משחק תפקידים ממוחשב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
משחק התפקידים הממוחשב "Blades of Exile"

משחק תפקידים ממוחשב (נקרא גם RPG, קיצור של role-playing games) הוא סוגה של משחקי מחשב המשלבת אלמנטים של משחקי הרפתקה או פעולה במשחק תפקידים. הסוגה נוצרה בהרשאת משחקי התפקידים השולחניים, דוגמת מבוכים ודרקונים, ומהפכת המחשוב האישי של שנות ה-80 המוקדמות. השחקן מגלם דמות משחק בעולם-מערכה בעל יכולות המתפתחות לאורך המשחק.

עקב התפתחות המדיה האלקטרונית נמצאת הסוגה בתהליך מתמיד של רביזיה. מראשוני המשחקים, שהיו על טהרת הטקסט, עד לגרפיקה ברזולוציה גבוהה וממשק מתוחכם.

דמות השחקן במשחק תפקידים ממוחשב מתפתחת ומתחזקת תוך כדי המשחק, לרוב בהתאמה לדרגת הקושי ההולכת-ועולה. משחקים אלו הם שילוב של עולם משחקי המחשב עם משחקי התפקידים השולחניים, ורבים מהם מבוססים על משחקי תפקידים שולחניים ספציפיים או אף על עולמות מערכה ספציפיים בתוך משחקי תפקידים (כגון המשחק באלדורז גייט, המבוסס על שיטת מבוכים ודרקונים ומתרחש בעולם-המערכה ממלכות נשכחות).

מבין משחקי התפקידים הממוחשבים בולטים משחקי תפקידים המוניים ברשת הידועים כ-MMORPG. דוגמה למשחק שכזה הוא המשחק המצליח וורלד אוף וורקראפט של חברת בליזארד.

מאפייני משחקי תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום של משחק ה-ARPG החינמי "Tales of Trolls & Treasures"

ניתן למנות כמה מאפיינים של משחקי-תפקידים ממוחשבים הכוללים ביניהם:

  • התפתחות הדמות לפי רמות - בכל משחקי התפקידים קיימת התפתחות והתחזקות של הדמות תוך-כדי משחק. לרוב, התפתחות הדמות נעשית באמצעות שיטה של "נקודות ניסיון" ו"רמות" או "דרגות" (Levels). כאשר השחקן עובר אתגר מסוים, הוא מקבל כמות מסוימת של נקודות ניסיון בהתאם לקושי האתגר ולרמת הדמות שלו. כאשר השחקן צובר כמות מספיקה של נקודות ניסיון, רמת הדמות שלו עולה והוא מקבל יכולות חדשות בהתאם.
  • אווירה ותפאורה - משחקים אלו מתרחשים בדרך-כלל, אם לא תמיד, בעולם בדיוני. העולם הזה יכול להיות דומה לעולם האמיתי במובנים מסוימים, כגון משחקי פנטזיה אשר לוקחים השראה מהתקופה ההיסטורית של ימי הביניים, או משחקי מדע בדיוני בהם מופיעים פיתוחים דמיוניים של טכנולוגיות קיימות.
  • משימות - המשחק לרוב מבוסס משימות. השחקן מקבל על עצמו מטלות שונות שעליו לבצע על מנת להתקדם במשחק. במשחקים רבים, נוסף על המשימות אותן חייב השחקן להשלים על מנת לנצח במשחק, ישנן גם משימות אפשריות נוספות, אשר מעניקות לשחקן הטבות כגון נקודות ניסיון או כלים שימושיים.

הגדרות משחקי תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות דעות חלוקות לגבי מה ניתן להגדיר כמשחק תפקידים ומה לא. ההגדרה הרחבה ביותר כוללת כל משחק פעולה או הרפתקאות בו קיימת עלילה כלשהי, ובו מופיעים מאפייני הסוגה. משחקי מכות דוגמת מורטל קומבט אינם נחשבים כמשחקי תפקידים, כיוון שאין בהם כל התייחסות לעלילה ואין התפתחות של הדמויות.

גיימרים אחרים טוענים שכדי שמשחק-מחשב יוכל להחשב למשחק תפקידים, משחק צריך לכלול דיאלוג בין הדמויות, כאשר לשחקן אפשרות בחירה מה לומר. זוהי ההגדרה הנפוצה בקרב שחקני משחקי התפקידים השולחניים, כיוון שמשחקי מחשב שעונים על הגדרה זו הם דומים יותר למשחקי תפקידים הקלאסיים. עיקר המשחקים העונים על הגדרה זו מבוססים על שיטות משחקי-תפקידים קיימות, כגון באלדורז גייט ונוורווינטר נייטס אשר מבוססים על שיטת מבוכים ודרקונים.

המחמירים ביותר עם ההגדרה טוענים, שמשחק תפקידים צריך להתמקד במשחק האופי של הדמות, ולא בקרבות. לפעולותיו של השחקן צריכה להיות השפעה ממשית על עלילת המשחק, דמויות צריכות להתייחס אליו באופן שונה בהתאם לפעולות שהוא מבצע, ו"התפתחות הדמות" צריכה להיות יותר עמוקה מאשר הפיכתה למהירה או חזקה יותר. ישנם הטוענים שמשחקים כגון פליינסקייפ: טורמנט ופולאוט הם בין היחידים שראויים באמת להיקרא משחקי-תפקידים ממוחשבים.

תת-ז'אנרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי תפקידים ממוחשבים כוללים מגוון תת-ז'אנרים. חלק מתתי הז'אנרים הפופולריים ביותר הם:

  • משחק פעולה-תפקידים (ARPG) - משחקים המשלבים אלמנטים מז'אנר משחק התפקידים עם אלמנטים מז'אנר משחק הפעולה. משחקים בולטים בתת-סוגה זו כוללים בין היתר את "Cyberpunk 2077" ומשחקי "Dark Souls".
  • Dungeon crawler - משחקים המתמקדים בפתרון חידות ובחקר מבוך סבוך תת-קרקעי עצום אשר לרוב מלא באויבים בהם צריכים להילחם. משחקים בולטים בתת-סוגה זו כוללים בין היתר את "דיאבלו" ו"האדס".
  • משחק תפקידים המוני ברשת - משחקים המתרחשים בעולמות וירטואליים נרחבים מקוונים בהם השחקנים יכולים ליצור ולבצע התאמות אישיות לדמויות שלהם, לחבור לצוות הכוללים שחקנים אחרים שמחוברים גם הם למשחק, ולחקור יחד עימם את עולם המשחק. משחקים בולטים בתת-סוגה זו כוללים בין היתר את "וורלד אוף וורקראפט", "מייפל סטורי" וסדרת משחקי "Final Fantasy".
  • משחק תפקידים טקטי - משחקים המשלבים אלמנטים מז'אנר משחקי התפקידים ואלמנטים מז'אנר משחקי האסטרטגיה. משחקים בולטים בתת-סוגה זו כוללים בין היתר את סדרת משחקי "Fire Emblem" וסדרת משחקי "XCOM".

דוגמאות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-80 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-90 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

העשור הראשון של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

העשור השני של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-20 של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]