סיגליים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןסגליים
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: מלפיגאים
משפחה: סגליים
שם מדעי
Violaceae
בטש, 1802

סגליים או סיגליים (שם מדעי: Violaceae) היא משפחה של צמחים בעלי פרחים. היא כוללת שלוש תת-משפחות: Fusispermoideae, Leonioideae ותת-משפחת הסיגלים (Violoideae), הגדולה משמעותית מהאחרות. בין הסיגלים הסוג הבולט הוא הסיגל, שכולל מגוון של פרחים ידועים כגון האמנון ותמר.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית הצמחים במשפחה הם עשבים רב שנתיים, עם מיעוט של צמחים חד-שנתיים. מינים רבים נטולי גבעול, או בעלי גבעול קצר בלבד. פרחים בולטים, בעלי חמישה עלי כותרת, התחתון מביניהם מוגדל ולרוב כולל דורבן - לול חלול המכיל את הצוף. הצמחים דו מיניים, הפרחים בעלי חמישה אבקנים בגוון צהוב, שחלה עילית, וריבוי של ביציות בכל שחלה. הפירות בתצורת הלקט של שלוש קשוות, המתפרקות לאחר נשירת הפרי.

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיון על פי קרונקויסט (מ-1981) היו הסגליים חלק עיקרי בסדרה שנקראה על שמם - הסגלאים. עם התפתחות של שיטות מיון גנטיות והוצאת מאמרים הממיינים מחדש את עולם בעלי הפרחים, עברו הסגליים מסדרה זו לסדרת המלפיגאים, סדרה חדשה הכוללת מגוון רחב מאוד של צמחים מסדרות אחרות, שסווגו כעת יחדיו. במיון זה (APG II) משנת 2003 נעלמה כליל סדרת הסגלאים, ואינה כוללת אף מין.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשפחה נפוצה באפריקה הטרופית,אמריקה הדרומית,אמריקה המרכזית,אמריקה הצפונית,אירופה,אוסטרליה,גינאה החדשה ואיים באוקיינוס השקט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סיגליים בוויקישיתוף