עפר גרוזברד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עפר גרוזברד
לידה 27 בדצמבר 1954 (בן 68)
תל אביב-יפו, ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום לימודים
מוסדות אוניברסיטת תל אביב עריכת הנתון בוויקינתונים
ofer-grosbard.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
עפר גרוזברד

עֹפֶר גרוזברד (נולד ב-27 בדצמבר 1954) הוא פסיכולוג קליני מומחה[1], חוקר תרבויות, סופר ישראלי ומרצה באוניברסיטת תל אביב.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרוזברד נולד בתל אביב. גדל במשפחה רוויזיוניסטית, אביו דוד עלה לישראל מליטא והיה מפקד מחוז תל אביב של האצ"ל וחבר בהנהגה הארצית של הארגון, ואמו שעלתה מברלין הייתה רופאת ילדים (והרופאה של משפחת בגין). גרוזברד למד תחילה בבית הספר הדתי ביל"ו, אולם משפחתו לא הייתה דתית והוא המשיך לתיכון חילוני (עירוני א׳). שירת בנח"ל המוצנח ולחם במלחמת יום כיפור.

לאחר השירות הצבאי נרשם לטכניון וסיים לימודים בהנדסת מחשבים (1982-1977). לאחר מכן למד פסיכולוגיה וסיים תואר ראשון באוניברסיטת חיפה בשנים 1985-1983, ותואר שני במגמה הקלינית של הילד אוניברסיטת תל אביב בין השנים 1988 ל-1991. בין השנים 2001 ל-2004 סיים דוקטורט ביישוב סכסוכים במכון ליישוב סכסוכים של אוניברסיטת ג'ורג' מייסון שבארצות הברית. עבודת הדוקטורט שימשה בסיס לביוגרפיה של מנחם בגין שפרסם בשנת 2006.

גרוזברד שימש עמית מחקר במרכז למחקר אסטרטגי למדיניות של המכללה לביטחון לאומי.

גרוזברד נשוי להגר, יועצת חינוכית בבית ספר תיכון, ולהם שתי בנות. המשפחה מתגוררת בחיפה.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • היתר לשגעון (הוצאת ירון גולן, 1994) רומן המספר את סיפורה של בחורה המאושפזת במחלקת מתבגרים בבית חולים לחולי נפש ועוברת שם פסיכואנליזה. הרומן מתאר את חבריה והחיים במחלקה לצד הטיפול.
 • הערבי שבלב (הוצאת תמוז בשיתוף אגודת הסופרים העבריים, 2000) רומן פוליטי – פסיכולוגי המנסה להתחקות אחר השורשים הנפשיים של הסכסוך הערבי – ישראלי. נבחר ל"ספר השנה של אגודת הסופרים העבריים" לשנת 2000.
 • ישראל על הספה - הפסיכולוגיה של תהליך השלום (הוצאת ידיעות אחרונות, 2000) מציג את תהליך השלום כתהליך פסיכולוגי – רגשי במהותו ולא רציונלי. יצא בגרמנית בהוצאת פטמוס (2001), ובאנגלית בהוצאת האוניברסיטה של מדינת ניו יורק (2003).
 • מנחם בגין – דיוקנו של מנהיג (הוצאת רסלינג, 2006) ביוגרפיה, המלווה את חייו של בגין ומשתמש בכלים פסיכולוגים כדי לבחון את חייו ופעולותיו. הספר טוען בניגוד למקובל שהדיכאון שבו היה בגין שרוי טרם המלחמה הוא שדרדר את מלחמת לבנון הראשונה ולא שהכישלון במלחמה הוא זה שגרם לו להיכנס לדיכאון. הספר זכה בפרס המחקר של מרכז מורשת מנחם בגין.
  יצא באנגלית על ידי המכללה לביטחון לאומי (2007).
 • פנטזיית האורגזמה - לשיפור חיי המין והקשרים הבין-אישיים, הוצאה עצמית, 2020.
 • שפת האני, הוצאה עצמית, 2022. הספר מתבסס על סדרת הצופן התרבותי שיצאה לאור בהוצאת אוניברסיטת בן-גוריון.

גרוזברד כתב חמישה ספרים, אשר יצאו לאור בסדרת "הצופן התרבותי" בהוצאת אוניברסיטת בן-גוריון:

 • פיצוח הצופן התרבותי (2007) עוסק באופן החשיבה השונה של שתי התרבויות המרכזיות בעולם, המערבית, המזוהה כמודרנית-אינדיבידואלית, והמזרחית המזוהה לרוב כמסורתית-קולקטיבית, וכיצד הן באות לידי ביטוי ביחסי הורים ילדים ומשפיעות על פיתוח חשיבה יצירתית, מדעית ודמוקרטית.
 • דיאלוג - 123 סיפורים טיפוליים מהחברה המסורתית ופתרונם (2007) מציג דיאלוג בין תרבות מערבית למזרחית באשר לפתרונם של סוגיות חינוכיות. הספר מבוסס על שיחות אמיתיות של המרצה ותלמידיו מהמכללה האקדמית הערבית לחינוך שבחיפה סביב מקרים שהציגו הסטודנטים.
 • הקוראן לחינוך הילד (2008) מנסה לשלב בין הפסיכולוגיה המודרנית לבין הקוראן במטרה לעזור להורים מוסלמים לפתור בעיות יומיומיות של חינוך. ספר זה ופרויקט "קוראנט" הנלווה אליו היו בין הפרויקטים שיצגו את ישראל בוועידת הנשיא, 2008.
 • בבל - מדריך למפגש בין מזרח למערב (2013). הספר מלמד את בני שתי התרבויות להבין האחד את השני ו"לדבר" בשפה התרבותית של בני התרבות השנייה. כל זאת באמצעות דוגמאות ממשאים ומתנים בין ישראל והאמריקנים לבין העולם הערבי.
 • מדריך למפגש עם בן המערב (2021) עוסק במאפייני החיים בחברה מערבית ובאופני החשיבה המערבית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מס' רישיון 27-3771