לדלג לתוכן

נסיכות הבוחר מקלן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נסיכות הבוחר מקלן
Kurfürstentum Köln
דגלסמל
נסיכות הבוחר מקלן ודוכסות וסטפאליה בשנת 1560 (באדום)
ממשל
משטר נסיכות הבוחר
ראש מדינה הארכיבישוף של קלן עריכת הנתון בוויקינתונים
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה קלן, בון
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה שדרוג הבישופות לארכיבישופות
תאריך 953
פירוק חילוט שטחי הכנסייה בגרמניה וצירופם לנסיכויות החילוניות
תאריך 1803
ישות קודמת דוכסות לורן
ישות יורשת צרפתצרפת ריין ומוזל
צרפתצרפת רור (מחוז)
רוזנות הסן-דרמשטדט
דוכסות נסאו
רוזנות ויד-ראנקל
דמוגרפיה
דת נצרות קתולית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נסיכות הבוחר מקלן (בגרמנית: Kurfürstentum Köln) הייתה אחת המדינות המשפיעות ביותר באימפריה הרומית הקדושה, והשליט בה נחשב כנסיך הבוחר השני לאחר הארכיבישוף של מיינץ. הנסיכות התקיימה עד לשנת 1803, שאז הוחלט על חילוט שטחי הכנסייה בגרמניה, ומסירתם לנסיכויות חילוניות סמוכות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישופות קלן נוסדה עוד בתקופת השלטון הרומי בעיר, ועם הזמן תפסה מקום חשוב ככנסיית המטרופולין. בשנת 953 קיבלה הבישופות מעמד של ארכיבישופות, ובשנת 1356 קיבלה הארכיבישופות מעמד של נסיכות הבוחר, והנסיך-ארכיבישוף של המחוז היה אחד מהנסיכים שבחרו בקיסר האימפריה הרומית הקדושה.

בקרב ורינגן בשנת 1288 נתפס הארכיבישוף של קלן על ידי חיילי העיר, ונאלץ להעניק לעיר אוטונומיה כמעט מלאה. בהמשך הועברה בירת הנסיכות לבון, ובשנת 1475 הוכרזה קלן כעיר קיסרית חופשית, ונהייתה עצמאית לגמרי ללא שום תלות בארכיבישוף.

בימי הביניים, בין השנים 12001500, הייתה הנסיכות חברה בברית ערי הנזה, ובעקבות כך הפכה לאזור מסחר חשוב בגרמניה.

במהלך המאה ה-16 המירו שני ארכיבישופים של קלן את דתם לפרוטסטנטית; הראשון הרמן פון ויד התפטר בשנת 1547 מתפקידו, ואילו השני גבהארד טרוכזס פון ואלדבורג המיר את דתו ונשא אשה, ובעקבות כך פרצה מלחמת קלן, שנמשכה 6 שנים, ובסיומה עברה הנסיכות רפורמציה נגדית, והנצרות הקתולית התחזקה בשטחי הנסיכות.

בשנת 1795 כבשה צרפת את שטחי הנסיכות בגדה השמאלית של הריין, ובשנת 1801 סיפחה אותם באופן רשמי. בשנת 1803 הוחלט על חילוט נכסי הכנסייה באימפריה, ואף הארכיבישופות של קלן פורקה, ושטחיה הנותרים חולקו בין הדוכסות הגדולה של הסן שקיבלה את דוכסות וסטפאליה, דוכסות נסאו, ורוזנות ויד-ראנקל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]