לדלג לתוכן

נסיכות הבוחר ממיינץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נסיכות הבוחר ממיינץ
Kurfürstentum Mainz
דגלסמל
נסיכות הבוחר ממיינץ בשנת 1400 (בסגול)
ממשל
משטר נסיכות הבוחר
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה מיינץ
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה שדרוג הבישופות לארכיבישופות
תאריך 780
פירוק חילוט שטחי הכנסייה בגרמניה וצירופם לנסיכויות החילוניות
תאריך 1803
ישות קודמת דוכסות פרנקוניה
ישות יורשת צרפתצרפת מון-טונר
נסיכות אשפנבורג
הדוכסות הגדולה של הסן
דוכסות נסאו
דמוגרפיה
דת נצרות קתולית
שונות
www.bistum-mainz.de

נסיכות הבוחר ממיינץגרמנית: Kurfürstentum Mainz) הייתה אחת המדינות החשובות ובעלות ההשפעה באימפריה הרומית הקדושה, והשליט בה נחשב כשני לקיסר. הנסיכות התקיימה עד לשנת 1803, אז הוחלט על חילוט שטחי הכנסייה בגרמניה ומסירתם לנסיכויות חילוניות סמוכות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישופות מיינץ נוסדה עוד בתקופת השלטון הרומי בעיר, ועם הזמן תפסה מקום חשוב ככנסיית המטרופולין. בשנת 780 קיבלה הבישופות מעמד של ארכיבישופות, ובשנת 1356 קיבלה הארכיבישופות מעמד של נסיכות הבוחר, והנסיך-ארכיבישוף של המחוז היה אחד מהנסיכים שבחרו בקיסר האימפריה הרומית הקדושה.

הארכיבישוף של מיינץ היה הממונה על בחירת הקיסר והוא היה מזמן את שאר הנסיכים לצורך הבחירה, ולאחר מכן היה מושח ומקדש את הקיסר החדש. בנוסף היה הארכיבישוף קנצלר האימפריה הרומית הקדושה, ונחשב כשני לקיסר וראש לכל נסיכי האימפריה.

שטח הארכיבישופות השתרע על שטחים באזור מיינץ משני צידי הריין, על שטח לאורך המיין, ועל שטחים בסקסוניה התחתונה ובתורינגיה סביב ארפורט.

בשנת 1803 הוחלט על חילוט נכסי הכנסייה באימפריה, ואף הארכיבישופות של מיינץ פורקה, ושטחיה חולקו בין צרפת, ממלכת פרוסיה, הדוכסות הגדולה של הסן, דוכסות נסאו, ונסיכות אשפנבורג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]