לדלג לתוכן

סטארגייט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סטארגייט
Stargate
הסטארגייט, שער הכוכבים
הסטארגייט, שער הכוכבים
יוצר רולנד אמריך ודין דבלין
סרטים וטלוויזיה
סרטים "סטארגייט"
סדרות טלוויזיה "סטארגייט SG-1"
"סטארגייט אטלנטיס"
"סטארגייט יוניברס"
סרטי טלוויזיה "סטארגייט: תיבת האמת"
"סטארגייט: רצף הזמן"
סדרות רשת "סטארגייט מקורות"
משחקים
משחקים עולמות סטארגייט
שונות
stargate.mgm.com

סטארגייטאנגלית: Stargate) הוא זיכיון מדע בדיוני המבוסס על סרט קולנוע בעל אותו שם בכתיבתם של דין דבלין ורולנד אמריך. הרעיון מאחורי הזיכיון מתמקד בגשר איינשטיין-רוזן שמאפשר מסע מיידי ברחבי היקום. הזיכיון החל עם סרט הקולנוע "סטארגייט" משנת 1994. בשנת 1997 נוצרה סדרת הטלוויזיה "סטארגייט SG-1" כהמשך לסרט, ובעקבותיה הופקו סדרות הבת "סטארגייט אטלנטיס" ב-2004, "סטארגייט יוניברס" ב-2009 וסדרת הפריקוול "סטארגייט מקורות" ב-2018. מאז, התווספו לסרט הקולנוע ולסדרות הטלוויזיה נובלות ספרותיות וספרי קומיקס, סדרת אנימציה ומשחקי מחשב ושני סרטי הטלוויזיה "סטארגייט: תיבת האמת" ו"סטארגייט: רצף הזמן", אשר סיימו את עלילתה של סדרת הטלוויזיה הראשונה לאחר עשר עונות שידור.

הסרט והמשכיו השונים מתבססים על הרעיון הפסבדו-מדעי לפיו חלק ניכר מהארכאולוגיה, מהמיתוסים ומהדתות הקדומות הוא פרי יצירתם של חייזרים בעלי טכנולוגיה מתקדמת. תפיסה דומה לכך מציג אריך פון דניקן בספרו "מרכבות האלים".

הזיכיון כולל:

  • נובלות ספרותיות - סדרת ספרים שפורסמהבין השנים 19961999 כהמשך לסרט המקורי. עלילת הספרים הללו שונה לחלוטין מסדרת הטלוויזיה שנוצרה בעקבות הסרט.
  • סטארגייט SG-1 - סדרת טלוויזיה ששודרה לראשונה בשנת 1997 ונמשכה עשר עונות. קיימים מספר ספרים המבוססים על עלילות הסדרה.
  • סטארגייט אטלנטיס - סדרת טלוויזיה ששודרה לראשונה בשנת 2004 ונמשכה חמש עונות, כסדרת המשך ל"סטארגייט SG-1". הספר הראשון המבוסס על עלילות הסדרה יצא לאור בתאריך 15 בדצמבר 2005.
  • "סטארגייט: תיבת האמת" ו"סטארגייט: רצף הזמן" - שני סרטי המשך לסדרה "סטארגייט SG-1", שיצאו במרץ וביולי 2008, הסוגרים קצוות עלילה שנותרו פתוחים מהסדרה.
  • "עולמות סטארגייט" - משחק תפקידים מרובה משתתפים (MMORPG) שמהווה חלק מהקאנון המרכזי של סדרת הטלוויזיה סטארגייט SG-1. פיתוח המשחק בוטל.
  • "סטארגייט יוניברס" - סדרת טלוויזיה ששודרה לראשונה בשנת 2009. הסדרה מבהירה את מהותו של השברון התשיעי ומתרחשת בזמן ההווה[1] כאשר היא מתמקדת בספינת החלל "דסטיני" המסיירת ברחבי החלל כחלק מניסוי של הקדמונים לזרוע שערי סטארגייט בכוכבי הלכת השונים, שהופסק כאשר הם התעלו למישור הבא של הקיום. לסדרה יצאו שתי עונות.
  • "סטארגייט אינסופיות" - סדרת אנימציה משנת 2002, שכמעט ואינה קשורה כלל לסדרה המקורית.
  • "סטארגייט מקורות" - סדרת רשת בת עשרה פרקים בני 10 דקות כ"א שהופקה בשנת 2018 כחלק מחגיגות 20 שנים לקיומו של זיכיון סטארגייט. הסדרה מהווה פריקוול לסדרות הטלוויזיה ומתמקדת בדמותה הצעירה של קתרין לאנגפורד, אשר הוזכרה בסדרה "סטארגייט SG-1".

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במציאות המתוארת בסרט ובסדרות, מתגלה בחפירות ארכאולוגיות במצרים בשנות ה-20 של המאה ה-20, עצם טבעתי גדול ממתכת שמקורה אינו בכדור הארץ (להלן: "סטארגייט"), עליו מוטבעים סמלים לא מוכרים (להלן: תגליפים), יחד עם טבלית אבן גדולה שגם בה סמלים דומים. לאחר שנים של מחקר מתגלה על ידי חיל האוויר של ארצות הברית מהותו של העצם - שער - דרכו ניתן לעבור אל כוכבי לכת מרוחקים בגלקסיה, באמצעות "חיוג" כתובת בת שבעה סמלים, המציינים מסלול אל מיקומו של כוכב הלכת עליו מצוי שער מאותו סוג (שער היעד). הזרמת אנרגיה רבה אל השער בשעת החיוג יוצרת "חור תולעת" בין השער לבין שער היעד, שדרכו יכולים לעבור יצורים חיים וחפצים דוממים.

ממשלת ארצות הברית שומרת את קיומו של הסטארגייט בסוד, וצוות מחקר בראשות ג'ק או'ניל נשלח לחקור את עברו השני של השער, תוך שהוא נתקל בתרבויות שונות ובאויבים שונים. לפי עלילת הסרט, סיפורי מיתולוגיה רבים בהיסטוריה האנושית מתבססים על אירועים בהם חייזרים שלטו בבני האדם בעבר הרחוק. אותם חייזרים התגלו בסדרה "סטארגייט SG-1" כ"גואולד" (Goa'uld), אשר הגוף המאורגן שלהם היה קולקטיב אדוני המערכת, אך בהמשך נוספו לסיפור העלילה גזעים נוספים. הגואולד התחזו לאלים ושיעבדו את תושבי מצרים העתיקה. כך יצרו את התרבות והדת שלהם והשתמשו בשערי הסטארגייט כדי להעביר אנשים ממקום למקום. בעקבות מרד של בני האדם, גורשו החייזרים מכדור הארץ והשער נקבר עד לגילויו מחדש בשנות העשרים.

מדע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט, בניגוד לסדרה שנוצרה בעקבותיו, אינו מנסה להתמודד עם סוגיות מדעיות הקשורות בהפעלת השער למעבר בין כוכבי הלכת, ויש בו עניינים רבים הנותרים ללא הסבר (בסדרה "סטארגייט SG-1" ישנה התייחסות רבה יחסית, לסוגיות מדעיות, ואחת הדמויות החשובות החברה בצוות החוקרים בסדרה היא אסטרופיזיקאית).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סטארגייט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Gateworld.net, Universe deals with ninth chevron, by Darren Sumner, March 24th 2007