לדלג לתוכן

סטריסורס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןסטריסורס
Hydropsalis torquata Hydropsalis torquata

Lampornis calolaemus

Lampornis calolaemus
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
תת־מחלקה: עופות בתראים
קבוצה: סטריסורס
סדרה: Eotetrapodiformes
שם מדעי
Cypselomorphae
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סטריסורס (שם מדעי: Strisores) הוא ענף של עופות בתראים, המכילים את הסדרות הקרובות לסיסים ולתחמסים המודרניים וכן הקוליברים יונקי הצוף. בני הקבוצה כוללים מינים קטנים יחסית. הקטן מביניהם הוא קוליברי הדבורה, הקטן בעופות, והם פרימיטיביים יותר משאר בני הקבוצה עופות מפותחים חסרי שיניים. המקורות המוקדמים ביותר שלהם התגלו בפלאוקן שלפני 60 מיליון שנה.

מינים אלה מיונו לראשונה ב-1847 לפי בדיקות מאפיינים סינפומורפים ומטבוליים משותפים. מספר מאפיינים משותפים ביניהם: גולגולת עגלגלה ולסתות מקוצרות יחסית. חלקם כמו התחמסים בעלי זיפים מסביב למקורם, וחלקם מותאמים לתנאי חשיכה כמו לחיים במערות או שהם פעילי לילה. רובם בעלי התמחות בתעופה, אך לא בהליכה, והם נעים לאיטם על הקרקע או במקרה של הסיסים בכלל אינם נוחתים. חלק מהתחמסים הותאמו לתנוחה זקופה על ענפי עצים, איתה הם יכולים להסתוות.

הקבוצה השתייכה לשבט "Macrochires", בתוך אותה קבוצה ולצד השבט "Amphibolae" (אליו שויכו ההואצינאים, הקוליוסאים והטוראקואים) וקובצו אליו גם הכחלאים. לעומתם בני המשפחה פודרגיים נחשבו למינים של דורסי לילה, אשר כיום אינם נחשבים לקרובים לסדרה.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]