עולם מוזר: האודיסיאה של אייב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עולם מוזר: האודיסיאה של אייב
Oddworld: Abe's Oddysee
כללי
תאריך הוצאה 19 בספטמבר 1997
סוגה משחק פלטפורמה
פיתוח Oddworld Inhabitants
הוצאה לאור GT Interactive Software עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית, איטלקית, יפנית, גרמנית, צרפתית, ספרדית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה GT Interactive
עיצוב קליף בלסזינקי
סדרה אודוורלד עריכת הנתון בוויקינתונים
דרישות תוכנה
מנוע משחק Aware Lifeforms In Virtual Entertainment עריכת הנתון בוויקינתונים
מצבי משחק משחק וידאו מרובה משתתפים עריכת הנתון בוויקינתונים
פלטפורמות מיקרוסופט דוס, מיקרוסופט חלונות, סוני פלייסטיישן, גיים בוי
המשחק הבא עולם מוזר: האקסודוס של אייב
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

עולם מוזר: האודיסיאה של אייבאנגלית: Oddworld: Abe's Oddysee) הוא משחק פלטפורמה שפותח על ידי חברת "Oddworld Inhabitants". המשחק יצא ב-1997 עבור סוני פלייסטיישן, גיים בוי, והמחשב האישי. גיבור המשחק הוא דמות בדיונית בשם אייב.

בעקבות הצלחת המשחק, פיתחה החברה שלושה משחקי המשך: עולם מוזר: האקסודוס של אייב (1998), עולם מוזר: האודיסיאה של מאנץ' (2001), ועולם מוזר: זעם זר (2005).

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אייב הוא יצור מגזע המודוקונים שחי על הכוכב הבדיוני "אודוורלד". אייב, כמו כל המודוקונים, הוא עבד שעובד במפעל בשר ששייך לתאגיד שנקרא חוות ראפטור, אשר בבעלותו עומדים הגלוקונים, יצורים רשעים שמטרתם להרוויח כסף בכל צורה אפשרית. המפעל בו עובד אייב, מייצר שני סוגי בשר למאכל, פשטידות פרמייט ועוגות סקראבס. בעבר, המפעל היה מייצר גם מיץ' מאנצ'יס, עד שגזע המיצ'ים נכחד. אייב מגלה כי הפרמייטים והסקראבים נמצאים בסכנת הכחדה גם כן, ושמולוק, הגלוקון שבבעלות המפעל, מתכנן להפוך את המודוקונים למנת הבשר החדשה, כדי שהמפעל ימשיך לתפקד. כשמתגלה כי אייב יודע את הדבר הוא הופך למבוקש, ועליו מוטלת משימה: לברוח מחוות ראפטור ולהציל את שאר המודוקונים המשועבדים תוך כדי כך. בהמשך, מגלה אייב כי המודוקונים לא תמיד היו עבדים ושהפרמייטים והסקראבים אותם לכדו הגלוקונים והפכו למעדני בשר, הם במקור חיות קדושות עבור המודוקונים, ועליו להשבית את חוות ראפטור על מנת לשחרר את כל חבריו ואת החיות.

בתחילת המשחק, מוצג סרטון אנימציה המתאר איך גילה אייב את המזימה הזדונית של מולוק הגלוקון. המשחק משלב בתוכו סרטונים נוספים המוצגים בין שלביו ומתארים את התפתחות העלילה, וכל זאת תוך כדי כך שאייב עצמו מספר זאת. כמו כן, קיימים שני סוגי סוף למשחק: הסוף הטוב והסוף הרע, וכל אחד מהם מתואר גם כן בסרטון. על אייב להציל כמות מסוימת של מודוקונים במהלך המשחק על מנת לסיים את המשחק. אם השחקן לא הציל מודוקונים כלל, או לא הציל מספיק, מוצג סרטון הסוף הרע בו מולוק הגלוקון מצליח לתפוס את אייב לבסוף והופך אותו לבשר טחון, ולאחר מכן המשחק מתחיל שוב מהפרק האחרון, עד שהשחקן מציל את כל המודוקונים באותו הפרק.

סרטונים ושלבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מתחלק ל-15 שלבים, כאשר בתחילת המשחק, בין השלבים ובסוף המשחק מופיעים סרטונים המתארים את התפתחות העלילה.

הסרטונים במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. This Is Rupturefarms – באמצע משמרת לילה, מחליט אייב לגלות מהו הבשר החדש שעומד להיכנס לתפריט חוות ראפטור. באופן אירוני, באותה המשמרת מתקיימת ישיבת צוות. אייב מציץ אל תוך חדר הישיבות ומגלה להפתעתו שהגלוקונים מתכננים לחסל את העבדים המודוקונים ולהכין מהם את הבשר. אייב נס על נפשו, לא לפני שנתפס במצלמות המפעל, וברגע שמתגלה כי הוא יודע על התוכנית הוא הופך למבוקש, והגלוקונים פוקדים על הסליגים לרדוף אחריו ולחסל אותו ברגע שימצאו אותו.
 2. Barrel Ride – סרטון זה מתאר כיצד הצליח אייב לברוח ממפעל הבשר בחוות ראפטור.
 3. Abe's Moon – לאחר שהצליח לברוח מחוות ראפטור, מסתכל אייב אל השמיים ומבחין בירח משונה שבמרכזו סימן שנראה בדיוק כמו כף ידו. בזמן שהוא מתפעל מצורת הירח, אייב מחליק ונופל מצוק גבוה, ושוקע בתרדמת. לפתע, מופיע מודוקון עם מסכת שאמן, הוא לוקח את אייב אל ארץ המודוקונים, ואייב רואה לראשונה את ארצו ומגלה את כל סיפור בני מינו, שנחטפו על ידי הגלוקונים והפכו לעבדים, והחיות הקדושות אשר נלקחו גם הם ונהפכו למנות בשר בחוות ראפטור. כעת, על אייב לעבור מבחן כדי להוכיח שהוא מסוגל להציל את המודוקונים והחיות הקדושות מידי הגלוקונים הרשעים.
 4. Paramonia Intro – באמצעות הכוחות המיוחדים שקיבל מהמודוקון במסכה, אייב רואה את ארץ הפארמייטים "פארמוניה" כפי שהייתה בעבר, ומגלה איך הגלוקונים חטפו את הפארמייטים לחוות ראפטור והפכו אותם לפשטידות בשר.
 5. Paramite Scar – לאחר שאייב עבר את מבחן פארמוניה, מופיע המודוקון במסכה וחורט על ידו הימנית קעקוע בצורת פארמייט, שיסייע לו בהמשך הדרך.
 6. Scrabania Intro – באמצעות כוחותיו המיוחדים, אייב רואה את ארץ הסקראבים "סקראבניה" כפי שהייתה בעבר, ומגלה איך הגלוקונים חטפו את הסקראבס לחוות ראפטור והפכו אותם לעוגות בשר.
 7. Scrab Scar – לאחר שאייב עבר את מבחן סקראבניה, מופיע המודוקון במסכה וחורט על ידו השמאלית קעקוע בצורת סקראב.
 8. Shrykull Revealed – אייב עבר בהצלחה את שני המבחנים וכעת הוא מוכן למשימה האמיתית, להשבית את חוות ראפטור ולשחרר את המודוקונים והחיות הקדושות מידי הגלוקונים הרשעים. כששתי הצלקות על ידיו, אייב מקבל כוח עצום המאפשר לו לנטרל את אויביו והמכשולים העומדים בדרכו.
 9. Mullock Watches – סרטון זה מופיע לאחר שאייב חזר לחוות ראפטור והשלים סופית את המשימה, ובו מתגלה כי מולוק הגלוקון צפה במה שקרה לאורך כל הדרך, וכעת הוא רוצה לנקום באייב ולחסל אותו לפני שיספיק לברוח מחוות ראפטור.
 10. The Factory Halts – אייב מגלה שהצליח להשבית את חוות ראפטור, וכעת נותר לו רק לברוח לפני שיפול לידי הסליגים בראשות מולוק הגלוקון, שצמא לנקמה.
 11. What A Drag – אייב נתפס על ידי הסליגים ונלקח אל חדרו של מולוק הגלוקון, שמשתוקק לחסל אותו.
 12. Bad Ending – סרטון זה הוא למעשה הסוף הרע, והוא מופיע במקרה בו השחקן לא הציל מודוקונים במהלך המשחק, או שהציל רק מספר מועט. אייב קשור כאשר הוא חסר אונים ומולוק מתכונן לחסל אותו. המודוקונים שנותרו בחיים יכולים להציל את אייב, אך בוחרים לתת לו למות כיוון שהתנהג באנוכיות ונתן לשאר המודוקונים למות. מולוק משליך את אייב אל תוך מטחנת בשר ענקית ואייב מת. לאחר מכן, המשחק מתחיל שוב מהשלב בו אייב חוזר למפעל בחוות ראפטור. על אייב להציל את כל המודוקונים החל מאותו השלב כדי להגיע אל הסוף הטוב.
 13. Good Ending – הסוף הטוב: אייב קשור כאשר הוא חסר אונים ומולוק מתכונן לחסל אותו. ברגע האחרון, מופיע המודוקון במסכה ובאמצעות כוחותיו המיוחדים מחשמל את מולוק למוות ולוקח את אייב בחזרה אל ארץ המודוקונים, שם הוא זוכה לקבלת פנים חמה מכל המודוקונים שהציל והחיות הקדושות.

שלבי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. Rupturefarms
 2. Stockyard Escape
 3. Monsak Lines
 4. Paramonia
 5. Paramonian Temple
 6. Paramonian Nests
 7. Scrabania
 8. Scrabanian Temple
 9. Scrabanian Nests
 10. Stockyards
 11. Rescue Zulag 1
 12. Rescue Zulag 2
 13. Rescue Zulag 3
 14. Rescue Zulag 4
 15. The Boardroom
 • בכל שלב על אייב להציל מודוקונים. בנוסף, ישנם מקומות נסתרים בהם נמצאים מודוקונים אותם צריך השחקן לגלות. השחקן יכול לעבור שלב גם אם לא הציל את המודוקונים באותו שלב, אך ככל שהמשחק מתקדם בלי שהשחקן הציל מודוקונים, כך גדל הסיכוי שיגיע אל הסוף הרע.

דמויות וכלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמויות במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימת הדמויות לפי הסדר בו הן מופיעות במשחק:

 • מודוקונים – יצורים בעלי יכולות טלפתיות, שחיו בשלווה עד שהגלוקונים השתלטו על ארצם ושעבדו אותם. אייב, הדמות הראשית במשחק, הוא מודוקון, ובמהלך המשחק עליו להציל את בני מינו באמצעות כוחותיו הטלפתיים, לפני שמולוק הגלוקון יממש את מזימתו להפוך אותם לבשר למאכל. בשלבים מסוימים, אייב נעזר במודוקונים כדי להשמיד מכשולים העומדים בדרכו, על ידי אמירת סיסמאות.
 • גלוקונים – יצורים רשעים שמטרתם להרוויח כסף בכל דרך אפשרית. הגלוקונים אינם מופיעים במהלך שלבי המשחק, אלא רק בסרטונים (בניגוד למשחק השני והשלישי).
 • סליגים – יצורים רשעים שעובדים בשביל הגלוקונים. כאשר אייב הופך למבוקש, מולוק הגלוקון פוקד על הסליגים לחסלו ברגע שיאתרו אותו. הסליגים חמושים ברובים, ולכן על אייב להיזהר שלא להימצא בטווח הראייה שלהם, שכן הם ירו בו מיד. באמצעות יכולותיו הטלפתיות, אייב מסוגל להשתלט על גופו של הסליג, כל עוד הוא אינו נמצא בטווח הראייה של הסליג ואין חיישן באזור, ובכך הוא יכול להרוג סליגים אחרים ולבצע פעולות שיקלו עליו בהמשך הדרך לאחר שיחזור לגופו המקורי.
 • יונים – משמשות להצלת המודוקונים ולמעבר של אייב למקומות מסתור בהם מוחזקים מודוקונים. באמצעות כוחותיו הטלפתיים, אייב יוצר מהיונים מעין שער שדרכו המודוקונים עוברים למקום אחר.
 • פרמייטים – חיות אשר חיו בארץ המודוקונים, עד שהגלוקונים חטפו אותם והפכו אותם לפשטידות בשר. הפרמייטים נמצאים בסכנת הכחדה, וכחלק מהמשימה של אייב, הוא חייב להציל אותם. עם זאת, עליו להיזהר שלא להימצא קרוב מדי אליהם, שכן הם יטרפו אותו.
 • סקראבים - חיות אשר חיו בארץ המודוקונים, עד שהגלוקונים חטפו אותם והפכו אותם לעוגות בשר. הסקראבים נמצאים בסכנת הכחדה, וכחלק מהמשימה של אייב, הוא חייב להציל אותם. עם זאת, עליו להיזהר שלא להימצא בטווח הראייה שלהם, שכן הם יטרפו אותו. בנוסף, בשלבים "Scrabanian Temple" ו-"Scrabanian Nests", אייב מסוגל לשסות את הסקראבים זה בזה, באמצעות הכוח המיוחד שקיבל מהמודוקון במסכה, ובכך להסיח את דעתם בזמן שהוא בורח מהם.
 • גחליליות - חיות אשר מתעופפות באוויר בלהקות, ומהן אייב יכול ליצור כיתוב אשר מורה לו מה לעשות בהמשך הדרך.
 • עטלפים – חיות אשר נמצאות בסביבות תהום, על אייב להיזהר שלא לבוא במגע איתם, שכן הוא ימות במקום.
 • כלבים – חיות העזר של הסליגים. על אייב להיזהר שלא להעיר כלבים ישנים, שכן הם יטרפו אותו. בנוסף, בכל שלב במשחק על השחקן להיות זהיר ולשים לב למקומות נסתרים, מהם יכולים לצוץ כלבים בהפתעה. עם זאת, לאחר שאייב משתלט על גופו של אחד מהסליגים, הוא יכול לשלוט בכלב, על ידי קריאת "Here Boy", ולשסות אותו בסליגים אחרים על ידי פקודת "Get Him". במקרים מסוימים, אייב (בגופו של הסליג) יכול למצוא את עצמו מותקף על ידי כלבים לא מאולפים, ובמקרה זה עליו לירות בהם לפני שיספיקו לטרוף אותו.
 • אלום – חיה בה נעזר אייב כדי לחצות תהומות. מופיע בשלבים "Paramonia" ו-"Scrabania".
 • דבורים – חיות אשר מופיעות בלהקות. על אייב להיזהר שלא להימצא בסביבתן יותר ממספר שניות, שכן הם יחסלו אותו.

כלי עזר ומכשולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימת כלי העזר והמכשולים לפי הסדר בו הם מופיעים במשחק:

 • לוח – הרבה פעמים במהלך המשחק, מגיע אייב למקום בו נמצא כפתור שבמרכזו שקע בצורת כף יד. כפתורים אלה, הם למעשה לוחות שמדריכים את אייב כדי שידע לאן ללכת ומה לעשות. לעיתים מופיע לוח שעליו כיתוב שמדריך את אייב, פעמים אחרות מופיעה מפה של המקום, ובשלבים מסוימים נשמעים צלילים בהם על אייב להשתמש על מנת לסיים את השלב. הכפתור בשלב האחרון, מכיל את הסרטון בו אייב מגלה כי השלים את משימתו ונותר לו לברוח מחוות ראפטור.
 • ידית – לעיתים, אייב נתקל במכשולים הניתנים לניטרול על ידי משיכה בידית.
 • מחסום חשמלי – מונע מאייב להמשיך ללכת, כיוון שאם יעבור דרכו הוא יתחשמל למוות. בדרך כלל ניתן לנטרול על ידי משיכה בידית.
 • טוחן בשר – מכונה עם להב המיועד לטחון בשר למאכל, על אייב לתזמן את המעבר דרך המכונה כאשר היא פעילה, ולא לבוא במגע עם הלהב גם כאשר המכונה אינה פעילה, שכן הוא ימחץ למוות. בדרך כלל ניתן לנטרול על ידי משיכה בידית.
 • מעלית – מעלית ידנית בה נעזר אייב כדי לעלות למקומות גבוהים ולרדת למקומות עמוקים.
 • שער מעבר – משמש להברחת מודוקונים מחוות ראפטור. כאשר אייב מגיע לסביבה שבה נמצאים עבדים מודוקונים, הוא לוקח אותם למקום ששוכנות בו יונים ובאמצעות הכוחות הטלפתיים שלו הוא מאחד את היונים למעין שער שמאפשר למודוקונים לברוח דרכו חזרה לארצם, וכך בעצם הוא מציל אותם. ישנם גם שערים מסוימים אשר מאפשרים לאייב לעבור למקום מסתור בו מוחזקים מודוקונים ולהציל אותם.
 • מנהרה – לעיתים במהלך המשחק, מסתיים מסלולו של אייב ועליו להיכנס למנהרה ולצאת מצדה השני כדי להמשיך. לעיתים, המנהרה סגורה ועל אייב למשוך בידית או לנגן צליל מסוים בפעמונים על מנת לפתוח אותה.
 • מוקש – מכשול המוצב על האדמה, על אייב להיזהר שלא לדרוך עליו, שכן הוא יתפוצץ.
 • חיישן – מזהה פעולת השתלטות של אייב על גופו של הסליג ומנטרל אותה על ידי שוק חשמלי.
 • מוקש אדום ירוק – מכשול המוצב על האדמה ובמרכזו כפתור אשר מחליף את צבעיו כל כמה שניות, מאדום לירוק ולהפך. אייב יכול לנטרל את המוקש על ידי לחיצה על הכפתור כאשר צבעו ירוק, אך עליו להיזהר שלא ללחוץ עליו כשצבעו אדום, שכן הוא יתפוצץ.
 • עצם – עצמות של בשר למאכל אשר נזרקות למזבלה. בשלב הראשון, אייב מגיע למקום בו עליו לחצות את המזבלה, ועליו לתזמן את הקפיצה כדי לא להיתקל בעצמות.
 • מכונת פצצות – מכונה המכילה בתוכה פצצות. אייב יכול להשיג פצצה על ידי לחיצה על הכפתור במרכז המכונה, לעיתים יותר מפצצה אחת.
 • פצצה – כאשר אייב משיג פצצה, הוא מסוגל לחסל באמצעותה סליגים וכלבים, ולהשמיד מוקשים וחיישנים. על אייב לזרוק את הפצצה תוך חמש שניות מהרגע שבו הוא משתמש בה, ולשמור ממנה מרחק לאחר שזרק אותה, שאם לא, הוא יתפוצץ יחד אתה.
 • חיישן לייזר – חיישן מתוחכם עם קרני לייזר שזזים ימינה ושמאלה. על אייב להיזהר שלא לזוז כאשר הוא בא במגע עם קרני הלייזר, שכן החיישן יזהה אותו ויפעיל אמצעי לחיסולו (בשלבים מסוימים חיישן הלייזר מתוכנת להפעיל מוקש מעופף כאשר הוא מזהה תזוזה, ובשלבים אחרים הוא שולח התרעה לסליגים להגיע למקום).
 • מוקש מעופף – מוקש אשר נע באוויר, לפעמים עומד באוויר ומתחיל לנוע כאשר אייב מושך בידית, או כאשר פועל באותה הסביבה חיישן לייזר והוא מזהה תנועה של אייב. על אייב להיזהר שלא לבוא במגע עם מוקש מעופף, הן כאשר הוא עומד והן כאשר הוא נע, שכן הוא יתפוצץ.
 • לוח מעופף – בשלבים מסוימים, מגיע אייב למקום בו מתעופפות גחליליות. באמצעות כוחותיו הטלפתיים, אייב יוצר מהגחליליות טקסט, אשר מורה לו מה עליו לעשות בהמשך הדרך.
 • שק אבנים – שק המכיל בתוכו אבנים, וממנו יכול אייב להשיג אבן, לעיתים יותר מאבן אחת.
 • אבן – כאשר אייב משיג אבן, הוא יכול להשמיד מוקשים באמצעותה, אך עליו להיזהר שלא לעמוד קרוב מדי למוקשים כאשר הוא זורק את האבן, שכן הוא יתפוצץ.
 • אבן גדולה – לעיתים במהלך המשחק, נאלץ אייב לחצות תהום בו אליו נופלות אבנים גדולות, ועליו לתזמן את הקפיצה כדי לא להיתקל באבנים.
 • פעמון – בשלבים מסוימים, נדרש אייב לנגן צליל מסוים בפעמונים באמצעות כוחותיו הטלפתיים, על מנת לסיים את השלב.
 • כוורת דבורים - כוורת המכילה בתוכה להקת דבורים ונוטפת דבש. בשלבים "Paramonia" ן-"Scrabania", אלום מבחין בדבש הנוטף מהכוורת ועוצר לאכלו, ואייב נדרש להסיח את דעתו מהדבש.
 • שק אוכל לפרמייטים – שק המכיל בתוכו יחידות מאכל לפרמייטים, וממנו יכול אייב להשיג יחידה, לעיתים יותר מיחידה אחת.
 • אוכל לפרמייטים – כאשר אייב משיג יחידות מאכל לפרמייטים, הוא יכול לזרוק אותם לעבר פרמייטים, ובכך להסיח את דעתם בזמן שהוא בורח מהם.
 • מנורה – בשלבים מסוימים, נדרש אייב להדליק מנורה באמצעות משיכה בידית, על מנת לעבור את השלב.

משחקי המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הצלחת המשחק, פיתחה חברת "Oddworld Inhabitants" שלושה משחקי המשך.

עולם מוזר: האקסודוס של אייב (Oddworld: Abe's Exoddus)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק זה יצא לאור ב-1998, והוא המשך ישיר של "האודיסיאה של אייב". לאחר שחזר מחוות ראפטור אל ארץ המודוקונים, מגלה אייב כי הגלוקונים מחזיקים במודוקונים נוספים, אותם הכריחו להשחית קברים של מודוקונים מתים ולהכין מעצמותיהם משקה, אותו משווקים הגלוקונים, ואייב נחלץ להצלתם. משחק זה, נחשב למוצלח יותר מ"האודיסיאה של אייב", וכולל בתוכו דמויות חדשות ואפקטים נוספים, לדוגמה: אייב יכול להשתלט על גופם של פרמייטים וסקראבים, מה שאינו יכול לעשות ב"האודיסיאה של אייב".

עולם מוזר: האודיסיאה של מאנץ' (Oddworld: Munche's Oddysee)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק זה יצא לאור ב-2001 בגרסת תלת-ממד, בניגוד לקודמיו. המודוקונים מגלים כי אם ברצונם להציל את בני מינם המשועבדים, הם חייבים להיעזר ביצור בשם מאנץ' ולעזור לו במשימתו. מאנץ', הוא יצור אשר כל בני מינו הושמדו והוא האחרון מסוגו באודוורלד.

עולם מוזר: זעם זר (Oddworld: Stranger's Wrath)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק זה יצא לאור ב-2005, גם כן בגרסת תלת־ממד. המשחק אינו מהווה המשך ישיר לעלילות המשחקים הקודמים בסדרה, אלא עלילתו היא סוג של ספין אוף.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]