סטארגייט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סטארגייט
Stargate.jpg
הסטארגייט, שער הכוכבים
סוגה מדע בדיוני
יוצרים סרט הקולנוע:
רולנד אמריך ודין דבלין
סטארגייט SG-1:
ג'ונתן גלזנר ובראד רייט
סטארגייט אטלנטיס
סטארגייט יוניברס:
בראד רייט ורוברט ס. קופר
סטארגייט אינסופיות:
אריק לוואלד ומייקל מליאני
קישורים חיצוניים
stargate.mgm.com

סטארגייטאנגלית: Stargate) הוא זיכיון מסוגת (ז'אנר) המדע בדיוני שהחל בסרט הקולנוע "סטארגייט" משנת 1994 ונמשך מאז על ידי יצירות שנוספו לאחריו שמרחיבות את היקום הבדיוני שהוצג בסרט: נובלות ספרותיות וספרי קומיקס, שלוש סדרות טלוויזיה, סדרת אנימציה ומשחקי מחשב. העלילה המרכזית מביאה את מלחמת בני האדם מכדור הארץ בחייזרים עוינים בעלי טכנולוגיה מתקדמת וכוח רב, לאחר שנתגלה מכשיר חייזרי המאפשר מעבר מיידי לכוכבי לכת אחרים ואפילו לגלקסיות אחרות.

הסרט והמשכיו השונים מתבססים על הרעיון הפסבדו-מדעי לפיו חלק ניכר מהארכאולוגיה, מהמיתוסים ומהדתות הקדומות הוא פרי יצירתם של חייזרים בעלי טכנולוגיה מתקדמת. תפיסה דומה לכך מציג אריך פון דניקן בספרו "מרכבות האלים".

הזיכיון כולל:

  • נובלות ספרותיות. סדרת ספרים שפורסמו בין השנים 19961999 כהמשך לסרט המקורי. עלילת הספרים הללו שונה לחלוטין מסדרת הטלוויזיה שנוצרה בעקבות הסרט.
  • סטארגייט SG-1. שודרה לראשונה בשנת 1997 ונמשכה עשר עונות. קיימים מספר ספרים המבוססים על עלילות הסדרה.
  • סטארגייט אטלנטיס. שודרה לראשונה בשנת 2004 ונמשכה חמש עונות, כסדרת המשך ל"סטארגייט SG-1". הספר הראשון המבוסס על עלילות הסדרה יצא לאור בתאריך 15 בדצמבר 2005.
  • "סטארגייט: תיבת האמת ו"סטארגייט: רצף הזמן". שני סרטי המשך לסדרה "סטארגייט SG-1", שיצאו במרץ וביולי 2008, הסוגרים קצוות עלילה שנותרו פתוחים מהסדרה.
  • "עולמות סטארגייט". משחק תפקידים מרובה משתתפים (MMORPG) שמהווה חלק מהקאנון המרכזי של סדרת הטלוויזיה סטארגייט SG-1. פיתוח המשחק בוטל.
  • "סטארגייט יוניברס". סדרת המשך שלישית, ששודרה לראשונה בשנת 2009. הסדרה מבהירה את מהותו של השברון התשיעי ומתרחשת בזמן ההווה[1] כאשר היא מתמקדת בספינת החלל "דסטיני" המסיירת ברחבי החלל כחלק מניסוי של הקדמונים לזרוע שערי סטארגייט בכוכבי הלכת השונים, שהופסק כאשר הם התעלו למישור הבא של הקיום. לסדרה יצאו שתי עונות.
  • "סטארגייט אינסופיות". סדרת אנימציה משנת 2002, שכמעט ואינה קשורה כלל לסדרה המקורית.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במציאות המתוארת בסרט ובסדרות, מתגלה בחפירות ארכאולוגיות במצרים בשנות ה-20 של המאה ה-20, עצם טבעתי גדול ממתכת שמקורה אינו בכדור הארץ (להלן: "סטארגייט"), עליו מוטבעים סמלים לא מוכרים (להלן: תגליפים), יחד עם טבלית אבן גדולה שגם בה סמלים דומים. לאחר שנים של מחקר מתגלה על ידי חיל האוויר של ארצות הברית מהותו של העצם - שער - דרכו ניתן לעבור אל כוכבי לכת מרוחקים בגלקסיה, באמצעות "חיוג" כתובת בת שבעה סמלים, המציינים מסלול אל מיקומו של כוכב הלכת עליו מצוי שער מאותו סוג (שער היעד). הזרמת אנרגיה רבה אל השער בשעת החיוג יוצרת "חור תולעת" בין השער לבין שער היעד, שדרכו יכולים לעבור יצורים חיים וחפצים דוממים.

ממשלת ארצות הברית שומרת את קיומו של הסטארגייט בסוד, וצוות מחקר בראשות ג'ק או'ניל נשלח לחקור את עברו השני של השער, תוך שהוא נתקל בתרבויות שונות ובאויבים שונים. לפי עלילת הסרט, סיפורי מיתולוגיה רבים בהיסטוריה האנושית מתבססים על אירועים בהם חייזרים שלטו בבני האדם בעבר הרחוק. אותם חייזרים התגלו בסדרה "סטארגייט SG-1" כ"גואולד" (Goa'uld), אשר הגוף המאורגן שלהם היה קולקטיב אדוני המערכת, אך בהמשך נוספו לסיפור העלילה גזעים נוספים. הגאולד התחזו לאלים ושיעבדו את תושבי מצרים העתיקה. כך יצרו את התרבות והדת שלהם והשתמשו בשערי הסטארגייט כדי להעביר אנשים ממקום למקום. בעקבות מרד של בני האדם, גורשו החייזרים מכדור הארץ והשער נקבר עד לגילויו מחדש בשנות העשרים.

מדע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט, בניגוד לסדרה שנוצרה בעקבותיו, אינו מנסה להתמודד עם סוגיות מדעיות הקשורות בהפעלת השער למעבר בין כוכבי הלכת, ויש בו עניינים רבים הנותרים ללא הסבר (בסדרה "סטארגייט SG-1" ישנה התייחסות רבה יחסית, לסוגיות מדעיות, ואחת הדמויות החשובות החברה בצוות החוקרים בסדרה היא אסטרופיזיקאית).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סטארגייט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Gateworld.net, Universe deals with ninth chevron, by Darren Sumner, March 24th 2007