סטארגייט אטלנטיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: ליודעי ח"ן בלבד.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: ליודעי ח"ן בלבד.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
סטארגייט אטלנטיס
Stargate Atlantis
כתוביות הפתיחה
כתוביות הפתיחה
כתוביות הפתיחה
מבוסס על סטארגייט SG-1 עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מדע בדיוני
יוצרים בראד רייט
רוברט ס. קופר
שחקנים ראו פירוט
ארץ מקור ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
קנדהקנדה קנדה
שפות אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 5
מספר פרקים 100
הפקה
מפיק רוברט סי. קופר, ג'וזף מלוזי עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה הולו עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה ג'ואל גולדסמית' עריכת הנתון בוויקינתונים
אורך פרק 42 דקות
שידור
רשת שידור Sci Fi Channel
רשת שידור בישראל הערוץ הראשון (עונות 1-2)
Hot Summer‏ (עונות 1-3)
HOT Zone
תקופת שידור מקורית 16 ביולי 20049 בינואר 2009
קישורים חיצוניים
האתר הרשמי
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סטארגייט אטלנטיסאנגלית: Stargate Atlantis או SGA) היא סדרת מדע בדיוני אמריקאית/קנדית המהווה סדרת ספין אוף לסדרה סטארגייט SG-1 משנת 1997, וחלק נוסף בזיכיון סטארגייט. הסדרה, כמו קודמתה, מתבססת על הרעיון שהוצג בסרט הקולנוע סטארגייט לפיו מכשיר חייזרי בשם "סטארגייט" מהווה שער לעולמות מרוחקים. אולם, בעוד שבסדרה "סטארגייט SG-1" נעשה שימוש בשבעה תגליפים (Chevrons) היוצרים יחד "כתובת השתגרות" לכוכבי לכת שבתוך גלקסיית שביל החלב, הרי שבשער המוביל לאטלנטיס יש צורך לעשות שימוש בשמונה תגליפים, ובכך ממקם את עלילת הסדרה בגלקסיית פגסוס הרחוקה. פרק הפיילוט הכפול שודר ב-16 ביולי 2004, והסדרה נמשכה חמש עונות, כאשר הפרק החותם את הסדרה שודר ב-9 בינואר 2009. בדומה לסדרת האם, מובטחים לסדרה זו סרטי המשך שיביאו לסיום העלילות שהוצגו בסדרה[1].

הסדרה שודרה בפורמט HDTV. בישראל היא שודרה בערוץ הראשון ב-2005, ואחרי שתי העונות הראשונות הפסיקו לשדר את המשך הסדרה משום שערוץ הראשון לא הצליחו לרכוש את כולה לשידור, כמה חודשים אחר כך שתי העונות הראשונות שודרו בשידור חוזר. בקיץ 2009 שודרו שלוש העונות הראשונות בערוץ Hot Summer, וכל חמש העונות שודרו ב-HOT Zone.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהסדרה "סטארגייט SG-1" עמדה בפני סכנת ביטול בעונתה החמישית, הוחלט על ידי המפיקים ליצור סרט המשך. אולם, כאשר הסדרה עמדה בהצלחה במשך שתי עונות נוספות וסיימה את עונתה השביעית בפרק כפול המתאר את גילוי העיר האבודה של הקדמונים אטלנטיס, הוחלט על פיתוח סדרת המשך. השינוי נבע כדי שיתקיימו שני צוותים שונים מבלי שהפתרון לכל בעיה בעולם ה"סטארגייט" יהיה קריאה לעזרה של צוות מהסדרה המקבילה. כדי לגשר בין הסדרות, הופיעו בפרק הפיילוט הראשון של הסדרה החדשה ריצ'רד דין אנדרסון ומייקל שנקס, שהשתתפו בסדרה "סטארגייט SG-1" כגנרל ג'ק או'ניל ודניאל ג'קסון, בהתאמה.

במהלך העונות התבצעו חילופי שחקנים כתוצאה מאילוצי הפקה שונים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חייגן הסטארגייט

לפני מיליוני שנים, גזע הקדמונים נאלץ לסגת מגלקסיית שביל החלב לגלקסיית פגסוס הרחוקה עקב מגפה, והם התיישבו על כוכב לכת עם עירם המעופפת אטלנטיס. הם הפיצו בגלקסיה את הסטארגייט (Stargate) והתחילו ליישב אותה, אולם תוך כמה זמן הקדמונים יצרו את גזע ה"רפאים" (Wraith) שיצא נגדם למלחמה. הם הפסידו ונאלצו להשקיע את עירם אל מתחת לאוקיינוס של הכוכב "לנטאה", ולנטוש אותה. הסיפור של הסדרה מתחיל לאחר פרק סיום העונה השביעית של סטארגייט SG-1. בפרק זה נמצא מוצב של גזע הקדמונים באנטארקטיקה. משלחת רב-לאומית המורכבת ממדענים ואנשי צבא עוברת בעזרת סטארגייט אל עבר גלקסיית פגסוס הרחוקה על מנת לחפש רמזים לקיומה של העיר האבודה אטלנטיס, שנבנתה על ידי הקדמונים לפני מיליוני שנים. בתחילה, מקור הכוח שבידיהם, הנקרא ינ"א - יחידת נקודת אפס או "ZPM" בלעז, מאפשר מסע חד-כיווני בשער, אך עם הזמן (שבו הם תרים את גלקסיית פגסוס) הם מצליחים למצוא מקור כוח נוסף. עד מהרה צוות המשלחת נתקל בתרבויות חדשות ובאויבים (בהם הרפאים, הג'ניי והאזוראנים), אבל הם מונעים על ידי התקווה וההרפתקנות שבמציאת העיר האגדית וההזדמנות הנדירה לגלות את סודותיה. עם הזמן נוצר קשר ארוך טווח עם מפקדת "SGC" שעל כדור הארץ, ונשלחת ספינת חלל בשם "דדלוס" לתגבר את כוחם הצבאי של צוות אטלנטיס בחלל.

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוך כדי ניתוקם מכדור הארץ, הם ממשיכים את המסע על מנת לשרוד בגלקסיה החדשה. הם מנסים לפענח את הטכנולוגיה של הקדמונים כדי למצוא דרך להשמיד את הרפאים וגם על מנת לרכוש ידע חדש וחשוב. מייג'ור ג'ון שפרד מרכיב צוות הכולל אותו עצמו, ד"ר רודני מקיי, לוטננט איידן פורד ומנהיגת האתוסים טיילה אמאגן על מנת לחקור את רחבי הגלקסיה ולהילחם באויבים שונים. באחת המשימות הראשונות של הצוות יוצא להם להיתקל באויב חדש, הג'ניי - חברה מיליטריסטית עם רמת טכנולוגיה של שנות ה-50. אחרי כמה גילויים נוספים שעושים הרפאים, המשלחת מתכוננת להתפנות מאטלנטיס. רגעים ספורים לפני שהם עושים זאת, מגיע תגבור צבאי מכדור הארץ כדי לעזור להם להגן על העיר מפני התקפתם של הרפאים. העונה מסתיימת בכך שהעיר עדיין תחת מצור על ידי הרפאים.

עונה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השנייה החלה בארצות הברית ב-15 ביולי 2005 והיא הייתה המשך לסוף של העונה הראשונה. המשלחת מנעה את החרבתה של אטלנטיס על ידי הרפאים בכך שגרמה להם להאמין שאטלנטיס נהרסה (הם פוצצו פצצה מעל העיר והפעילו את הסוואה, ובכך גרמו לרפאים להאמין שאטלנטיס הושמדה). הודות לZPM החדש שהביאה הדדלוס, הקשר עם כדור הארץ התחדש. ג'ון שפרד קודם לדרגת קולונל ורונון דקס החליף את לוטננט פורד שנעדר עקב כך שבסוף הקרב עם הרפאים, רפא אחד ניסה להיזון ממנו ובכך העביר לו מס' תכונות של הרפאים. העלילה המרכזית של העונה השנייה עוסקת בפיתוח של רטרו וירוס על ידי ד"ר קרסון בקט, אשר יכול, תאורטית, להפוך רפא לאדם. בזמן ניסיון להפוך רפאית צעירה לאנושית, היא כמעט הופכת את ג'ון לרפא בעצמו בכך שמעבירה לו תכונות של חיפושית האיראטוס. הצוות מנסה בפעם השנייה את הננו וירוס על רפא בשם מייקל. הם מצליחים להפוך אותו לאנושי אך אחרי זמן מה, כאשר גילה שהם שיקרו לו על עצם היותו רפא, הוא בורח וחוזר להיות רפא. מייקל הרפא מציע לכרות ברית עם אטלנטיס, אך צוותו בוגד בהם ללא ידיעתו. הוא עוזר להם לנקום ולהשתלט על ספינתם של הרפאים. רוח רפאים של מייקל סיעת מציע ברית עם אטלנטיס, אבל הם הסגירו את הקבוצה. העונה נסגרת בכך שרפאים פונים לכדור בארץ על מנת למצוא אזור הזנה חדש.

גזע הקדמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – סטארגייט SG-1 #הקדמונים

הקדמונים בנו את שערי ה"סטארגייט" ואת העיר אטלנטיס, שהיא למעשה ספינה מעופפת. בין השאר הם בנו מוצב, הנמצא באנטארקטיקה. זהו גזע עתיק שהיה קיים כבר לפני חמישים מיליון שנה. שפתם מזכירה לטינית, והמתמטיקה שלהם בבסיס 8. הקדמונים עברו בין הכוכבים ו"זרעו חיים" במקומות בהם נראה היה שאין חיים. הם היו גזע שאנן ובטוח בעצמו. כשהם נתקלו ברפאים הם לא היו מוכנים להתמודד עם גזע שעלה עליהם מבחינה מספרית אך לא טכנולוגית. הרפאים הביסו אותם (בזכות מספריהם העצומים) וכאשר אטלנטיס הייתה למקום האחרון בגלקסיית פגסוס שבשליטת הקדמונים, הם שיקעו אותה באוקיינוס וחזרו לכדור-הארץ, המקום שהיה ביתם בעבר. כיום אין קדמונים "בשר ודם"; הם סבלו ממגפה והתעלו למישור עליון של הקיום.

אויבים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גזע הקדמונים היה הראשון שנתקל ברפאים (Wraiths), לפני מיליוני שנים. מועלית סברה לפיה מקורם של הרפאים בסוג של חרק טפיל ששמו: חיפושית איראטוס החיה בגלקסיית פגסוס אשר לקח חלק מהמאפיינים הגנטיים של קורבנותיו, במקרה זה בני האדם שנמצאו על כוכב הבית שלו, והתפתח במהרה ליצורים דמויי אדם, שניזונים מקורבנותיהם כדי לשרוד על ידי שאיבת כח החיים מהקורבן בעזרת מגע ידם. הרפאים מתנהגים פשוטו כמשמעו כצורת חרקים, בהתנהגותם ודרך ארגונם, כאשר הם חיים בקולקטיב דמוי כוורת. גוף הרפא נקי מחלבונים חוסמים. מצב זה מאפשר לתאים יכולת ריפוי מדהימה. כתוצאה מכך הרפאים אינם מזדקנים, מסוגלים לחיות זמן רב וקשה מאוד להרוג אותם, ובנוסף הם נהנים מכוח פיזי עצום. הרפאים השתלטו על השטחים שהיו בחסות הקדמונים, ומתייחסים אליהם כאל "שטחי ההזנה" שלהם, שם הם מלקטים (על ידי דילול אוכלוסין) בני אדם לתצרוכת.

הג'ניי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הג'ניי (Genii) הם בני אנוש המציגים כלפי חוץ חברה חקלאית לא מפותחת, אך מתחת לפני השטח בכוכביהם מקיימים תרבות מתקדמת ומיליטריסטית היה אויב עיקרי עד סוף עונה2 אז הנהגת הג'ניי מתחלפת והם חותמים ברית צבאית נגד הרפאים.

המשכפלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונה שלישית מתגלים המשכפלים (Replicators). בהתחלה אנשי אטלנטיס אינם מזהים שהם המשכפלים כי לא ידעו על קיומם בגלקסיית פגסוס (ר' סטארגייט SG-1). אנשי אטלנטיס מגלים כי הם אינם המשכפלים המוכרים להם מגלקסיית שביל החלב, אלא הם תוצאה של ניסוי שערכו הקדמונים כדי ליצור נשק ננוטכנולוגי במטרה להשמיד את גזע הרפאים כליל. הנשק, חלקיקי נניטים (Nanites), תוכנת לפלוש באגרסיביות לגופו של הקורבן המיועד ולהשמיד אותו מבפנים (ולהפך, הוא מסוגל לרפא אדם ממחלותיו). עם הזמן הנניטים השתלטו על יוצריהם ולבשו צורת אנוש וכעת הם מהווים הנשק היחידי שיכול לעצור את הרפאים. אולם, הם מהווים גם איום על צוות אטלנטיס, וכדרך להילחם ברפאים, הם הורגים ומשמידים עולמות המאוכלסים בבני אנוש.

שחקנים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות הסדרה במהלך עונות 2-3. מימין לשמאל: אליזבת' ויר, רודני מקיי, קרסון בקט, טיילה אמגן, רונון דקס, סטיבן קולדוול וג'ון שפרד
  • ג'ו פלניגן - מייג'ור/לוטננט קולונל ג'ון שפרד (עונות 5-1), קצין בדרגת מייג'ור בחיל האוויר של ארצות הברית, גויס למשלחת אטלנטיס לאחר שהתברר כי בדמו קיים הגן המאפשר שליטה בטכנולוגיה אטלנטית. הוא הפך למפקד הכוח הצבאי באטלנטיס בפועל לאחר שמפקד הכוח המקורי, קולונל מרשל סומנר, נהרג. הוא נכנס לתפקיד באופן רשמי בעונה השנייה, לאחר חידוש הקשר עם מפקדת הסטארגייט בכדור הארץ, וקודם לדרגת לוטננט קולונל.
  • טורי היגינסון - ד"ר אליזבת וויר (עונות 1-3 ותפקידי אורח בהמשך), ראש המשלחת ודיפלומטית.
  • רייצ'ל לות'רל - טיילה אומאגין (עונות 5-1), ילידת פגסוס, יועצת לענייני מסחר ודיפלומטיה ומנהיגת האתוסיאנים, גזע של בני אדם ילידי גלקסיית פגסוס. טיילה מתיידדת עם שפרד כשהוא מבקר בעולם הבית שלה ומצטרפת לצוות שלו במטרה להילחם ברפאים. טיילה בעלת יכולת לחוש בנוכחותם של הרפאים.
  • ג'ייסון מומואה - רונון דקס (עונות 5-2), יליד פגסוס, לוחם צבאי מכוכב הנקרא סטיאדה. לאחר שעולמו הושמד על ידי הרפאים, במשך שבע שנים הוא עסק בבריחה מתמדת מהרפאים, שהשתילו מכשיר מעקב בעמוד השדרה שלו וניסו לצוד אותו לספורט. בתחילת העונה השנייה הוא נפגש עם שפרד והצוות שלו שעוזרים לו להסיר את מכשיר המעקב של הרפאים מגבו, והוא הופך לחבר הצוות הרביעי ומחליפו של לוטננט פורד בצוותו של שפרד.
  • דייוויד היולט - ד"ר רודני מקיי (עונות 5-1), מדען מבריק, חבר בצוותו של שפרד וראש מחלקת המדע והמחקר באטלנטיס. אחד המומחים הבולטים בטכנולוגיה עתיקה. הוא הוצג לראשונה כיריבה המקצועי של סמנתה קרטר בעונה החמישית של סטארגייט SG-1.
  • אמנדה טאפינג - קולונל סמנתה "סאם" קרטר (עונה 4, הופעת אורח בעונות 3-1, דמות חוזרת בעונה 5), אסטרופיזקאית וקצינה בדרגת לוטננט קולונל בחיל האוויר של ארצות הברית. הייתה דמות ראשית במשך כל סדרת סטארגייט SG-1. בעונה הרביעית היא קודמה לדרגת קולונל והפכה למפקדת המשלחת באטלנטיס.
  • פול מקגיליון - ד"ר קרסון בקט (עונות 2-3, הופעת אורח בעונות 1, 4, 5), ראש מערך הרפואה באטלנטיס בעונות 3-1. בפרק "יום ראשון" בעונה השלישית הוא נהרג בפיצוץ שנגרם על ידי הטכנולוגיה העתיקה. שיבוט שלו שנוצר על ידי הרפא הסורר "מייקל" מופיע כדמות חוזרת בעונות הרביעית והחמישית.
  • ג'ול סטייט - ד"ר ג'ניפר קלר (עונה 5, דמות חוזרת בעונה 4, הופעת אורח בעונה 3), ראש מערך הרפואה באטלנטיס, שמחליפה את ד"ר בקט בסיום העונה השלישית. היא נוספה כדמות ראשית לאחר מותו של ד"ר בקט.
  • רוברט פיקרדו - ריצ'רד וולסי (עונה 5, תפקיד חוזר 4-3), נציג הוועדה הבינלאומית לפיקוח, שהוצג לראשונה כסוכן של ה-NID בעונה השביעית בסדרת סטארגייט SG-1. בעונה החמישית הוא מחליף את סמנתה קרטר כמפקד המשלחת באטלנטיס.
  • ריינבו סאן פרנקס - לוטננט איידן פורד (עונה 1, דמות חוזרת בעונה 2, הופעת אורח בעונה 5), קצין צעיר בדרגת לוטננט בחיל הנחתים האמריקני וחבר בצוותו של שפרד בעונה הראשונה. בעונה השנייה הוא הופך להיות לא יציב נפשית לאחר שקיבל מנת יתר של אנזים ההזנה של הרפאים ונוטש את אטלנטיס.

בנוסף לשחקנים הראשיים, מספר שחקנים מהסדרה סטארגייט SG-1 ביצעו קרוסאובר לסדרת הבת, ביניהם ריצ'רד דין אנדרסון, מייקל שנקס, אמנדה טאפינג, שרון טיילור וכריסטופר ג'אדג'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סטארגייט אטלנטיס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]