שקנאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgשקנאים
שקנאי חום
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: שקנאים
משפחות

ראו בגוף הערך.

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Pelecaniformes
‏(Q432586, 1891)
תחום תפוצה
Pelican range.png

שקנאים (שם מדעי: Pelecaniformes) הם סדרה של עופות ימיים גדולים החיים במים מתוקים ומלוחים, כמו השקנאים בעלי השק מתחת למקור, הקורמורן, האנפה והמנעלן ועוד.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אצל השקנאים כל ארבע האצבעות מחוברות על ידי קרום שחייה, דבר המבדיל אותם משאר העופות הימיים. רגליהם הקצרות והחזקות משמשות להם כמשוטים, הכנפיים והזנב שלהם ארוכים. עופות אלה הם שחיינים וצוללנים מצוינים, כמו כן, השקנאים מיטיבים לעוף. מקורם ארוך, כפוף בקצהו, או משונן, פתחי־ הנחיריים שלהם זעירים ולפעמים גם מאוד מסוכנים, וכמעט שאינם נראים. קדמת העין עירומה, כמו כן, העור ברצפת הפה שלהם עירום, מתיח ומהווה שק המשמש לאיסוף דגים. השקנאים הם היחידים מכל עופות-המים שטרפם הוא כמעט אך ורק דגים, והם צדים את טרפם בשחייה או בצלילה. לרוב, הם שוכני מים מתוקים. מקננים במושבות, על-יד מים, חובשי-קן. התפתחותם ממושכת, הגוזלים בוקעים מהביצה כשהם עירומים וניזונים על ידי הלעטה. השקנאים נפוצים בכל רחבי העולם.


מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מיונים המסווגים את המשפחות של המינים הימיים יותר (פריגטות, סולות, קורמורנים ונחשוניים) בסדרה נפרדת (Suliformes). כמו כן ישנם מחלוקות על שיוכם של האנפות, המגלנים, המנעלנים והטגואניים בסדרה או בסדרת החסידתיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]