לדלג לתוכן

פחד ממים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פחד ממים
Aquaphobia
הדגמה של טיפת מים
הדגמה של טיפת מים
שמות נוספים אקוופוביה
תחום פסיכולוגיה
תסמינים סלידה ממים

פחד ממיםאנגלית: Aquaphobia; בתעתיק מאנגלית: אקוופוביה) הוא פוביה ספציפית המתבטאת בפחד מתמשך, בלתי רציונלי ובלתי נשלט ממים. פוביה זו היא מעבר לשליטתו של הלוקה בה, והיא עלולה להפריע לחיי היום יום.[1]

אנשים עשויים לסבול מפחד זה למרות שלרוב הם מבינים כי המים באוקיינוס, בנהר ואפילו באמבטיה אינם מהווים איום וסכנה ממשית. לפיכך הם עשויים להימנע מפעילויות כגון שיט ושחייה, או שהם עשויים להימנע משחייה בים העמוק לדוגמה על אף שהם יודעים לשחות. הפחד עשוי להתעורר גם כשאנשים הלוקים בפוביה זו נרטבים ממים שהותזו עליהם באופן בלתי צפוי, או כשהם נדחפים או מושלכים למים.

יש להבדיל בין מונח זה לבין מונח מקביל בשם הידרופוביה, שהוא גם כן מבטא פחד קיצוני ממים, אך הוא תסמין של כלבת - מחלה נוירולוגית חמורה אשר אחד מתסמיניה הוא פחד כה קיצוני ממים עד כדי חוסר יכולת לשתות.

יש להבחין גם בין אקוופוביה לבין תלסופוביה. בעוד הראשון מתייחס לפחד מהמים עצמם, האחרון מתייחס לפחד מגופי מים עמוקים.

שכיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פחד ממים הוא אחד מתתי הסוגים הנפוצים ביותר של הפוביה הפשוטה, שהיא הצורה הנפוצה ביותר של הפרעות חרדה (בין 8.7% ל-18.1% מהאמריקאים סובלים מפוביות.[2]). במאמר על הפרעות חרדה באיסלנד נמצא כי פחד ממים עשוי להשפיע על 1.8% מהאוכלוסייה האיסלנדית הכללית, או בערך אחד מכל חמישים אנשים.[3]

גורמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסיכולוגים מצביעים על כך שפחד ממים עשוי להיווצר בשל מגוון גורמים גנטיים, אישיותיים וחווייתיים. ייתכן שפחד ממים נובע מטראומה שאירעה לאדם במהלך חייו בעקבות התנסות מאיימת עם מים, או שעצם השהות במים, סביבה שאינה מוכרת, מעלה חוויות לא מודעות של חוסר שליטה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פחד ממים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אדמונד בורן, "The Anxiety & Phobia Workbook", עריכה 4, הוצאת "New Harbinger Publications", ‏2005, מסת"ב - 1572244135.
  2. ^ קסלר אט אל, "Prevalence, Severity, and Comorbidity of 12-Month DSM-IV Disorders in the National Comorbidity Survey Replication", יוני 2005, הארכיון של הפסיכיאטריה הכללית.
  3. ^ Acta Psychiatrica Scandinavica, יולי 1993.