עז מתעלפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עז מתעלפת במהלך התקף שיתוק
לוגו האגודה הבינלאומית לעיזים המתעלפות

עז מתעלפתאנגלית: Fainting goat) היא כינוי לזן של עז הבית. עיזים מהזן הזה סובלות מהתקפים קצרים של שיתוק וקישיון-שרירים בעת התרגשות. התקפים אלו עשויים לגרום להתמוטטות החיה על צדה, כאשר רגליה מורמות אל על, ומכאן כינויה. ההתקפים מתרחשים בתגובה לכל אירוע בולט, אשר עשוי לעורר בעיזים התרגשות – דוגמת רעש חזק, תנועה חדה ואפילו בתגובה להאכלתן. עיזים מתעלפות מבוגרות לומדות לייצב את עצמן גם במהלך ההתקפים, והן אינן נופלות בקלות, ואפילו מסוגלות לקפץ כאשר רגליהן קשיחות. ההתקפים אינם גורמים לכאב בפני עצמם, אך הם עלולים לגרום לעיזים חוסר נוחות. התקפי השיתוק נובעים ממחלה תורשתית בשם "מיוטוניה קונגניטה", אשר קיימת גם בבני אדם. המחלה נובעת ממוטציה בגן המקודד לתעלת יונים בשרירים משורטטים. על כן, משמשות העיזים כחיית מודל לחקר המחלה, ואף סוקרו כ"מוטציית החודש" במגזין המדעי הנחשב Nature.

מוצא הזן הוא בחווה במרשל בטנסי, במאה ה-19. לאחר שהתברר כי תכונותיהן של העיזים בחווה מועברות בתורשה, הן הורבעו והפכו לזן מבוקש. העיזים המתעלפות קטנות מעט ביחס לעז ממוצעת, הן בעלות עיניים גדולות ופרוותן עשויה להיות בצבעים ואורכים מגוונים. העיזים נחשבות ל"עזי בשר", אשר אינן מתאימות לייצור חלב. בשל גודלן הן נוחות יותר לגידול בחוות קטנות מעיזים רגילות, אולם מכיוון שהן נחשבות לנדירות ולמשעשעות במיוחד, הן אינן משמשות למאכל בדרך כלל, אלא מוחזקות כחיות מחמד.

בשנת 1989 נוסדה "האגודה הבינלאומית לעיזים המתעלפות", על ידי מספר מגדלי עיזים מתעלפות, מתוך מטרה לשמר את הזן הנדיר. האגודה מתעדת את אילנות היוחסין של עיזים מתעלפות ברחבי העולם, עוקבת אחר מצבן, ומקיימת טורנירים ואירועים נוספים להגברת המודעות לייחודן של העיזים. האגודה מסווגת את העיזים על פי חומרת השיתוק שממנו הן סובלות – עז הסובלת מהתקפי שיתוק תדירים הגורמים לנפילתה נחשבת ל"עז מתעלפת פרמיום", בעוד עז הסובלת מהתקפי שיתוק חמורים פחות נחשבת ל"עז מתעלפת רגילה".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עז מתעלפת בוויקישיתוף