שחייה תחרותית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלן ברנאר שובר שיא עולם ב-100 מטר חופשי במרץ 2008

שחייה תחרותית היא ענף ספורט אולימפי שמתבסס על שחייה עממית. המטרה בשחייה תחרותית היא לקבוע את הזמן המהיר ביותר. שחייה, יחד עם אתלטיקה והתעמלות, נחשבים לענפי הספורט הפופולריים ביותר במשחקים האולימפיים.

הפדרציה הבינלאומית לשחייה תחרותית בעולם היא פינ"א, אשר מנהלת גם את ענפי השחייה האמנותית, שחייה במים פתוחים, קפיצה למים, קפיצה למים מגובה וכדורמים.

חוקים בסיסיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשחייה תחרותית מקובלים ארבעה סגנונות: חופשי, חזה, גב ופרפר, אליהם נוספים משחי מעורב ושליחים. החלוקה למשחים מתבצעת על ידי כמה קריטריונים: מרחק, מין, סגנון ולעתים גיל. לא יכול להתקיים משחה שבו לא לכל השחיינים יש חפיפה מוחלטת של הקריטריונים. לדוגמה גבר ששוחה 100 מטר גב לא יוכל לשחות נגד גבר ששוחה 100 מטר חזה או אשה ששוחה 100 מטר גב, אלא רק נגד גבר אחר ששוחה 100 מטר גב. בשחייה תחרותית (למעט בסגנון הגב) הזינוק נעשה מאדן הזינוק, שהוא למעשה משטח המוגבה כ-0.5 עד 0.75 מטר מעל שפת הבריכה. שחיין שבעת המשחה עובר על אחת מן התקנות של הסגנון אותו הוא שוחה (התקנות מפורטות בחוקת השחייה הבינלאומית), נפסל ותוצאתו נמחקת. ישנן כמה תקנות שתקפות לגבי כל הסגנונות. תקנות אלה יפורטו להלן:

 • שחיין חייב להשלים את כל המרחק של המשחה כדי לנצח, אפילו אם הוא השחיין היחיד.
 • שחיין חייב לסיים במסלול בו זינק.
 • אסור לחצות מסלול של שחיין אחר או להפריע לשחיין אחר בצורה כלשהי.
 • בעת פנייה חייב השחיין לגעת בקיר של קצה בריכת השחייה.
 • בסגנונות חזה, גב ופרפר אסור לשחיין לגעת בקרקעית הבריכה. בסגנון החופשי מותר לשחיין לעמוד על הרצפה אבל לא ללכת עליה.
 • אסור למשוך בכבל של המסלול.
 • אסור להשתמש בשום פריט שיכול להגביר את מהירותו, סיבולתו או את יכולת הציפה של השחיין. מותר להשתמש בחליפת שחייה (שאושרה על ידי פינ"א), משקפת שחייה וכובע ים.
 • אסור להיכנס למים בעת משחה שאינך רשום אליו. עבירה על תקנה זו תגרור פסילה אוטומטית במשחה הבא של השחיין.
 • אם עבירה על אחת התקנות השפיעה על שחיין שאינו זה שעבר על התקנה, יותר לשחיין המושפע לשחות את המשחה שוב.

מידות ומבנה הבריכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריכת השחייה של אוניברסיטת ייל שאורכה 25 יארד, כמקובל בארצות הברית ובשונה מרוב העולם

שאלת מידות ומבנה הבריכה היא בעלת משמעות רבה בשחייה, מכיוון שהיא יכולה להשפיע על תוצאות המשחה. בין כל בריכות השחייה נדרשת אחידות כדי שתוצאות זמן בבריכות שונות תוכלנה להיות בנות השוואה. בנוסף, נדרש שמרחקי השחייה בתחרויות הרשמיות בענף יהיו כפולה שלמה של אורך הבריכה. האולימפיאדה ורוב התחרויות הגדולות נערכות בבריכת 50 מטר (הנקראת גם בריכה אולימפית או בריכה ארוכה). בריכות אלה יקרות ודורשות יותר תחזוקה, ולכן אינן רווחיות תמיד למתקני ספורט מסחריים שיכולים לרצות את קהל המנויים שלהם גם בבריכות קטנות וזולות יותר. מסיבה זו רוב הבריכות בעולם הן באורך של 25 מטר (הנקראת גם בריכה קצרה) שאורכן בדיוק חצי מבריכה אולימפית. תוצאות בבריכות קצרות הן מהירות יותר מתוצאות בבריכות ארוכות מכיוון שבמשחים הנערכים בבריכות קצרות יש יותר פניות ויציאות מהירות וחסכניות באנרגיה.

בארצות הברית, בה השיטה המטרית אינה מקובלת, בריכות רבות הן באורך של 25 יארד הקצרות במעט מבריכות של 25 מטר. מסיבה זו מנהיגים בארצות הברית עונת שחייה בבריכות יארדים בחורף ועונת שחייה בבריכות מטרים בקיץ.

סגנונות שחייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חופשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסגנון החופשי (Freestyle) המתחרים יכולים לבחור לשחות בכל צורה שהם רוצים. מכיוון ששחיית חתירה (Front crawl) נחשבת לצורת השחייה המהירה ביותר, שחייני החופשי נוהגים להשתמש בה בתחרויות. בשחיית החתירה החותר גורף את המים בעזרת שתי הידיים לסירוגין כך שתמיד יד אחת גורפת את המים, ומזיז את הרגלים, כל אחת בנפרד, למעלה ולמטה. הנשימה מתבצעת לצדדים (אין חובה לנשום כל מספר תנועות קבוע).

כאשר שוחים את משחה המעורב מותר לבצע את הקטע החופשי בכל צורת שחייה השונה מפרפר, גב וחזה.

סגנון החופשי הוא הסגנון הראשון שאושר לשחייה בתחרויות. במשחקים האולימפיים מתחרים בסגנון החופשי בשישה מרחקים: 50, 100, 200, 400, 800 ו-1500 מטר.

חתירה (Front crawl)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגנון החזה (Breaststroke) נחשב לסגנון השחייה הקשה ביותר מבחינה טכנית והוא האיטי ביותר. לעומת זאת, בשחייה עממית חזה נחשב לסגנון קל למדי, משום שהוא נוח ואפקטיבי כשהמטרה אינה התקדמות מהירה.

בסגנון חזה מבצע השחיין תנועה מחזורית בידיו - הידיים נשלחות קדימה וכשהן מתוחות השחיין גורף מים תוך כדי קירוב הידיים לחזהו ושוב מותח אותן. רגליו של השחיין מתקפלות ולאחר מכן נדחקות אחורה בכוח כדי לדחוף את המים. הנשימה מתבצעת כשמוציאים את הראש מחוץ למים פעם אחת בכל מחזור גריפה ובעיטה.

סגנון החזה נחשב להתמחות מיוחדת בשחייה תחרותית.

במשחקים האולימפיים מתחרים בסגנון החזה בשני מרחקים: 100 ו-200 מטר. באליפויות אחרות מתחרים גם במרחק של 50 מטר.

גב[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגנון הגב (Backstroke) הוא הסגנון היחיד אשר נשחה על הגב. לשחיין הגב יש יתרון בכך שאין צורך להוציא את הראש מן המים כדי לנשום בזמן השחייה, אך מנגד, קיים החיסרון של קושי בראיית כיוון ההתקדמות. זהו גם סגנון השחייה התחרותי היחידי שבו הזינוק נעשה מתוך המים. בסגנון הגב מיישר השחיין את ידיו וגורף איתן לסירוגין כך שתמיד יד אחת גורפת מים. הרגליים בסגנון הגב עולות ויורדות לסירוגין בדומה לשחיית החתירה. גב הוא הסגנון השני האיטי ביותר, אחרי סגנון חזה.

סגנון הגב הוא השני שאושר לשחייה לאחר הסגנון החופשי. בזמנו, נשחה סגנון הגב כשהידיים ישרות, אך בזמנים המודרניים, הוא כמעט תמיד נשחה עם ידיים מכופפות מתחת למים.

במשחקים האולימפיים מתחרים בסגנון גב לשני מרחקים: 100 ו-200 מטר. באליפויות אחרות מתחרים גם למרחק של 50 מטר.

פרפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

נינה דיטריך במשחה 200 מטר פרפר ביולי 2008

סגנון הפרפר (Butterfly) הוא סגנון קשה מבחינה טכנית והסגנון השני במהירותו אחרי סגנון חופשי. הסגנון דורש תיאום רב בין חלקי הגוף. לסגנון עקומת למידה תלולה, משום ששחיין שאינו מבצע את התנועה כהלכה יתקשה לנשום, ולכן יתקשה לבצע כהלכה את התנועה הבאה, דבר ההופך אותו לסגנון מאוד לא פופולרי בשחייה עממית. שחיין הפרפר מבצע גריפה של המים על ידי שתי הידיים במקביל, תוך כדי גריפת המים מבצע יתר גופו תנועת "דולפין" אשר מעלה אותו למעלה כדי שיוכל לנשום. בזמן מחזור הגריפה של הידיים מבצעות הרגליים שתי "בעיטות" ברגליים צמודות - "בעיטה" אחת לפני הגריפה כשהידיים מושטות קדימה ואחת לאחר הגריפה כשהידיים מושטות לאחור.

במשחקים האולימפיים מתחרים בסגנון הפרפר בשני מרחקים: 100 ו-200 מטר. באליפויות אחרות מתחרים גם במרחק של 50 מטר.

מעורב[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגנון מעורב (Medley) הוא סוג משחה מיוחד המשלב את כל הסגנונות (פרפר, גב, חזה וחופשי). משחה מעורב נחלק לשני סוגים: "מעורב אישי" (מ"א) ו"מעורב קבוצתי" (מ"ק) על מעורב קבוצתי יורחב בהמשך. במשחה מעורב אישי על השחיין לבצע מרחק שווה בכל סגנון לפי הסדר הבא: פרפר, גב, חזה, חופשי. כל סגנון מקבל מרחק שווה בתוך משחה המעורב. לדוגמה במשחה 200 מטר מעורב יבצע השחיין 50 מטר בכל סגנון לפי סדר המעורב. שחיין המעורב חייב לעמוד בכל התקנות של כל סגנון בנפרד.

יוצא מן הכלל הוא סגנון חופשי שבתוך משחה מעורב, שנוספת לו מגבלה נוספת - איסור על שחייה בסגנונות פרפר, גב וחזה.

במשחקים האולימפיים מתחרים בשחיית מעורב בשני מרחקים: 200 מטר ו-400 מטר. באליפויות אחרות שנשחות בבריכות קצרות מתחרים גם במרחק של 100 מטר.

שליחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחה השליחים הוא משחה מיוחד, בו ארבעה שחיינים משתפים פעולה. בכל משחה שליחים משתתפים ארבעה שחיינים השייכים לאיזשהו ארגון משותף. סוג הארגון תלוי בתחרות והוא יכול להיות בית ספר, אגודה, מדינה וכו'. כל שחיין שוחה בתורו את המרחק שנקבע וכשהוא מסיים השחיין הבא מזנק למשחה. הזמן במשחה נמדד מרגע ההזנקה (של השחיין הראשון) ועד לרגע שהשחיין האחרון מסיים. לרוב לכל משחה שליחים יכולים להירשם שישה שחיינים כשארבעה מהם שוחים בפועל והשניים הנותרים משמשים כמחליפים. משחה השליחים מתחלק לשני סוגים:

שליחים מעורב
נקרא גם מעורב קבוצתי. כל שחיין במשחה שוחה סגנון אחר לפי הסדר הבא: גב, חזה, פרפר, חופשי. הסדר שונה מהסדר במעורב אישי מכיוון שעל הגב להיות ראשון מכיוון שבו הזינוק הוא מתוך המים. במשחקים האולימפיים מתחרים במשחה המעורב הקבוצתי במרחק אחד: 4x100 מטר. באליפויות אחרות מתחרים גם במרחק של 4x50 מטר.
שליחים חופשי
כל השחיינים במשחה שוחים בסגנון החופשי. במשחקים האולימפיים מתחרים במשחה שליחים חופשי בשני מרחקים: 4x100 ו-4x200 מטר. באליפויות אחרות מתחרים גם במרחק של 4x50 מטר.

זינוקים, פניות, יציאות ונגיעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זינוק במקצה 400 חופשי

בתחילת כל משחה בשחייה תחרותית מתבצע זינוק בו קופצים השחיינים ומתחילים לשחות. הזינוק בכל הסגנונות זהה למעט בסגנון הגב שעליו יפורט בהמשך. הזינוק הרגיל מתבצע בשלבים הבאים:

 • נשמע אות ראשון (לרוב כמה שריקות מהירות). שלב זה אינו חובה - כל השחיינים מתכוננים לעלות על אדן הזינוק.
 • נשמע אות שני, שריקה ארוכה - כל השחיינים עולים על אדן הזינוק ומתכוננים לקפוץ.
 • נשמעת פקודת ה"למקומות" - בזמן פקודה זו חייב כל שחיין לשים לפחות רגל אחת על שפת אדן הזינוק. לאחר הפקודה אסור לשחיינים לזוז עד שיינתן אות הקפיצה. תזוזה תגרור פסילה. בתחרויות מקומיות נשמעת פקודת ה"למקומות" בשפה המקומית. בתחרויות בינלאומיות נשמעת הפקודה באנגלית.
 • נשמע אות שלישי (שריקה, צפירה, ירייה או פקודה) - ברגע השמעת האות השלישי מופעל שעון העצר המודד לשחיינים את התוצאה. מרגע זה מותר לשחיינים לקפוץ למים ולשחות.

הקפיצה בזינוק היא קפיצת ראש. בעת הקפיצה מנסים השחיינים לקפוץ כמה שיותר רחוק ולהיכנס למים בחדות המרבית. צורת הקפיצה הזאת נחשבת לצורת הקפיצה הכי אווירודינמית, ולכן היא נחשבת לצורת הקפיצה האופטימלית. בנוסף צורת קפיצה זו מאפשרת לשחיין להתחיל "יציאה תת-מימית" במצב אופטימלי. ניתן להבדיל בין שני סוגי קפיצה עיקריים: קפיצה דו-רגלית וקפיצה חד-רגלית (או "זינוק פסיעה"). בקפיצה דו-רגלית מציב השחיין את שתי רגליו על שפת אדן הזינוק, גופו יוצר זווית של כ-90° בין השוק לירך. פלג גופו העליון מתקפל קדימה מהאגן ומעלה וידיו יורדות בין הרגליים בכיפוף קטן, כאשר הן נוגעות בשפת האדן. בהישמע אות הקפיצה (האות השלישי), דוחף השחיין את האדן עם שתי רגליו יחד והוא יכול גם להיעזר בידיו. לאחר הדחיפה מעביר השחיין את ידיו למצב "חץ", מצב בו הידיים מתוחות לגמרי וכפות הידיים נמצאות אחת על השנייה. בקפיצה חד-רגלית מציב השחיין רגל אחת על שפת האדן ואת השנייה כחצי מטר מאחוריה. השחיין מכופף את הברכיים בזווית של כ-100° מעלות ופלג גופו העליון מתקפל קדימה מהאגן ומעלה. השחיין תופס את אדן הזינוק עם ידיו ומותח את כל גופו אחורנית כמו קפיץ. בהישמע אות הקפיצה (האות השלישי) מושך השחיין את שפת האדן ודוחף את האדן עם רגליו. לאחר הדחיפה מעביר השחיין את ידיו למצב "חץ" כמו בקפיצה הדו-רגלית.

פנייה היא נגיעה בקיר שהשחיין מבצע לאחר שסיים אורך בריכה כדי להחליף כיוון ולשחות שוב את אורך הבריכה. לכל סגנון ישנן תקנות שונות בקשר לפנייה. כל פנייה שיש בה גלגול נקראת "קיפר". הפניות של שחיית החתירה וסגנון הגב וגם הפנייה שבין הגב לחזה בשחיית מעורב נחשבים קיפרים. כל הפניות מסתיימות בדחיפה מהקיר עם הרגליים ויציאה תת-מימית.

יציאה תת-מימית היא רצף תנועות צלילה שמבוצעות לאחר זינוק ולאחר פנייה. לאחר סיום הזינוק או פנייה נמצא גופו של השחיין מתחת למים. במצב זה מבצע השחיין רצף פעולות, המשתנה מסגנון לסגנון, שמטרתן לנצל את התנופה של הדחיפה מהקיר ולהביא את השחיין כמה שיותר רחוק מהקיר בכמה שפחות זמן ובניצול מינימלי של אנרגיה. יציאת ה"דולפין" התת-מימית של שחיית החופשי, סגנון הגב ופרפר נחשבת למצב ההידרודינמי ביותר שגוף השחיין יכול להיות בו. לפי חוקת פינ"א, המרחק המקסימלי של יציאה תת-מימית הוא 15 מטרים למעט בסגנון החזה. התקנה חוקקה בטענה שהשחיינים עלולים להתעלף מחוסר חמצן ובזבוז האנרגיה של היציאה התת-מימית.

נגיעה היא הפעולה שמבצע השחיין כשהוא מגיע לקיר בסוף המשחה. הנגיעה משתנה מסגנון לסגנון ועליה לעמוד בכל התקנות של הסגנון שבו היא מבוצעת. לעתים קרובות קורה שהשחיין "מפספס" את הנגיעה. הכוונה למצב בו השחיין מגיע למצב בו הוא רחוק מדי מהקיר בשביל לגעת בו אבל קרוב מדי אל הקיר בשביל לבצע עוד תנועת ידיים. לרוב במצב כזה נותן השחיין בעיטה חזקה במים שמביאה אותו לקיר, הבעיטה חייבת לעמוד בתקנות של הסגנון אותו השחיין שוחה. ברגע הנגיעה נעצר שעון העצר שמודד לשחיינים את התוצאה.

התוצאה של השחיין היא הזמן שעבר מרגע השמעת האות השלישי של הזינוק עד שהשחיין גומר לשחות את כל המרחק ונוגע בקיר.

חופשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסגנון החופשי מזנק השחיין זינוק רגיל מאדן הזינוק.

מבחינה עקרונית בסגנון החופשי מותר לשחיין לבצע כל סוג פנייה שהוא רוצה. בפועל כמעט תמיד השחיינים משתמשים בפנית "קיפר" מכיוון שהיא המהירה ביותר. הקיפר בסגנון החופשי מתבצעת בשלבים הבאים:

 • השחיין מתקרב לקיר הבריכה עד שהוא מגיע למרחק של כחצי מטר מהקיר (תלוי בגובה השחיין) ומבצע את הגריפה[1] האחרונה לפני הפנייה.
 • תוך כדי הגריפה האחרונה השחיין מקפל את גופו ומתגלגל.
 • השחיין מבצע גלגול קדימה של 180° עם גופו. שלב זה הופך את השחיין כך שראשו פונה לכיוון הנגדי לכיוון שממנו בא.
 • השחיין מותח את ידיו למצב של "חץ", דוחף את הקיר ברגליו ומתחיל את היציאה התת-מימית.
 • השחיין מבצע גלגול הצידה (ימינה או שמאלה) של 180° עם גופו. שלב זה הופך את השחיין כך שבטנו תפנה מטה וגבו מעלה. שלב זה מבוצע במקביל לשלב הקודם.

כמו בפנייה גם היציאה התת-מימית בסגנון החופשי יכולה להתבצע בכל צורה שהשחיין רוצה. כמעט תמיד מבוצעת יציאת "דולפין" שאם היא מבוצעת בצורה מקסימילית מבחינת ניצולת אנרגיה היא אפילו מהירה יותר משחיית החתירה. ביציאת הדולפין של סגנון החופשי מבצע השחיין כמה פיתולים מהירים עם כל הגוף ואחריהם כמה בעיטות רגליים לסירוגין עד שהוא יוצא מהמים.

הנגיעה בסגנון חופשי מבוצעת כמעט תמיד עם יד אחת. הנגיעה מבוצעת עם אחת הידיים בזמן שהיד השנייה מסיימת את הגריפה האחרונה. לעתים שחיינים שרחוקים מן הקיר בעת הגריפה האחרונה מבצעים בעיטת דולפין עם הרגליים כדי להגיע לקיר. כיוון שתנועות הידיים בשחיית החתירה נעשות לסירוגין ומשום שתנועת הידיים בשחיית החתירה מהירה מאוד נדיר מצב בו השחיין "מפספס" את הנגיעה.

חזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסגנון החזה מזנק השחיין זינוק רגיל מאדן הזינוק.

הפנייה בסגנון החזה מתבצעת בשלבים הבאים:

 • השחיין מתקרב לקיר הבריכה עד שהוא מגיע למרחק של כחצי מטר מהקיר (תלוי בגובה השחיין) וגורף בחוזקה עם שתי ידיו.
 • השחיין שולח את שתי ידיו קדימה יחד כדי לגעת בקיר.
 • השחיין נוגע בקיר עם שתי ידיו בו זמנית. אם השחיין לא יגע עם שתי ידיו בו זמנית הוא ייפסל.
 • השחיין מעביר את ידיו אחורה ואת רגליו קדימה כך שהן יגעו בקיר.
 • השחיין ממקם את ידיו במצב "חץ", דוחף את הקיר עם רגליו ומתחיל את היציאה התת-מימית.

היציאה התת-מימית בסגנון החזה היא האיטית ביותר ומתבצעת בשלבים הבאים:

 • לאחר הזינוק או פנייה השחיין נמצא במצב "חץ".
 • השחיין גורף בו זמנית עם ידיו ומעביר אותן בתנועה רציפה ממצב שהן מתוחות לפני הראש למצב בו הן נמצאות לצידי הגוף.
 • בזמן הגריפה השחיין יכול לעשות תנועת ״דולפין״ אחת ברגליים בשלבים מסוימים-
 1. כאשר השחיין פותח את הידיים.
 2. לקראת סוף הגריפה.
 • לאחר בעיטת הדולפין מבצע השחיין תנועה יחידה של הרגליים בסגנון החזה המוציאה אותו מן המים.

בדומה לפנייה גם הנגיעה בסגנון החזה חייבת להתבצע עם שתי ידיים בו זמנית. הסיכוי שהנגיעה "תפספס" גבוה יחסית כיוון שמחזור התנועות של סגנון החזה ארוך.

גב[עריכת קוד מקור | עריכה]

זינוק בסגנון הגב

בסגנון הגב, בשונה מהסגנונות האחרים, הזינוק נעשה מתוך המים. שלבי זינוק בסגנון הגב שונים במעט מכללי הזינוק הרגילים. להלן שלבי זינוק הגב:

 • נשמע אות ראשון (לרוב כמה שריקות מהירות). שלב זה אינו חובה - כל השחיינים מתכוננים להיכנס לתוך המים.
 • נשמע אות שני, שריקה ארוכה - כל השחיינים נכנסים לתוך המים.
 • נשמע אות שלישי, שריקה ארוכה - כל השחיינים נכנסים ל"מצב זינוק"; מצב בו השחיינים מחזיקים בידיות היוצאות מאדן הזינוק כשפניהם פונים לכיוון אדן הזינוק. בעבר, בזמן הזינוק כפות הרגליים (כולל האצבעות) היו חייבות להיות מתחת לפני המים, לאחרונה הוצא תיקון לחוקה שמתיר את הוצאתן של האצבעות וכפות הרגליים מעל לפני המים.
 • נשמעת פקודת "למקומות" - בדומה לשאר הסגנונות, לאחר הפקודה אסור לשחיינים לזוז עד שיינתן אות הקפיצה. תזוזה תגרור פסילה.
 • נשמע אות שלישי (שריקה, צפירה, ירייה או פקודה) - מרגע השמעת האות השלישי מותר לשחיינים לעזוב את הידיות, לדחוף את הקיר עם רגליהם ולהתחיל לשחות. לרוב השחיין ייבחר לבצע יציאה תת-מימית לפני שיעלה על פני המים.

הפנייה בסגנון הגב היא פניית "קיפר" הדומה לזו של החופשית מלבד כמה מגבלות הפועלות עליה. הפנייה מתבצעת בשלבים הבאים:

 • השחיין מתקרב לקיר הבריכה על גבו למרחק של כמטר וחצי מהקיר (תלוי בגובה השחיין)
 • השחיין מתהפך על בטנו וניתנת לו גריפה אחת עם הידיים לפני שיבצע את הגלגול. תנועת הידיים יכולה להיעשות עם יד אחת או שתי הידיים בו זמנית. על התנועה להיות רציפה ולהימשך כל הזמן שבין ההיפוך על הבטן עד הכניסה לגלגול. פעולת רגליו של השחיין חייבת להפסיק ברגע שהוא מסיים את הגריפה. חריגה מתנאים אלה מביאה לפסילה.
 • השחיין מבצע גלגול קדימה של 180° עם גופו. שלב זה הופך את השחיין כך שראשו פונה לכיוון הנגדי לכיוון שממנו בא.
 • השחיין ממקם את ידיו במצב "חץ", דוחף את הקיר עם רגליו ומתחיל את היציאה התת-מימית על גבו.

היציאה התת-מימית בסגנון הגב היא יציאת "דולפין" על הגב. השחיין מבצע כמה פיתולים מהירים עם כל הגוף ואחריהם כמה בעיטות רגליים לסירוגין עד שהוא יוצא מהמים. מכיוון שסגנון הגב הוא הסגנון הכי איטי בו מבוצעת יציאת דולפין, יציאת הדולפין הופכת לחלק משמעותי ביותר בו. שחיינים המנצלים את מלוא המרחק של יציאת הדולפין (15 מטר) מנצלים את האנרגיה שלהם בצורה טובה יותר ונעים מהר יותר באופן יחסי. בנוסף ישנו הפרש זמנים ניכר בין תוצאות גב בבריכה קצרה ולבריכה ארוכה עקב כך שבבריכה קצרה ישנם יותר פניות ויציאות מאשר במרחק והשווה בבריכה ארוכה.

הנגיעה בסגנון הגב מבוצעת עם יד אחת. הנגיעה מבוצעת עם אחת הידיים בזמן שהיד השנייה מסיימת את הגריפה האחרונה. התקנות מאפשרות לגופו של שחיין להיות מתחת למים באופן מלא בעת הנגיעה ורוב השחיינים מנצלים זאת כדי לבצע בעיטת דולפין תת-מימית מהירה בעת הנגיעה.

מכיוון שבגב השחיין השרוע על גבו לא יכול להסתכל קדימה הוא חייב לשער את מיקומו כדי לדעת מתי להסתובב על הבטן לפנייה וכדי לדעת מתי לבצע את הנגיעה האחרונה. לשם כך השחיין נעזר בחוט שעליו דגלונים התלוי מעל לבריכה וחוצה אותה לרוחב בזווית ישרה לכיוון המסלולים. החוט ממוקם בכל צד חמישה מטרים לפני הקיר וכל שחיין יודע כמה תנועות הוא צריך לבצע מהרגע שהוא רואה את החוט עד שהוא צריך להתהפך על בטנו או לגעת בקיר. במקרה והשחיין מתבלבל בספירת תנועותיו לפנייה הוא עלול להתהפך מוקדם מדי ולהיפסל, או להתהפך מאוחר מדי ולא לקבל את ההזדמנות לנצל את הגריפה על הבטן. טעות בספירת התנועות לנגיעה עלולה לגרום לפספוס.

פרפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסגנון הפרפר מזנק השחיין זינוק רגיל מאדן הזינוק.

הפנייה בסגנון הפרפר מתבצעת בשלבים הבאים:

 • השחיין מתקרב לקיר הבריכה עד שהוא מגיע למרחק של כחצי מטר מהקיר (תלוי בגובה השחיין) ומבצע תנועת ידיים אחרונה.
 • השחיין שולח את שתי ידיו קדימה יחד כדי לגעת בקיר.
 • השחיין נוגע בקיר עם שתי ידיו בו זמנית. אם השחיין לא יגע עם שתי ידיו בו זמנית הוא ייפסל.
 • השחיין מעביר את ידיו אחורה ואת רגליו קדימה כך שהן יגעו בקיר.
 • השחיין ממקם את ידיו במצב "חץ", דוחף את הקיר עם רגליו ומתחיל את היציאה התת-מימית.

היציאה התת-מימית בסגנון הפרפר היא יציאת דולפין רגילה הדומה ליציאה המקובלת בסגנון החופשי מלבד העבודה שחל איסור על השחיין לבעוט עם רגליו לסירוגין.

הנגיעה בסגנון הפרפר חייבת להתבצע עם שתי ידיים בו זמנית. הסיכוי שהנגיעה "תפספס" גבוה יחסית כיוון שמחזור התנועות של סגנון הפרפר ארוך יחסית.

מעורב[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחה המעורב מזנק השחיין זינוק רגיל מאדן הזינוק.

בפניות בין אורכי בריכות מאותו הסגנון בתוך משחה המעורב הפנייה נעשית בהתאם לתקנות הפניות של אותו הסגנון. לפני כל פנייה בין סגנון אחד לסגנון אחר יש לגעת בקיר על פי התקנות של הסגנון הראשון ואחר כך לדחוף מהקיר בצורה החוקית לסגנון השני (לדוגמה לצאת על הגב בסגנון הגב). מכך נובעים הפניות הבאות בין הסגנונות:

 • פרפר-גב: השחיין נוגע בקיר בתנועת פרפר עם שתי הידיים יחד על בטנו ודוחף עם הרגליו על הגב.
 • גב-חזה: השחיין נוגע בקיר עם יד אחת על גבו, ודוחף עם רגליו על בטנו; או לחלופין, נוגע עם יד בקיר אחת בנטייה קלה על צדו, מתגלגל גלגול קיפר ויוצא על בטנו.
 • חזה-חופשי: השחיין נוגע בקיר עם שתי ידיו יחד על בטנו ודוחף עם רגליו על בטנו.

היציאה התת-מימית במשחה המעורב זהה לזו של הסגנון בה נשחת אותה הבריכה.

הנגיעה במשחה המעורב זהה לנגיעה של סגנון החופשי, מכיוון שזהו הסגנון האחרון שנשחה במשחה.

שליחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחה השליחים חופשי השחיין הראשון מזנק זינוק רגיל. החוקים לגבי שלושת השחיינים הבאים לאחריו שונים מן הרגיל מכיוון שהם לא מזנקים על פי שריקה, אלה על פי נגיעת השחיין הקודם בקיר. מסיבה זאת, לא ניתן לסמן לשחיינים מאיזה רגע אסור להם לזוז על אדן הזינוק ולכן ניתן להם חופש תנועה מלא בזינוק כל עוד קצוות אצבעותיהם נמצאים במגע עם אדן הזינוק לפני שהשחיין הקודם נגע בקיר. חופש זה מנוצל על ידי השחיינים וגרמו להתפתחותו של זינוק מיוחד הנקרא "זינוק שליחים". בזינוק שליחים השחיין הבא לשחות ברבעיה נעמד במרחק צעד משפת אדן הזינוק. כשהשחיין השוחה באותו הרגע מתקרב לקיר וכמעט נוגע בו מתחיל השחיין על האדן את הזינוק. השחיין על האדן מסובב את שתי ידיו במהירות לאחור תוך כדי ביצוע שני צעדים מהירים שמביאים את רגליו לשפת האדן ושולח את ידיו במהירות קדימה תוך כדי קפיצת ראש למים. בכך נוצר מצב בו השחיין למעשה רץ "לתוך" הקפיצה תוך כדי צבירת תנופה עם רגליו וידיו. הפניות, היציאות והנגיעות במשחה זה מתבצעים כמו במשחים חופשי רגיל.

במשחה השליחים מעורב השחיין הראשון הוא שחיין הגב שמזנק זינוק גב רגיל מתוך המים. שלושת השחיינים שאחריו מזנקים בחוקים דומים לזינוק בשליחים חופשי, ורשאים לבצע זינוק שליחים. כל שחיין מבצע פניות, יציאות ונגיעות על פי חוקי הסגנון אותו הוא שוחה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שחייה במשחקים האולימפיים
אלפרד האיוש, האלוף האולימפי הראשון בשחייה

שחייה לא נכללה בתחרויות הספורט הרשמיות ביוון העתיקה מכיוון שהיא נחשבה למיומנות עממית נפוצה שכל אחד אמור לשלוט בה. לעומת זאת ברומא העתיקה התקיימו תחרויות שחייה שאפילו מאוזכרות אצל חז"ל.

כבר באולימפיאדת אתונה (1896), האולימפיאדה המודרנית הראשונה, התקיימו תחרויות שחייה בהן צפו 20,000 איש. באולימפיאדה זו התקיימו ארבעה משחים: 100 מטר, 500 מטר, 1,200 מטר חופשי ומשחה מלחים יווניים מיוחד. כל המשחים התקיימו במפרץ זאה, בסמוך לפיראוס, ב-11 באפריל, מה שהקשה על השחיינים מפני שזמן ההתאוששות בין משחה למשחה היה קצר.

באולימפיאדת פריז (1900) הוכנס לראשונה סגנון הגב ובאולימפיאדת סנט לואיס (1904) הוכנס לראשונה סגנון החזה ומשחה שליחים. באולימפיאדת סטוקהולם (1912) התחרו לראשונה נשים בענף בעקבות הפגנות של פמיניסטיות. באולימפיאדת מלבורן (1956) הוכנס לראשונה סגנון הפרפר ובאולימפיאדת טוקיו (1964) הוכנס לראשונה משחה המעורב אישי.

באולימפיאדת מינכן (1972) זכה השחיין מארק ספיץ בשבע מדליות זהב תוך כדי שבירת שיא עולם בכל משחה. זהו היה שיא הזכיות במדליות זהב באולימפיאדה אחת, שנשמר 36 שנים. השחיינית שיין גולד מאוסטרליה זכתה ב-5 מדליות מהן 3 זהב, כולן במשחים אישיים.

בשנות ה-70 של המאה ה-20 החלו להתקיים אליפויות העולם בשחייה. באותה העת ובשנות ה-80 של המאה ה-20 עמדה גרמניה המזרחית בחזית השחייה העולמית לנשים. השחייניות הבולטות היו קורנליה אנדר שזכתה ב-4 מדליות זהב ומדליית כסף אחת באולימפיאדת מונטריאול (1976) וקריסטין אוטו שזכתה בשש מדליות זהב בשלושה סגנונות שונים באולימפיאדת סיאול (1988), שיא הזכיות במדליית זהב באולימפיאדה אחת לנשים. מאוחר יותר התברר שלשחייני מזרח גרמניה ניתנו חומרים אסורים.

בשנות ה-90 של המאה ה-20 השחיינים הבולטים היו כריסטינה אגרסגי מהונגריה ואלכסנדר פופוב מרוסיה. בתחילת שנות האלפיים השחיינים הבולטים הם פיטר ואן דן הוחנבנד מהולנד, גרנט האקט ואיאן ת'ורפ מאוסטרליה, קוסוקיי קיטאג'ימה מיפן ומייקל פלפס וארון פירסול מארצות הברית.

באולימפיאדת בייג'ינג (2008) שבר השחיין מייקל פלפס את שיאו של מארק ספיץ וזכה בשמונה מדליות זהב אולימפיות, ובכך הפך למחזיק השיא בזכייה במספר רב ביותר של מדליות זהב באולימפיאדה אחת. כמו כן, נתווספה לראשונה תחרות שחייה במים פתוחים למרחק 10,000 מטר.

ארצות הברית היא המדינה החזקה בענף לאורך ההיסטוריה שלו במשחקים האולימפיים ובאליפויות העולם בשחייה.

במשחקים האולימפיים צברה ארצות הברית, 230 מדליות זהב, 164 מדליות כסף ו-126 מדליות ארד (520 מדליות בסך הכל), הרבה לפני אוסטרליה השנייה במספר המדליות עם 57 מדליות זהב, 60 מדליות כסף ו-61 מדליות ארד (178 מדליות בסך הכל).

באליפויות העולם בשחייה צברה ארצות הברית, 214 מדליות זהב, 166 מדליות כסף ו-119 מדליות ארד (499 מדליות בסך הכל) הרבה לפני סין השנייה במספר המדליות עם 103 מדליות זהב, 75 מדליות כסף ו-53 מדליות ארד (231 מדליות בסך הכל).

משחים שנשחו באולימפיאדות שונות בעבר, אך כבר לא נשחים בה כיום הם: 500 מטר חופשי, 1200 מטר חופשי, 4,000 מטר חופשי, 880 יארד חופשי, שליחים 4X50 מטר חופשי, 400 מטר חזה, 200 מטר שחייה בקבוצה, 200 מטר מכשולים, שחייה מתחת למים וצלילה למרחק.

שיאי עולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

(מעודכן ל-18 בינואר 2016)

בריכה אולימפית (50 מטר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחה מין תוצאה שחיינית/שחיין מדינה תאריך מקום
50 מטר חופשי נשים 23.73 שנ' בריטה שטפן גרמניהFlag of Germany.svg  גרמניה 02/08/2009 רומא, איטליה
גברים 20.91 שנ' סזאר סיילו ברזילFlag of Brazil.svg  ברזיל 18/12/2009 סאו פאולו, ברזיל
100 מטר חופשי נשים 52.07 שנ' בריטה שטפן גרמניהFlag of Germany.svg  גרמניה 31/07/2009 רומא, איטליה
גברים 46.91 שנ' סזאר סיילו ברזילFlag of Brazil.svg  ברזיל 30/07/2009 רומא, איטליה
200 מטר חופשי נשים 1:52.98 דק' פדריקה פלגריני איטליהFlag of Italy.svg  איטליה 29/07/2009 רומא, איטליה
גברים 1:42.00 דק' פאול בידרמן גרמניהFlag of Germany.svg  גרמניה 28/07/2009 רומא, איטליה
400 מטר חופשי נשים 3:58.37 דק' קייטי לדקי ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 23/08/2014 גולד קואוסט, אוסטרליה
גברים 3:40.07 דק' פאול בידרמן גרמניהFlag of Germany.svg  גרמניה 26/07/2009 רומא, איטליה
800 מטר חופשי נשים 8:06.68 דק' קייטי לדקי ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 18/01/2016 אוסטין, טקסס
גברים 7:32.12 דק' לין זאנג סיןFlag of the People's Republic of China.svg סין 29/07/2009 רומא, איטליה
1,500 מטר חופשי נשים 15:25.48 דק' קייטי לדקי ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 04/08/2015 קאזאן, רוסיה
גברים 14:31.02 דק' סון יאנג סיןFlag of the People's Republic of China.svg  סין 04/08/2012 לונדון, בריטניה
50 מטר פרפר נשים 24.43 שנ' שרה שֶׁסְטְרֶם שוודיהFlag of Sweden.svg  שוודיה 5/07/2014 בורוס, שוודיה
גברים 22.43 שנ' רפאל מוניוז ספרדFlag of Spain.svg  ספרד 5/04/2009 מלגה, ספרד
100 מטר פרפר נשים 55.64 שנ' שרה שסטרם שוודיהFlag of Sweden.svg  שוודיה 03/08/2015 קאזאן, רוסיה
גברים 49.82 שנ' מייקל פלפס ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 1/08/2009 רומא, איטליה
200 מטר פרפר נשים 2:01.81 דק' ליו זיג סיןFlag of the People's Republic of China.svg  סין 21/10/2009 ג'ינאן, סין
גברים 1:51.51 דק' מייקל פלפס ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 29/07/2009 רומא, איטליה
50 מטר גב נשים 27.06 שנ' זאו ז'ינג סיןFlag of the People's Republic of China.svg  סין 30/07/2009 רומא, איטליה
גברים 24.04 שנ' ליאם טנקוק בריטניהFlag of the United Kingdom.svg  בריטניה 02/08/2009 רומא, איטליה
100 מטר גב נשים 58.12 שנ' ג'מה ספופורת' בריטניהFlag of the United Kingdom.svg  בריטניה 28/07/2009 רומא, איטליה
גברים 51.94 שנ' ארון פירסול ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 8/07/2009 אינדיאנפוליס, ארצות הברית
200 מטר גב נשים 2:04.06 דק' מליסה פרנקלין ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 03/08/2012 לונדון, בריטניה
גברים 1:51.92 דק' ארון פירסול ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 31/07/2009 רומא, איטליה
50 מטר חזה נשים 29.48 שנ' רותה מיילוטיטה ליטאFlag of Lithuania.svg  ליטא 03/08/2013 ברצלונה, ספרד
גברים 26.42 שנ' אדם פיטי בריטניהFlag of the United Kingdom.svg  בריטניה 04/08/2015 קאזאן, רוסיה
100 מטר חזה נשים 1:04.35 דק' רותה מיילוטיטה ליטאFlag of Lithuania.svg  ליטא 29/07/2013 ברצלונה, ספרד
גברים 57.92 שנ' אדם פיטי בריטניהFlag of the United Kingdom.svg  בריטניה 17/04/2015 לונדון, בריטניה
200 מטר חזה נשים 2:19.11 דק' ריקה מילר פדרסן דנמרקFlag of Denmark.svg  דנמרק 01/08/2013 ברצלונה, ספרד
גברים 2:07.01 דק' אקיהירו יאמאגוצ'י יפןFlag of Japan.svg  יפן 15/09/2012 גיפו, יפן
200 מטר מעורב אישי נשים 2:06.12 דק' קטינקה הוסו הונגריהFlag of Hungary.svg  הונגריה 03/08/2015 קאזאן, רוסיה
גברים 1:54.00 דק' ריאן לוכטה ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 28/07/2011 שנגחאי, סין
400 מטר מעורב אישי נשים 4:28.43 דק' יה שיוון סיןFlag of the People's Republic of China.svg  סין 28/07/2012 לונדון, בריטניה
גברים 4:03.84 דק' מייקל פלפס ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 10/08/2008 בייג'ינג, הרפובליקה העממית של סין
4x100 מטר חופשי נשים 3:30.98 דק' קמפבל, רייט, מק'קאון, קמפבל אוסטרליהFlag of Australia.svg  אוסטרליה 24/07/2014 גלזגו, סקוטלנד
גברים 3:08.24 דק' פלפס, וובר-גייל, ג'ונס, ליזאק ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 11/08/2008 בייג'ינג, הרפובליקה העממית של סין
4x200 מטר חופשי נשים 7:42.08 דק' יאנג, ווי זו, לי, פאנג סיןFlag of the People's Republic of China.svg  סין 30/07/2009 רומא, איטליה
גברים 6:58.55 דק' פלפס, ברנס, וולטרס, לוכטה, ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 31/07/2009 רומא, איטליה
4x100 מטר מעורב נשים 3:52.05 דק' פרנקלין, סוני, ולמר, שמיט ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 04/08/2012 לונדון, בריטניה
גברים 3:27:28 דק' פירסול, שנטו, פלפס, וולטרס ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 02/08/2009 רומא, איטליה
משחי שליחים משולבים מין תוצאה שני גברים ושתי נשים מדינה תאריך מקום
4x100 מטר חופשי משולב 3:23.05 דק' לוכטה, אדריאן, מנואל, פרנקלין ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 08/08/2009 קאזאן, רוסיה
4x100 מטר מעורב משולב 3:41.71 דק' ווקר-הבורן, פיטי, או'קונור, הלסול בריטניהFlag of the United Kingdom.svg  בריטניה 05/08/2009 קאזאן, רוסיה

בריכת 25 מטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

(מעודכן לדצמבר 2015)

משחה מין תוצאה שחיין/שחיינית מדינה תאריך מקום
50 מטר חופשי נשים 23.24 שנ' ראנומי קרומווידיויו הולנדFlag of the Netherlands.svg  הולנד 07/08/2013 איינדהובן, הולנד
גברים 20.26 שנ' פלורן מנודו צרפתFlag of France.svg  צרפת 05/12/2014 דוחה, קטאר
100 מטר חופשי נשים 50.91 שנ' קייט קמפבל אוסטרליהFlag of Australia.svg  אוסטרליה 28/11/2015 סידני, אוסטרליה
גברים 44.94 שנ' אמורי לבו צרפתFlag of France.svg  צרפת 13/12/2008 רייקה, קרואטיה
200 מטר חופשי נשים 1:50.78 דק' שרה שסטרם שוודיהFlag of Sweden.svg  שוודיה 07/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 1:39.37 דק' פאול בידרמן גרמניהFlag of Germany.svg  גרמניה 15/11/2009 ברלין, גרמניה
400 מטר חופשי נשים 3:54.52 דק' מיריה בלמונטה ספרדFlag of Spain.svg  ספרד 11/08/2013 ברלין, גרמניה
גברים 3:32.25 דק' יאניק אנייל צרפתFlag of France.svg  צרפת 15/11/2012 ברלין, גרמניה
800 מטר חופשי נשים 7:59.34 דק' מיריה בלמונטה ספרדFlag of Spain.svg  ספרד 10/08/2013 ברלין, גרמניה
גברים 7:23.42 דק' גרנט האקט אוסטרליהFlag of Australia.svg  אוסטרליה 19/07/2008 מלבורן, אוסטרליה
1,500 מטר חופשי נשים 15:22.68 דק' לוריין בויל ניו זילנדFlag of New Zealand.svg  ניו זילנד 09/08/2014 וולינגטון, ניו זילנד
גברים 14:08.06 דק' גרגוריו פלטריניירי איטליהFlag of Italy.svg  איטליה 04/12/2015 נתניה, ישראל
50 מטר פרפר נשים 24.38 שנ' תרסה אָלְסְהָמֶר שוודיהFlag of Sweden.svg  שוודיה 21/11/2009 סינגפור, סינגפור
גברים 21.80 שנ' שטפן דיבלר גרמניהFlag of Germany.svg  גרמניה 14/11/2009 ברלין, גרמניה
100 מטר פרפר נשים 54.61 שנ' שרה שסטרם שוודיהFlag of Sweden.svg  שוודיה 07/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 48.44 שנ' צ'אד לה קלו דרום אפריקהFlag of South Africa.svg  דרום אפריקה 04/12/2014 דוחה, קטאר
200 מטר פרפר נשים 1:59.61 דק' מיריה בלמונטה ספרדFlag of Spain.svg  ספרד 03/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 1:48.56 דק' צ'אד לה קלו דרום אפריקהFlag of South Africa.svg  דרום אפריקה 5/11/2013 סינגפור, סינגפור
50 מטר גב נשים 25.67 שנ' אטיין מדיירוס ברזילFlag of Brazil.svg  ברזיל 07/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 22.22 שנ' פלורן מנודו צרפתFlag of France.svg  צרפת 06/12/2014 דוחה, קטאר
100 מטר גב נשים 55.03 שנ' קטינקה הוסו הונגריהFlag of Hungary.svg  הונגריה 04/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 48.92 שנ' מאט גריוורס ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 12/12/2015 אינדיאנפוליס, ארצות הברית
200 מטר גב נשים 1:59.23 דק' קטינקה הוסו הונגריהFlag of Hungary.svg  הונגריה 05/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 1:45.63 דק' מיץ' לרקין אוסטרליהFlag of Australia.svg  אוסטרליה 27/11/2015 סידני, אוסטרליה
50 מטר חזה נשים 28.71 שנ' יוליה יפימובה רוסיהFlag of Russia.svg  רוסיה 10/11/2013 טוקיו, יפן
גברים 25.25 שנ' קמרון ואן דר בורג דרום אפריקהFlag of South Africa.svg  דרום אפריקה 14/11/2009 ברלין, גרמניה
100 מטר חזה נשים 1:02.36 דק' רותה מיילוטיטה
אליה אטקינסון
ליטאFlag of Lithuania.svg  ליטא
ג'מייקהFlag of Jamaica.svg  ג'מייקה
12/10/2013
06/12/2014
מוסקבה, רוסיה
דוחה, קטאר
גברים 55.61 שנ' קמרון ואן דר בורג דרום אפריקהFlag of South Africa.svg  דרום אפריקה 15/11/2009 ברלין, גרמניה
200 מטר חזה נשים 2:14.39 דק' יוליה יפימובה רוסיהFlag of Russia.svg  רוסיה 13/12/2013 הרנינג, דנמרק
גברים 2:00.67 דק' דניאל גיורטה הונגריהFlag of Hungary.svg  הונגריה 13/12/2009 איסטנבול, טורקיה
100 מטר מעורב אישי נשים 56.67 שנ' קטינקה הוסו הונגריהFlag of Hungary.svg  הונגריה 04/12/2015 נתניה, ישראל
גברים 50.66 שנ' מרקוס דיבלר גרמניהFlag of Germany.svg  גרמניה 07/12/2014 דוחה, קטאר
200 מטר מעורב אישי נשים 2:01.86 דק' קטינקה הוסו הונגריהFlag of Hungary.svg  הונגריה 06/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 1:49.63 דק' ראיין לוכטה ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 14/12/2012 איסטנבול, טורקיה
400 מטר מעורב אישי נשים 4:19:46 דק' קטינקה הוסו הונגריהFlag of Hungary.svg  הונגריה 02/12/2015 נתניה, ישראל
גברים 3:55.50 דק' ריאן לוכטה ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 16/12/2010 דובאי, איחוד האמירויות
4x50 מטר חופשי נשים 1:34.24 דק' דקר, המסקרק, ון דר מיר, קרומווידיויו הולנדFlag of the Netherlands.svg  הולנד 07/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 1:22.60 דק' מורוזוב, סדוב, טיכובייב, פסיקוב רוסיהFlag of Russia.svg  רוסיה 06/12/2014 דוחה, קטאר
4x100 מטר חופשי נשים 3:26.53 דק' דקר, המסקרק, ון דר מיר, קרומווידיויו הולנדFlag of the Netherlands.svg  הולנד 05/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 3:03.30 דק' אדריאן, גרוורס, וובר-גייל, פלפס ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 19/12/2009 מנצ'סטר, אנגליה
4x200 מטר חופשי נשים 7:32.85 דק' דקר, המסקרק, קרומווידיויו, ון רובנדל הולנדFlag of the Netherlands.svg  הולנד 03/12/2014 דוחה, קטאר
גברים 6:51.05 דק' ראסל, הירניאק, היידן, גרינשילד קנדהFlag of Canada.svg  קנדה 7/08/2009 לידס, אנגליה
4x100 מטר מעורב נשים 3:45.20 דק' ברתולומיאו, מיילי, וורל, מנואל ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית 11/12/2015 אינדיאנפוליס, ארצות הברית
גברים 3:19.16 דק' דונטס, גייבל, קורוטישקין, איזוטוב רוסיהFlag of Russia.svg  רוסיה 20/12/2009 סנקט פטרבורג, רוסיה

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הכוונה לגריפת המים בעזרת הידיים בשחיית החתירה