פוגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ילדים משחקים פוגים

פוגים הוא משחק ילדים. מקור המשחק בהוואי, והוא נוצר שם בשנות ה-30 של המאה ה-20. בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 החל המשחק להיות פופולרי בארצות הברית.

בישראל המשחק שווק על ידי נ.ב. שיווק אלבומים בע"מ ונמכר בין השנים 19941996.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם הוא במשקה שנקרא Passion Fruit, Orange, Guava (או בראשי תיבות POG) שמכסי הבקבוקים שלו היוו את דיסקיות המשחק.

מטרת המשחק ומהלכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת המשחק היא איסוף דיסקיות קרטון מאוירות, הקרויות "פוגים". במהלך המשחק מניחים השחקנים ערימת דיסקיות על משטח מאוזן. לפי תור, באמצעות הטלת דיסקת פלסטיק הנקראת "פצץ" מנסה כל שחקן להפוך מספר רב ככל הניתן של פוגים. הפוגים שהתהפכו הופכים לרכושו של השחקן שהפכם.

כל פוג - מסגרתו צבועה בצבע מסוים, כלומר, הוא שייך לסדרה ("הסדרה האדומה", "הסדרה הכחולה", "הסדרה הכתומה"). יש סדרות הנחשבות יוקרתיות מאחרות. הפוגים ה"שווים" ביותר נקראים "ג'וקר".

מדובר בשילוב של תחביב איסוף, משחק מיומנות ומזל.

פוגים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פצץ ישראלי

משחק הפוגים הישראלי שווק על ידי נ.ב. שיווק אלבומים בע"מ ונמכר בין השנים 19941996 וכלל 1030 דיסקיות קרטון, אך בפועל שווקו ונמכרו 720 פוגים (מפוגים מספר 541 עד 600, מספר 661 עד 720 ומספר 841 עד 1,000 לא שווקו פוגים).

המשחק הפך בישראל לאמצעי שיווקי, כאשר חברות מסחריות כדוגמת "בנק הפועלים", "דומינוס פיצה", "באדי" וחברת הדלק "סונול" ותוכניות טלוויזיה "הקומדי סטור", "הופה היי" ו"קופיקו" הפיקו פוגים המפרסמים אותן.

כמו כן בנוסף ובמקביל, הופקו פוגים של הסדרה האמריקאית "מייטי מורפין פאוור ריינג'רס" שיוצרו ושווקו בין השנים 19941995 וכללו 110 דיסקיות קרטון.

אזכורים במדיה הישראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיקויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הפוגים שווקו לאחר מכן הפליקים שנוצרו על ידי חברת לגין והיו דיסקיות מתכת. בהמשך הופיע טרנד של דיסקיות לאיסוף שהוטמנו בשקיות חטיפים, ועליהם הופיעו מגוון דמויות אנימציה פופולריות (כגון "יו-גי-הו!" ו"גיבורי מארוול") וכן גם דיסקיות של יצרנים נוספים (כדוגמה "פוקימון" טאזוס, נוקס, בוינקס, "דרגון בול Z")

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פוגים בוויקישיתוף