עמותת העטלף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
עמותת העטלף
לוגו עמותת העטלף.png
מדינה ישראל
מייסדים אברום שביט יו"ר ראשון דב שפיר
תקופת הפעילות במהלך מלחמת ההתשה רישום מוסדר 1984 – הווה
www.atalef.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

עמותת העטלף היא עמותה שהוקמה על ידי בוגרי שייטת 13, הפועלת למען המשפחות השכולות ואנשי היחידה בסדיר, מילואים ובדימוס. כמו כן, בעזרת בוגריה פועלת העמותה למען אוכלוסיות חלשות במדינת ישראל.

מטרות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוגרי שייטת 13 החלו בהתארגנות ראשונה במהלך מלחמת ההתשה. מטרתם הייתה לסייע בטיפול במשפחות השכולות של חללי השייטת באותה מלחמה. ב-1984 הוקמה העמותה כמוסד ללא כוונת רווח, ומקימיה הגדירו את מטרתה כ"פיתוח והעצמת בוגרי שייטת 13 לקהילה אזרחית מובילה, תורמת ובונה בחברה הישראלית", כהמשך לשירותם ההתנדבותי בשייטת.

על פי הגדרת העמותה, היא פועלת בשלושה מעגלים: ביחידה עצמה, בין בוגרי היחידה, ובחברה הישראלית. פעילות העמותה כוללת סיוע נדרש לשייטת 13, מתן ביטוי חברתי ליוצאי השייטת לדורותיהם, שמירת מורשת הקומנדו הימי, ופעילות חברתית למען מדינת ישראל, בתחום סיוע לפצועים והסובלים מפוסט טראומה, על ידי חיבור אישי ואנושי ובתחום עבודה עם נוער בסיכון.[1]

פעילויות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמותת העטלף מובילה מספר פרויקטים של פיתוח מנהיגות ומעורבות חברתית:

 • פרויקט "מצפן" - ליווי יוצאי היחידה במהלך שנותיהם הראשונות באזרחות, בלימודים ובמציאת עבודה. הפרויקט נועד לעשות את המעבר מהשירות לחיים האזרחיים קל יותר ולעודד לעשייה חברתית. ההכוונה כוללת מידע בנושאים אישיים, מתוך ההבנה שהשחרור מצה"ל הוא צומת משמעותי ויש צורך בהכוונה גם בנושאים מינהליים (כמו תשלום לביטוח לאומי, הרשמה ללימודים, תכנון טיול, זכויות חיילים משוחררים ועוד, מול היבטים של הפסקת סדירות הכנסה, זכויות, מעמד חברתי ועוד), וכן הכוונה של הלוחמים המשתחררים להמשיך בנתיב של תרומה ונתינה בשלבים הבאים של חייהם. הפרויקט מלווה את הלוחמים גם בשלב הכניסה לשירות הקבע בגיל 21.
 • פרויקט "חניכה" נועד לתת הכוונה וייעוץ למימוש הפוטנציאל האישי של בוגרי השייטת. הפרויקט מיועד ללוחמים המשוחררים בשלב הלימודים או אחריו. לכל לוחם המעוניין בכך מוצמד אדם בוגר ומנוסה המשמש ללוחם כמדריך, חונך ומלווה לחיים. נערכות פגישות תקופתיות במשך כ-10 חודשים. תפקיד המלווה להיות יועץ, מורה דרך, עבור הלוחם ולעזור לו לגבש את מטרותיו ולציידו בכלים מתאימים להשגתן. המלווה עובר הכנה לקראת המפגשים על ידי צוות מקצועי ומקבל מגוון הרצאות במהלך השנה. כל זאת, במטרה להקנות ללוחם כלים בקבלת החלטות, הצפת מאפיינים בהתנהלות אישית, דיון בנושאי ליבה ומעטפת הנוגעים ללוחם. במסגרת תוכנית הליווי לוקחים בוגרי השייטת חלק פעיל בתוכניות שונות של עשייה חברתית.
 • פרויקט "עטלף-נטוורקינג" הוא רשת עסקית וחברתית לסיוע במציאת עבודה ורכישת מקצוע. זוהי רשת קשרים חברתית ועסקית באינטרנט לכלל יוצאי השייטת שבאה לשרת את חברי העמותה בקשרים עסקיים כגון: קידום עסקים, מציאת מקומות עבודה, וכן ביצירת קשרים חברתיים וסיוע לחברים במציאת תורמים, השתתפות באירועים ותחומים נוספים. במסגרת הפרויקט מתקיימות הרצאות העשרה בנושאים שונים, מפגשים לחיזוק והעמקת הקשרים החברתיים והעסקיים בין חברי העמותה. מועברים עדכונים שוטפים באמצעות הניוזלטר ואתר האינטרנט. סיוע במציאת מקומות עבודה, הטבות ועוד.
 • מיסוד מורשת שייטת 13 והנחלה לדורות הבאים.
 • פרויקט הנצחת הנופלים.
 • פרויקט התנדבות בקהילה.
 • סיוע כלכלי ואנושי לחיילים הזקוקים לכך בעקבות שירותם.
 • פרויקט "מים שקטים" - פרויקט המיועד לשיקום נפשי לפצועי כלל צה"ל באמצעות חתירה בקיאקים.[2]
 • פרויקט "חבל זוג" - פעילות עם פגועים פוסט טראומטיים של הצבא הגדול תוך הצמדה 1:1 לבוגר היחידה במסלול למשך שנה במגמות פעילות ימית: מפרשים, צלילה וגלישה.
 • מלגות - קרן סמי ואביבה עופר מעניקה מלגות ליוצאי השייטת לפי עקרונותיה. עמותת העטלף משלימה מלגות ליוצאי היחידה מעבר לכך. מלגות מוענקות לסיוע בלימודים ובתמורה להתנדבות בכפרי נוער ובמוסדות לנוער במצוקה, "כפר גלים", "בית קובי", "נירים", "נירים שכונות", "זיו נעורים", "עלה", "אחרי", "השומר החדש" וכן לשכונות במצוקה.

שמירת המורשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנות ה-90 יזם יו"ר העמותה אברום שביט איסוף מידע מיוצאי השייטת ועריכת ספר המתאר את כל הפעולות מאז הקמתה. הרעיון בא מפרויקט דומה שנעשה על ידי עמותת מורשת הפלמ"ח. הכסף לפרויקט נאסף בעזרת אל"ם עוזי לבנת במפגש תורמים בארצות הברית והועבר לעמותה על ידי ועד למען החייל.

לצורך איסוף החומר רואיינו יוצאי השייטת על ידי ד"ר אורי מילשטיין ואברהם זוהר, חוקרי היסטוריה צבאית. השיחות הוקלטו, אך פרסומן נעצר בהוראת ביטחון שדה. העמותה חיפשה דרך להפוך את התחקירים לספר ולכך נבחר מייק אלדר אחרי שפרסם את ספרו הראשון "האויב והים". אלדר קיבל על עצמו את המשך העבודה תחת פיקוח העמותה וההסכם היה שעבודתו תיעשה ללא תשלום והתמורה תתקבל ממכירת הספר. המסמכים בארכיון חיל הים וארכיון צה"ל ומערכת הביטחון שימשו כבסיס נערכו ראיונות עם כל מפקדי השייטת, מפקדי הפעולות ולוחמים רבים. בייעוץ של הנהלת העמותה צומצם הספר למתכונתו הנוכחית. לאחר בדיקת ביטחון מידע. יצא לאור בשנת 1993. עד היום הופקו מספר מהדורות.

כהמשך לספר מנסה העמותה להוציא לאור מהדורה מקוונת של החומר ולהפיק סרט שיתאר את מורשת שייטת 13.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמותת העטלף עוסקת רבות בתמיכה וסיוע למשפחות השכולות, בשוטף ובמקרים מיוחדים, וכן בסיוע לפרויקטים שונים של הנצחה. הנופלים מונצחים גם באתר האינטרנט של העמותה. העמותה מקיימת בכל שנה ערב התייחדות עם זכר הנופלים אליו מוזמנות המשפחות השכולות וכל יוצאי השייטת לדורותיהם. ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מניחים חברי עמותת העטלף, יחד עם חיילי שייטת 13 עציץ פרח על קברי חללי השייטת ברחבי הארץ.

נוהלי העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה פועלת ממשרדים שהועמדו לרשותה בכפר הנוער הדסה נעורים בבית ינאי, היא מוסד מוכר לצורכי זיכוי תרומות[3] ומפעילה אתר אינטרנט למידע וקשר עם החברים. יו"ר העמותה המכהן הוא טל שאול מגבעת עדה.

מחזור העמותה בשנת 2018 הסתכם ב-2,959,000 ₪ רובו מתרומות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ על פי אתר העמותה.
 2. ^ איתי אילנאי, עם הראש מעל המים ידיעות אחרונות, 26 באפריל 2017.
 3. ^ על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.