לדלג לתוכן

סמל פרוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל המסדר הטווטוני
סמל ממלכת פרוסיה מ-1450
סמל ממלכת פרוסיה מ-1701

סמל פרוסיה היה סמלה של פרוסיה בגלגוליה השונים וכמוה, גם הוא השתנה מספר פעמים. עם זאת, המוטיב העיקרי היה עיט שחור שנקרא מאוחר יותר גם עיט הרייך.

ימי הביניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של העיט בסמלה של רומא העתיקה. מאוחר יותר אימץ קרל הגדול את העיט לסמלו כשהתמנה לקיסר הרומאים במה שנקרא מאוחר יותר האימפריה הרומית הקדושה. במאה ה-13 העניק פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה לריבון המסדר הטווטוני, הרמן פון זלצה, את הזכות לשאת את העיט כסמלו. זה עוצב כמגן לבן ועליו צלב שחור שבמרכזו מגן זהב ובו מוטען העיט. מאוחר יותר הפך המגן לסמלו של המסדר כולו שהקים את מדינת המסדר הטווטוני שממנו צמחה פרוסיה.

ממלכת פרוסיה שהוקמה במאה ה-15 ושהייתה תחת חסותה של פולין שינתה את הסמל, כך שלעיט נוסף הכתר הפולני סביב צווארו וכן יד בשריון, מניפה חרב מעל ראשו.

במאה ה-16 הקומה דוכסות פרוסיה לאחר הרפורמציה הפרוטסטנטית ולכן הייתה פחות דתית בהנהגתה. הצלב הורד מהסמל ועל חזהו של העיט נוספה האות S שמסמלת את זיגמונד הראשון, מלך פולין. מאוחר יותר התווסף גם עיטור בעל עלי תלתן בקצותיו לכנפי העיט. במשך השנים התעדכנה האות שעל חזה העיט בהתאם לשמו של מלך פולין.

ממלכת פרוסיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שפרידריך הראשון הקים את ממלכת פרוסיה העצמאית ב-1701, הוא שינה את הסמל בהתאם. הוא הוסיף לעיט כתר מלכות על ראשו במקום זה של פולין, ידיו של העיט החזיקו בשרביט ובגלובוס (Globus cruciger) ועל חזהו הופיעו האותיות "FR" משולבות, המייצגות את המילים פרידריך המלך (Fridericus Rex). באותה שנה או בזו שאחריה, הוא איחד את סמלו עם סמל הנסיך הבוחר של ברנדנבורג והרחיב אותו. הסמל המלא הציג מגן שמוטענים בו כל סמלי המושבות והטריטוריות של פרוסיה ובמרכזם המגן עם העיט הפרוסי ומעליו כתר. מעל העיט הוצג הסמל עם השרביט המוזהב של הנסיך הבוחר ומתחת העיט היה מגן עם סמל משפחתו של פרידריך, מוכתר גם הוא. הסמל נתמך על ידי שני "אנשי פרא" אוחזים באלות, דמויות מתוך המיתולוגיה הקלטית והמיתולוגיה הגרמנית שמסמלות את "אדון החיות". מעל המגן הוצג כתר גדול והסמל כולו נעטף באפריון מפואר שמעליו עוד כתר.

ב-1709 הורחב הסמל כך שהוא הציג 36 סמלי טריטוריות ודוכסיות שעליהן שלטה או תבעה בעלות פרוסיה. שני אנשי הפרא החזיקו כעת דגלים עם סמלי פרוסיה וברנדנבורג. לכתר שמעל המגן נוספה קסדה עם מעטה שצדו האחד צבוע בצהוב וכחול - צבעי מגן הנסיך הבוחר, וצדו השני בשחור ולבן - כסמל פרוסיה. תחת המגן נוסף בסיס שעליו המוטו "Gott mit uns" (עברית: אלוהים עימנו). בראש הסמל נוספה ציצה בצורת העיט הפרוסי שמסמל את מסדר העיט השחור, שהעיטור שלו בצורת צלב מלטה כחול, הוצג בתחתית הסמל. ב-1804, לאחר גדילתה של פרוסיה, גדל מספר הסמלים המוצגים בסמל ל-42 ונוסף לו עיטור מסדר העיט האדום.
לאחר נפילתו של נפוליאון קיבלה פרוסיה לידה שטחים במסגרת קונגרס וינה ומ-1817 הכיל הסמל 48 סמלים. בשלב זה החל השימוש בכמה סוגי סמלים: הסמל הגדול הכיל את כל המרכיבים שפורטו לעיל והוא השתנה מדי פעם בהתאם לשטחים שסופחו או נותקו מפרוסיה. הסמל הבינוני הציג גרסה מצומצמת ובה 12 סמלים נתמכים באנשי הפרא ומוקפים בעיטור העיט השחור. שנים עשר הסמלים היו: סמל פרוסיה (העיט השחור), סמל ברנדנבורג (העיט האדום), סמל נירנברג, סמל בית הוהנצולרן, סמל שלזיה, סמל הדוכסות הגדולה של הריין התחתון (ריינהאלד), סמל סקסוניה, סמל פומרניה, סמל מגדבורג, סמל וסטפאליה, סמל יוליך-קליווס-ברג וסמל פרובינציית פוזן. כמו כן היה בשימוש סמל קטן שהיה בנוי מהעיט השחור בלבד, עם אותם תומכים ועם כתר גדול.

ב-1873 שינה וילהלם הראשון, קיסר גרמניה את הסמל, עיטורי מסדר בית הוהנצולרן ומסדר הכתר הפרוסי התווספו, המוטו הועבר לכיפת האפיריון וצבעי הציצה השתנו לצבעי פרוסיה בלבד.

מדינת פרוסיה החופשית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הכרזתה של מדינת פרוסיה החופשית ב-1918, וביטול מוסד המלוכה, השתנה הסמל לעיט שחור פשוט על רקע לבן, ללא סימני מלוכה.
ב-1933, עם עליית המפלגה הנאצית לשלטון, עוצב הסמל כעיט שחור על רקע לבן, כשעל חזהו צלב קרס לבן, בידיו הוא מחזיק חרב כסופה וברקים זהובים ומעל ראשו הוחזר המוטו "Gott mit uns" ("אלוהים אתנו") .

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סמל פרוסיה בוויקישיתוף