ספורט נשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

ספורט נשים כולל את כל תחרויות הספורט וליגות הספורט בהן משתתפות רק נשים. רמת ההשתתפות של נשים בענפי ספורט, והפופולריות של ענפי הספורט בקרב נשים גדלה באופן דרמטי במאה ה-20, ובמיוחד ברבע האחרון של המאה ה-20, בעקבות השינויים המהותיים בחברות מודרניות, ששמו דגש על שוויון בין המגדרים. למרות שרמת ההשתתפות ורמת הביצועים שונה במידה משמעותית ממדינה למדינה ומענף ספורט אחד למשנהו, הפך ספורט נשים נפוץ למדיי ברחבי העולם. בענפי ספורט מסוימים, כגון החלקה אמנותית על הקרח, התחרויות בהן משתתפות נשים פופולריות אף יותר מהתחרויות בהן משתתפים גברים.

ישנם ענפי ספורט שבעבר היו בלעדיים לנשים, כמו שחייה צורנית והתעמלות אמנותית אולם בשנים האחרונות ישנם תחרויות גם לגברים.

במקביל לתחרויות נפרדות לנשים, קיימים מקרים בהם נשים משתתפות בתחרויות לצד גברים. ג'קי מיטשל השתתפה במשחקי בייסבול לצד גברים עוד במחצית הראשונה של המאה ה-20. יהודית פולגר השתתפה בתחרויות שחמט לגברים לרבות הייתה חברה בנבחרת הונגריה באולימפיאדת השחמט.

בענף הרכיבה על סוסים לא הייתה הפרדה מגדרית ונשים וגברים התחרות זו לצד זה. במשך שנים רבות במספר ענפי ספורט נשים וגברים השתתפו ביחד כמו בטניס טורניר לזוגות מעורבים בהחלקה על הקרח ובשנים האחרונות בקפיצה למים תחרות משולבת של נשים וגברים ובשחייה צורנית.

בספורוט המוטורי לא קיימת הפרדה בין גברים לנשים. מישל מוטון התחרתה במשך שנים רבות באליפות העולם בראלי וניצחה ארבעה מרוצים. למרות זאת, בשנת 2019 החלה לפעול אליפות ה-W Series, המיועדת לנהגות בלבד, במטרה לסייע לנשים לצבור ניסיון ולהתקדם בענף.

לאחרונה ענפי הספורט המובילים, יצרו תחרויות קבוצתית המשלבות נשים וגברים ביחד, לדוגמה באתלטיקה ריצת שליחים 4x400 מטר משולבת בשתי נשים ושני גברים ובשחייה משחי שליחים 4x100 מטר חופשי ו-4x100 מטר מעורב משולבים בשתי נשים ובשני גברים כל אחד.

תחרויות וליגות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]