אמנון ותמר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןאמנון ותמר
YellowPansy.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: מלפיגאים
משפחה: סגליים
סוג: סגל
מין: סיגל ססגוני
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Viola tricolor
נאונבורג, 2007

אמנון ותמר הוא שמו הנפוץ של המין סֶגֶל שְׁלָשׁ גּוֹנִי (שם מדעי: Viola tricolor) או סיגל ססגוני, צמח בעל פרחים ממשפחת הסגליים, שתורבת כפרח גינה ונוי.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנון ותמר הוא צמח נוי הפורח בחורף. הוא צמח חד שנתי הגדל לגובה 10 עד 20 סנטימטר ומוצאו באזורים הקרים של אירופה שם הוא צמח רב שנתי. לפרח חמישה עלי כותרת רכים במרקם קטיפה, בגודל של סנטימטרים ספורים ועד 12 סנטימטר, כאשר ישנם צמחים בעלי פרחים גדולים וצמחים עם פרחים קטנים.

פרחי האמנון ותמר מופיעים בשלל צבעים. הם נוחים לגידול ומשתמשים בהם לעתים קרובות למטרות נוי באזורים עירוניים. הפרי הוא הלקט תלת קשוותי רב זרעי. הריבוי נעשה באמצעות זרעים או על ידי חלוקה של הצמח.

שמו העברי של הפרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרח זכה ברוסית לכינוי "איבן דה-מריה" וסופרה עליו אגדת עם רוסית על אח ואחות, אשר נפרדו בילדותם, ובבגרותם התאהבו מבלי לדעת את קרבתם. משנודע להם שהם אחים, הם מתו מחובקים זה בזו והפכו לפרח האמנון ותמר. באופן דומה, באנגלית ניתן לפרח הכינוי העממי "ג'ק וג'יל"[1][2]. כאשר שאול טשרניחובסקי תרגם את אגדת העם הרוסית לעברית[3] הוא השתמש בשמותיהם של אמנון ותמר, בסיפור התנ"כי היו אמנון ותמר אח ואחות ואמנון אנס את תמר. בנוסף שמותיהם דומים פונולוגית לשמות הרוסיים[2]. בתרגומו לאגדת העם הוא כתב: "ויהי אמנון- פרח שדה תכלת כהה עין- עלהו ואחותו תמר הייתה עין צהובה על חזהו"[4].

בעברית, נקרא הפרח בתחילה "סגל". עם זאת, הצעתו של טשרניחובסקי לשינוי שם הפרח גברה על הצעות אחרות שהועלו, כמו הצעתו של יוסף קלויזנר "קטיפנית", בשל רכות הפרח, והצעת ועד הלשון העברית "שרעפת", בהשפעת הצרפתית[2].

יש הטוענים כי ספרו של אברהם מאפו "אהבת ציון"[5], שגיבוריו הם אמנון ותמר, תרם גם הוא ליצירת הצירוף "אמנון ותמר" ככינוי לזוג אוהבים ולהשתרשות השם "אמנון ותמר" כשם לפרח.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מוטי רוזן, אמנון ותמר, מתוך כתב העת "טבע הדברים", גיליון 191, (2011-09), עמ' 16
  2. ^ 2.0 2.1 2.2 מרדכי רוזן, אטימולוגיה, 1999, עמ' 269
  3. ^ איתי אילוז, פרח החודש ינואר: אמנון ותמר, 1 בינואר 2009, אתר חפצים
  4. ^ אַמְנוֹן וְתָמָר (משירי הפרחים), בפרויקט בן יהודה
  5. ^ אהבת ציון, בפרויקט בן יהודה