התעמלות אמנותית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הסמל הרשמי
פסל "המתעמלת" של דניאל בהריר במכון וינגייט
יבגניה קנייבה אלופת העולם,(נבחרת רוסיה) בגמר הגביע העולמי בשנת 2008 בבנידורם, ספרד
נבחרת צרפת
נבחרת התעמלות אמנותית של יוון באולימפיאדת סידני 2000

התעמלות אמנותית היא תת-ענף במסגרת ענף ההתעמלות, שבו המתחרות (נשים בלבד) מבצעות תרגילים המשלבים תנועות בלט, אקרובטיקה ומחול עם מכשירי יד: חישוק, אלות, חבל, סרט או כדור. התרגילים מתבצעים בליווי מוזיקה, על מזרן מרובע - כמו זה שמשמש לתרגילי קרקע בהתעמלות מכשירים. לכל מכשיר ישנם קריטריונים מסוימים לביצוע האלמנטים הדרושים בתרגיל. האלמנטים המשולבים בתרגילים הם לרוב קפיצות המשלבות גמישות, סיבובים הדורשים שיווי משקל והתרכזות בנקודה אחת, איזונים שונים, מיומנויות האקרובטיקה המשלבים כוח שריר וגמישות רבה, מיומנויות הבלט הדורשות תנועת גוף נכונה, ועוד. בנוסף לכך דרוש חוש קצב ודיוק רב בביצוע האלמנטים. גם עבודת המכשירים היא חלק בלתי נפרד מהתרגיל. לכל אלמנט יש כמות נקודות שהמתעמלת מקבלת אם וביצעה את האלמנט נקי (ללא כל טעות). אם ביצעה זאת באופן חלקי היא תקבל כמות מועטת של נקודות ואם לא ביצעה אותו נכון כלל לא תקבל את הנקודות.

את הנקודות מעניקים השופטים לפי קריטריונים אחדים:

 • ביצוע כוריאוגרפי - דיוק בביצוע האלמנטים כמו ביצוע הסיבובים במלואם והאיזונים, תפיסת המכשירים וכו',
 • ביצוע התנועה והמחול - עבודת מכשיר, תנועת גוף מדויקת וכו'.

בהתעמלות אמנותית יש שני סוגי תרגילים:

 • תרגילים אישיים, שבהם המתעמלת מבצעת את התרגיל האישי שלה עם מכשיר כלשהו לבד.
 • תרגילים קבוצתיים - תרגילים בהם משתתפות 4-12 מתעמלות שמבצעות תרגיל משותף. תרגילים קבוצתיים אלה דורשים שיתוף פעולה מלא בין המתעמלות וכל טעות קטנה של אחת מהמתעמלות עלולה להוריד את הניקוד לקבוצה. תרגילים אלה גם מעניינים מאוד משום שבהם המתעמלות "מתמסרות" עם המכשירים אחת עם החבל, לכרוך אותו סביב הגוף וכדומה. החבל עשוי מקנבוס או חומר סינתטי דומה. אסור השימוש בחבל בעל ידיות.

התחרויות נחלקות לקטגוריות גם לפי ציוד:

 • סרט: "נחשים", ספירלות, זריקות ותפיסות, שמניות מעגלים, כריכה סביב הגוף ועוד. בדרגת הג'וניור אורכו המינימלי של הסרט 5 מ'. בדרגת הסניור 6 מ' ובדרגת ילדות 4 מ'. עובי הסרט 4-6 ס"מ ומשקלו 35 גרם. המקל כולל החיבור לסרט הוא באורך 50-60 ס"מ. בסרטן עשוי מבד סאטן או מחומר סינתטי.
 • אלות: זריקות ותפיסות, סיבובים, רקיעות, שמיניות ועוד. האלות עשויות עץ או חומר סינתטי, באורך של 40-50 ס"מ ובמשקל מינימלי של 150 גרם לכל אלה. לדרגת ילדות בין 25-50 ס"מ ומשקל מינימום של 75 גרם לאלה.
 • כדור: גלגול, זריקות ותפיסות, גלים על הגוף, הקפצות ועוד. הכדור עשוי מגומי, או גומי סינתטי, משקלו 400 גרם, ולילדות 200 גרם. הקוטר 14-20 ס"מ לילדות, ו-18-20 ס"מ לשאר הרמות.
 • חישוק: זריקות ותפיסות, גלגול על הגוף, גלגול על הרצפה (בומרנג) הקפצות על הגוף ועוד. גודל החישוק מותאם לגובה המתעמלת. לרוב עוטפים את החישוק בעטיפות צבעוניות ומקושטות.

תנאי התחרות:

 • המשטח: המתעמלות מתחרות על שטיח בגודל 13X13. כל יציאה מהמשטח או נפילת מכשיר מחוץ למשטח, מורידה נקוד מהציון הכללי של התרגיל. המשטח מאפשר למתעמלות לבצע גלגולים ותרגילי אקרובטיקה מורכבים.
 • המוזיקה: משך המוזיקה בתרגיל אישי הוא מקסימום 90 שניות, ואילו בקבוצתי אורכה המקסימלי הוא 150 שניות. מאז 2012 המוזיקה יכולה להיות קטע אינסטרומנטלי, ווקלי או מוזיקה משולבת מילים[1].
 • הלבוש: בעבר התחרו המתעמלות בבגדי גוף פשוטים, או לבושות באוברולים צמודים. היום החוקה מאפשרת למתעמלות ללבוש גם בגד גוף עם חצאית קצרה. אין הגבלה על צבע הבגד, אך הוא חייב להיות צמוד. בדרך כלל הבגדים מלאי צבעים ומסוגננים. רצוי שהבגד יהיה מותאם לאופי התרגיל, המוזיקה והמכשיר אתו המתעמלת מבצעת את התרגיל. בגדי הגוף מעוצבים ונתפרים באופן אישי לכל מתעמלת על ידי תופרת מקצועית.
 • הנעליים: הנעלים אותן נועלות המתעמלות הן נעלי חצי כף רגל, העשויות מעור, או דמויות עור, בצבע בז' או לבן. הנעל מכסה רק את החלק הקדמי של כף הרגל ומחוזקת על ידי שתי גומיות מעל העקב. הנעל מסייעת למתעמלות לבצע סיבובים על המשטח, ומגנה על אצבעות כף הרגל.

ההיסטוריה של ההתעמלות האמנותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדים בחוג התעמלות בקריית אתא

התעמלות אמנותית היא ענף יחסית צעיר אשר נוסד ברוסיה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 כאמצעי ביטוי לתנועה. בתקופה מאוד קצרה הענף הזה נהיה פופולרי בכל העולם, נהיה מוכר כענף אולימפי וב-20 שנה אחרונות קשה למצוא מדינה שאין בה התעמלות אמנותית. כרגע ישנן יותר מ-2,000 מתעמלות מקצועיות בכל העולם שמשתתפות באליפויות עולם, אירופה ותחרויות גרנד פרי וכמו כן קיימת כמות אדירה של חובבי התעמלות אמנותית בכל העולם.

התעמלות אמנותית נוצרה בעקבות ההתמזגות של כמה סגנונות:

 1. הענף של התעמלות אסתטית נוצר הודות לפרנסוא דל סרט (1811-1871). הוא הכריז שלגוף יש שפה משלו, כך נוצר ביטוי "שירת הגוף". באותה תקופה הייתה תשוקה לימי קדם שבהם ניתנה חשיבות רבה לשלמות הגוף. הוא המציא את העקרונות לאמצעי ביטוי שהשפיעו מאוד על ההתעמלות: עיקרון הקשר בין תנועות הגוף והמצב הרגשי, עיקרון של התמזגות ושיתוף פעולה בין חלקי הגוף הרבים כמו גלים שונים, עיקרון ההתנגדות תוך כדי תנועה, לדוגמה מצב מנוגד בין רגליים וידיים.
 2. התעמלות ריתמית (מהמילה "קצב") – סוג של פעילות גופנית שהאלמנט החשוב בה זה ליווי מוזיקלי. היא נוצרה הודות לאמיל ז'אק-דאלקרוז (1865-1950) שהיה מורה למוזיקה ושירה מז'נבה ושימש בריתמיקה כהכנה לנגינה על הכלי נגינה. לאחר מכן דאלקרוז התחיל להציג את ריתמיקה כאמצעי לחינוך כוח רצון, חיזוק של בריאות גופנית ונפשית והתפתחות ההרמונית של בני האדם.
 3. התעמלות בריקוד – נוצרה הודות לג'ורג' דמיני (1850-1917), מורה ופיזיולוג צרפתי שהוכיח את חשיבותם של התרגילים לשחרור ומתיחות השרירים, תנועות הריקוד ותרגילים עם מכשירים כגון אלות, מקלות, זרי פרחים וכו' שליוו את התפתחותם של התכונות הבאות: גמישות, זריזות, קואורדינציה, יציבה טובה, חינניות ושטף תנועה.
 4. ריקוד חופשי אשר פותח על ידי איזדורה דנקן (1891- 1927) שהתנגדה למערכת העקרונות של הבלט הקלאסי ועשתה שימוש בתנועות המערבות ספורט והתעמלות אמנותית. שאיפה של איזדורה דנקן היו תנועות של ריקוד העתיקות, תנועות של ריצות והליכות פשוטות. היא הייתה הראשונה שסירבה להשתמש במחוך וטריקו והופיעה בטוניקות ארוכות ויחפה. היא גם השתמשה בריקודיה בצעיפים שמזכירים לנו את הסרט המודרני.

התמזגות של ארבע תנועות אלו השפיעו על התפתחותה של התעמלות אמנותית – הענף היפה הזה שעד היום מאחד בתוכו את הריקוד ואת הקושי של התעמלות, את האסתטיקה והחן.

בשנת 1941 ארגנו אליפות בלנינגרד בברית המועצות (סנקט פטרבורג היום) שזאת הייתה התחרות הראשונה בהתעמלות אמנותית. בשנות ה-40 התפתחות של ההתעמלות אמנותית בברית המועצות כמו גם ענפי ספורט אחרים נעצרה בגלל מלחמת העולם השנייה. בשנת 1948 התקיימה אליפות ברית המועצות הראשונה. בסוף שנות ה-40 המציאו תוכנית וחוקה לתחרויות. ולאחר מכן ההתפתחות של הענף התקיימה במהירות רבה, יותר ויותר ספורטאיות התחילו להתעניין בספורט הזה.

משנת 1949 כל שנה התקיימו אליפויות ברית המועצות, מ-1965 גביע ברית המועצות. בשנת 1954 הספורטאיות החזקות ביותר התחילו לקבל ותארים "מאסטר הספורט". מתעמלות מתחילות לצאת לחו"ל עם הופעות מדינות שונות כגון בלגיה, צרפת ומדינות ממזרח אירופה.

לאחר מכן ב-1963 הוכרזה התעמלות אמנותית כענף הספורט על ידי איגוד ההתעמלות העולמי. ב-1960 נערכה בסופיה שבבולגריה התחרות הבינלאומית הראשונה ולאחר כשלושה חודשים בדצמבר 1963 נערכה בבודפשט שהונגריה תחרות בשם גביע אירופה. לעומת זאת כאשר בדקו את התוצאות, גילו שמעבר למדינות אירופאיות שהשתתפו בתחרות, היו גם מדינות אחרות. ולכן החליטו להכריז על תחרות זאת אליפות העולם הראשונה ואלופתה של התחרות הייתה בחורה ממוסקבהלודמילה סבינקובה. באליפות העולם הראשונה בנות התחרו לפי החוקה המקובלת בברית המועצות באותה תקופה.

ב-1967 נוצר סוג תחרותי חדש בתרגילים קבוצתיים ובאותה שנה התקיימה אליפות עולם בתרגילים קבוצתיים. נבחרת ברית המועצות אז לקחה מקום הראשון. מ-1978 התחילו להתקיים אליפויות אירופה.

בתקופה החל מ-1963 התחילו להתקיים אליפויות עולם פעם בשנתיים, כל שנה אי זוגית. וכל שנה זוגית מ-1978 ועד 1992 התקיימו אליפויות אירופה. מ-1982 אליפויות עולם ואירופה מתקיימות כל שנה.

מ-1984 התעמלות אמנותית הפכה להיות ענף אולימפי. מייסודו של הענף ועד סוף שנות ה-80 המדינות החזקות ביותר היו ברית המועצות ובולגריה. בשנות ה-90 אחרי שברית המועצות התחלקה למדינות שונות וכל המדינות האלו התחילו לפתח את ההתעמלות אמנותית באופן עצמאי, התחרות ביניהן גדלה והבולטות ביותר נהיו רוסיה, בלארוס, אוקראינה וגם בולגריה. בנוסף המדינות האירופאיות התקדמו והחזקות ביניהן היו ספרד, צרפת, גרמניה ואיטליה.

מבנה התחרויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליפויות רשמיות, כגון אליפות העולם ואליפות אירופה, כוללות עד 9 תחרויות, מהן 6 ליחידות ו-3 לקבוצות.

המתכונת הנוכחית של אליפות העולם:

בחמישה הימים הראשונים נערכות תחרויות היחידות. ביומיים האחרונים תחרויות הקבוצות.

יחידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארבעת הימים הראשונים מבצעות המתעמלות תרגיל אחד בכל יום, כאשר ביומיים הראשונים מתבצעים תרגילים ב-2 מכשירים (למשל בשנת 2011 חישוק וכדור) וביומיים הבאים שני המכשירים האחרים (ב-2011 אלות וסרט). כל מדינה רשאית לרשום לתחרות מקסימום 4 מתעמלות, כאשר בכל מכשיר מתחרות לא יותר מ-3 מתעמלות. בערב היום השני, לאחר שכל המתעמלות סיימו להתחרות בשני מכשירים, נערכות תחרויות הגמר במכשירים האלה, אליהן עולות 8 המתעמלות שהשיגו את הציונים הטובים ביותר בכל מכשיר (עם הגבלה של 2 מתעמלות ממדינה אחת). אותו תהליך חוזר בשני המכשירים האחרים בערב היום הרביעי. באותו יום נקבע גם הדירוג הקבוצתי, על פי 10 התוצאות הטובות (מתוך 12) של המתעמלות מכל מדינה.

24 המתעמלות הטובות בדירוג הכולל (בהגבלה של 2 ממדינה), על פי חישוב של 3 התוצאות הטובות שלהן, מעפילות לגמר קרב-רב, אשר נערך ביום החמישי של התחרות. בתחרות הקרב רב מבצעות המתעמלות פעם נוספת את כל ארבעת התרגילים, והדירוג נקבע על פי סיכום התוצאות בכל המכשירים. תחרות קרב רב היא החשובה ביותר, והיחידה אשר נערכת במשחקים האולימפיים.

קבוצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום הראשון של תחרות הקבוצות נערכת תחרות הקרב רב, אשר כוללת את שני התרגילים - תרגיל אחד עם 5 מכשירים זהים (ב-2011 5 כדורים), ותרגיל שני עם 3 מכשירים מסוג אחד ו-2 מסוג אחר (ב-2011 3 סרטים ו-2 חישוקים). סיכום התוצאות ב-2 התרגילים קובע את הדירוג. תחרות קרב רב היא היחידה בתוכנית האולימפית.

ביום השני מתקיימות תחרויות הגמר בכל תרגיל בנפרד, בהן משתתפות 8 קבוצות שהשיגו את התוצאות הטובות בכל תרגיל ביום הראשון.

ישראלFlag of Israel.svg מתעמלות ישראליות ונבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לראשונה, השתתפו מתעמלות ישראליות, ראובית בלוך בת 13 (מקום 54) ובתיה מסניקוב בת 17 (מקום 56) בתחרות קרב רב אישי, באליפות העולם בהתעמלות אמנותית שנערכה ברוטרדם, הולנד בשנת 1973[2].

בשנים האחרונות מתעמלות מישראל, כדוגמת אור טוקייב, קטיה פיסצקי, אירה ריסנזון ונטע ריבקין התקדמו מאוד ביחס לרמה הכללית בעולם ונבחרת ישראל הצטרפה לנבחרות החזקות ביותר בעולם.

באליפות העולם בהתעמלות אמנותית שנערכה בפטרס, שביוון בספטמבר 2007 סיימה נבחרת ישראל במקום השישי בתרגיל הקבוצתי בניקוד מצטבר בשני התרגילים 31.600 נקודות, מתוך 27 מדינות, אחרי רוסיה (35.100 נקודות), איטליה (34.250 נקודות) ובלארוס (33.800 נקודות) ובכך הבטיחה את השתתפותה באולימפיאדה.

באולימפיאדת בייג'ינג (2008) סיימה נבחרת ישראל, בהשתתפות קטיה פיסצקי, רחלי ויגדורצ'יק, ורוניקה ויטנברג, מריה סבנקוב ואלונה דבורניצ'נקו במקום השישי בתרגיל הקבוצתי.

באליפות העולם בהתעמלות אמנותית שנערכה באיסה, מיה, שביפן בספטמבר 2009 סיימה נבחרת ישראל במקום החמישי בתרגיל הקבוצתי בניקוד מצטבר בשני התרגילים 50.475 נקודות, מתוך 24 מדינות, אחרי איטליה (54.400 נקודות), בלארוס (54.200 נקודות) ורוסיה (51.350 נקודות).

באליפות העולם בהתעמלות אמנותית שנערכה במוסקבה בספטמבר 2010 סיימה נבחרת ישראל במקום רביעי בתרגיל הקבוצתי בניקוד מצטבר בשני התרגילים 51.950 נקודות, מתוך 29 מדינות, אחרי איטליה (55.525 נקודות), בלארוס (54.800 נקודות) והמארחת רוסיה (52.425 נקודות). נבחרת ישראל כללה את מרינה שולץ, אליאורה זולקובסקי, פולינה זקלוז'ני, מורן בוזובסקי, נועה פלצ'י והמחליפה ויקטוריה קושל. היה זה הדירוג הגבוה ביותר אליו הגיעה עד אז נבחרת ישראל.

לראשונה, זכייה במדליות באליפויות עולם ואירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באליפות העולם שנערכה במונפלייה, צרפת, בספטמבר 2011 זכתה ישראל לראשונה במדליות. נטע ריבקין זכתה במדליית ארד בתרגיל עם חישוק, ונבחרת ישראל (שולץ, זולוקובסקי, ז'קולז'ני, פלצ'י, קושל ובוזובסקי) זכתה במדליית ארד בתרגיל משולב של חישוקים וסרטים.

קודם לכן באותה שנה, זכתה נטע ריבקין במדליית כסף בתרגיל עם אלות באליפות אירופה שנערכה במינסק בבלרוס.

תחרות ה"גרנד פרי חולון"[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מ-2001 מארחת העיר חולון מדי שנה תחרות "גרנד פרי" בהתעמלות אמנותית, כחלק מסבב של מספר תחרויות "גרנד פרי" אירופאיות, בהשתתפות מאות מתעמלות אמנותיות מהארץ וממדינות נוספות, ביניהן גם מתעמלות כוכבות אולימפיות ואליפויות אירופה והעולם. משך שנים התקיימה התחרות באולם הספורט של העיר ("היכל הספורט קציר") ובמאי 2015 התקיימה לראשונה בהיכל הספורט החדש ("היכל טוטו חולון") המיועד לארח את אליפות אירופה להתעמלות אמנותית 2016.

התעמלות אמנותית לגברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד לאחרונה ענף זה היה נשי בלבד, אבל בסוף המאה ה-20 החלו ביפן לערוך גם תחרויות התעמלות אמנותית לגברים. בנים יפנים מבצעים תרגילים קבוצתיים ללא מכשיר ותרגילים אישיים עם מכשירי יד שונים מהתעמלות אמנותית של בנות כגון חישוקים קטנים, מוטות וחבל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ על פי סעיף 3 בתקנון המשחקים האולימפיים קיץ 2012 [1]
 2. ^ ברוך דגון, דחיפה סובייטית לנבחרת המתעמלות, דבר, 30 בספטמבר 1973