תוכאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןתוכאים
Parrot montage.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
תת־מחלקה: עופות בתראים
סדרה: תוכאים
משפחות
  • Cacatuidae
  • Psittacidae
  • Psittrichasiidae
  • Psittaculidae
  • Strigopidae
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Psittaciformes
ואגלר, 1830
תחום תפוצה
Parrot range.png
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תֻּכָּאִים[1] (שם מדעי: Psittaciformes) היא סדרה במחלקת העופות בעלת צורה מיוחדת והופעה ססגונית.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת התוכאים ישנם כמה מאות מינים המצויים באזורים טרופיים וסובטרופיים בכל היבשות, מלבד אנטארקטיקה. לחלקם כושר חיקוי מצוין ומראה ססגוני, ובשל כך הפכו כמה מהם לעופות נוי ולחיות מחמד. גופם ותזונתם מתאימים לחיים ביער. צווארם במנוחה, מקופל בצורת זיגזג וברגעי הצורך מתארך ומשנה את צורתו, ובכך גמיש מאוד, היכול לסייע לתוכי לסובב את ראשו 360 מעלות. כנפיהם מעוגלות. גופם מוצק, המקור עבה, מאונקל בקצה חלקו העליון ובדרך כלל קצר. המקור החזק מסייע להם לאכול זרעים ולקלף פירות.

ארבע אצבעות רגליהם של התוכאים מחולקות לשתיים הפונות לפנים ושתיים לאחור, ובכך מתאפשרת תפיסה יעילה של עצמים כגון ענפים או מזון. הם נעזרים גם במקור כדי להיאחז בענפים, משום שלעיתים הם צמודים לענף בצורה אופקית. לחלקם לשון שרירית וגמישה, המסייעת להם בפירוק מזונם. ההבדלים בין הזכרים לנקבות ברוב המשפחות מתבטאים בגיוון צבעי הנוצות ובצבע המקור.

בעולם יש כ-330 מינים של תוכים. לכל מיני התוכים יש כושר חיקוי, ישנם מצטיינים יותר וישנם פחות. לתוכים יש תיבת תהודה מיוחדת שיכולה להפיק מגוון רחב של קולות ולכן תוכים שונים, ובראשם האפרור האפריקני, מסוגלים לחקות מגוון רחב של צלילים וקולות, כולל דיבור אנושי.

בעבר האמינו כי התוכים לומדים לחקות באופן שמזכיר הקלטה וללא הבנה אמיתית של משמעות החיקוי (מכאן הביטוי "חוזר אחרי כמו תוכי"). טענה זו נכונה כנראה באופן חלקי בלבד. מחקרים רבים, ובראשם מחקריהם של קבוצת המחקר בראשות פרופ' אלין פפרברג מאוניברסיטת ברקלי, הראו כי תוכים מסוג אפרור אפריקני (המוכרים בשם ג'אקו) מסוגלים להבין יחסים כמותיים, יחסי צבע וצורה מורכבים ולהשתמש בשפה באופן מתוחכם, הדדי וגם באופן שתואם, ככל הנראה, את המצב הפנימי של התוכי עצמו (כך למשל התוכים בקבוצת מחקר זו יודעים לבקש כרטיס לקולנוע כשהם מעוניינים בכך). מחקרים אחרים הצביעו על כושרם הגדול של מיני תוכאים שונים לפתור בעיות מורכבות (השגת מזון מתוך מבנה מסובך) יותר מבעלי חיים אחרים. דוגמה לכך הוא התוכי אלכס.

הכבד שבתוכאים הוא הקאקאפו, שחי בניו זילנד ומשקלו 3–4 קילוגרם. הגדולה בתוכים המעופפים היא הארה היקנטונית שמשקלה יכול להגיע עד 1.7 ק"ג. הקטן ביותר הוא תוכי ננסי צהוב פנים (Micropsitta pusio) ששוקל 10 גרם.

העל-משפחות בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Rose-ringed Parakeet RWD.jpg Eolophus roseicapilla -Wamboin, NSW, Australia -adult-8-2cp.jpg Kaka-Parrots.jpg
לתוכאים 3 על-משפחות: תוכיים כמו דררת קרמר (ימין), קקדואיים כמו קקדו גאלה (אמצע), ותוכיי ניו זילנד כמו הקאקא (שמאל).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]