוחותיו מהצבא הקיסרי ולשלם פיצויים. אולם בעזרת ניהול יעיל, שמר פרידריך על עצמאות הדוכסות. בשנת 1797 מת פרידריך, ובמקומו עלה לשלטון בנו פרידריך השלישי, דוכס וירטמברג. פרידריך חזר ונטל חלק במלחמה נגד צרפת נגד רצון נתיניו, וכאשר פלשו הצרפתים שוב לשטחי הדוכסות, פרש פרידריך לארלנגן, שם שהה עד לשלום לונוויל בשנת 1801.

במרץ 1802 נחתם הסכם עם צרפת, ובו הוסכם שפרידריך יעביר לצרפת את נחלותיו בגדה השמאלית של הריין, בתמורה לתשע ערים חופשיות ובכללם את רויטלינגן והיילברון, וכן עוד שטחים שיסופחו לדוכסות.

בשנת 1803 שודרגה הדוכסות למעמד של נסיכות הבוחר, וסופחו אליה עוד שטחים כחלק מחילוט נכסי הכנסייה באימפריה.

בשנת 1805 הצטרפה וירטמברג לנפוליאון במלחמותיו כנגד מדינות הקואליציה השלישית, וכהוקרה על כך שודרגה הנסיכות בחוזה פרסבורג למעמד של ממלכה.