נסיכות הבוחר מפפאלץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נסיכות הבוחר מפפאלץ
Kurfürstentum Pfalz
Flag of The Electoral Palatinate (1604).svgArms of the Palatinate (Bavaria-Palatinate).svg
נסיכות הבוחר ממיינץ בשנת 1789
ממשל
משטר נסיכות הבוחר
ראש מדינה Count Palatine of the Rhine עריכת הנתון בוויקינתונים
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה היידלברג (1085-1690)
דיסלדורף (1690-1720)
מנהיים (1720-1803)
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה הקמת רוזנות הפפאלץ שעל הריין
תאריך 1085
פירוק סיפוח שטחי הנסיכות לנסיכות הבוחר מבאדן
תאריך 1803
ישות קודמת Flag of Lorraine.svg דוכסות לורן
ישות יורשת Banner of Baden (3^2).svg נסיכות הבוחר מבאדן
צרפתצרפת האימפריה הצרפתית הראשונה
שליטים בולטים היינריך מלאך
פרידריך החמישי, הנסיך הבוחר מפפאלץ
מקסימיליאן השני, הנסיך הבוחר מפפאלץ
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

נסיכות הבוחר מפפאלץגרמנית: Kurfürstentum Pfalz), הייתה אחת מנסיכויות הבוחר באימפריה הרומית הקדושה ששודרגה בשנת 1326 מרוזנות הפפאלץ שעל הריין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת הרוזנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר בשנת 535 בחצר כילדברט הראשון היה קיים פלטין - הפקיד המלכותי הבכיר העומד בראש בית הדין המלכותי בהיעדר השליט. בימי השושלת הקרולינגית במהלך המאה ה-10, התרכזה החצר המלכותית בעיקר באזור אאכן, והפלטין קבע את מושבו באזור, ומשום כך נקראה נחלתו רוזנות הפלטינט בלותרינגיה. בשנת 985 הרמן הראשון, רוזן הפלטינט של לותרינגיה הרחיב את שטחי הרוזנות דרומה, תוך שהוא מספח שטחים שהשתייכו לארכיבישופות קלן.

רוזנות הפלטינט שעל הריין[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו של הרמן השני, רוזן הפלטינט של לותרינגיה בשנת 1085, חולקה נחלתו בין יורשים שונים, והיינריך מלאך קיבל את הנחלות באזור הריין, והקים את רוזנות הפלטינט שעל הריין.

בשנת 1155 מונה קונרד אחיו של פרידריך ברברוסה לרוזן הפלטינט שעל הריין, ולאחר מותו בשנת 1195 עברה הרוזנות לבית ולף. בשנת 1214 מת היינריך השישי, רוזן הפלטינט שעל הריין ללא יורשים, ומשום כך עברה הנחלה ללודוויג הראשון, דוכס בוואריה מבית ויטלסבאך. לאחר מותו של לודוויג השני, דוכס בוואריה בשנת 1294, חולקה הרוזנות בין יורשיו לפפאלץ העילית ופפאלץ התחתית.

בשנת 1329 נחתמה אמנת פאביה, ובה החזיר לודוויג הרביעי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה לאחייניו רודולף השני, דוכס בוואריה ורופרכט הראשון, רוזן הפלטינט שעל הריין, את רוזנות הפלטינט שעל הריין.

נסיכות הבוחר מפפאלץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1356 שודרגה הרוזנות ל"נסיכות הבוחר מפפאלץ" בהסדר של בולת הזהב של 1356. בתחילת המאה ה-16 פוצלה הנסיכות לרוזנויות שונות, על ידי חלוקת הנחלות בין היורשים השונים. בשנת 1530 קיבל על עצמו לודוויג החמישי, הנסיך הבוחר מפפאלץ את הדת הלותרנית, ובכך עברה הנסיכות לצד הפרוטסטנטים. בשנת 1559 מת אוטו היינריך, הנסיך הבוחר מפפאלץ ללא יורשים, ובמקומו עלה לשלטון פרידריך השלישי, הנסיך הבוחר מפפאלץ לבית פפאלץ-זימרן. פרידריך שהיה קלוויניסטי הפך את הנסיכות לאחד המרכזים הקלוויניסטים החזקים באירופה.

מלחמת שלושים השנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת שלושים השנים

בשנת 1619 פרידריך החמישי, הנסיך הבוחר מפפאלץ מונה למלך בוהמיה, במקום פרדיננד משטיריה, ארכידוכס אוסטריה, שהיה קתולי מובהק. אולם, עד מהרה הובס פרידריך על ידי הכוחות האוסטרים והבווארים בקרב ההר הלבן בשנת 1620, ובשנים לאחר מכן נכבשו נחלותיו בפפאלץ עצמה על ידי הכוחות הספרדים, ובשנת 1623 הודח פרידריך מתפקידו, והוחלף במקסימיליאן הראשון, דוכס בוואריה, שהיה אף הוא מבית ויטלסבאך. בנוסף, שודרגה דוכסות בוואריה למעמד של נסיכות הבוחר.

בשלום וסטפליה בשנת 1648, הוחזרה נסיכות הבוחר מפפאלץ לבנו של פרידריך החמישי קרל הראשון לודוויג, הנסיך הבוחר מפפאלץ, אולם, מעמדה היה פחות משאר נסיכויות הבוחר.

המאה ה-18[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1685 מת קרל השני, הנסיך הבוחר מפפאלץ ללא יורשים, ובמקומו עלה לשלטון פיליפ וילהלם, הנסיך הבוחר מפפאלץ מבית פפאלץ-נויבורג, שהיה גם דוכס יוליך וברג. בתקופת שלטונו של יוהאן וילהלם, הנסיך הבוחר מפפאלץ הועברה בירת הנסיכות מהיידלברג לדיסלדורף, ובזמן שלטונו של קרל השלישי פיליפ, הנסיך הבוחר מפפאלץ הועברה הבירה למנהיים. לאחר מותו של קרל השלישי פיליפ, הנסיך הבוחר מפפאלץ, עלה לשלטון קרל הרביעי תאודור, הנסיך הבוחר מפפאלץ מבית פפאלץ-זולצבאך, שבשנת 1777 ירש אף את נסיכות הבוחר מבוואריה.

בשנת 1795 נכבשו שטחי הנסיכות שבגדה השמאלית של הריין על ידי צבא צרפת, ובשנת 1799 מת קרל הרביעי תאודור ללא ילדים, ובמקומו עלה לשלטון מקסימיליאן השני, הנסיך הבוחר מפפאלץ מבית פפאלץ-צווייבריקן. בשנת 1803 סופחו שטחי הנסיכות שבגדה הימנית של הריין לנסיכות הבוחר מבאדן, ובשנת 1806 פורקה האימפריה הרומית הקדושה ובוטל התואר "הנסיך הבוחר מפפאלץ".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]