פיקסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פיקסים

פיקסי (Pixie) הוא יצור מיתי מהפולקלור האנגלי.

הפיקסים נצפו ותועדו בעיקר במחוזות קורנוול (Cornwall) ודבון (Devon) שבקצה הדרום-מערבי של אנגליה. בשפה המקומית היצורים השובבים האלו נקראים פיקסיז או "האנשים הקטנים". לרוב הם מתוארים כבעלי אוזניים מחודדות, חסרי כנפיים, צבע ירקרק ובעלי שיער אדום.

אחת האגדות מספרת על כך שהפיקסים היו אנשים שלא היו מספיק טובים לגן עדן, אך לא רעים מספיק לגיהנום, ולכן נכלאו על האדמה לנצח. אגדה אחרת טוענת שהם היו דרואידים שהתנגדו לנצרות ונשפטו על ידי אלוהים, שהפך אותם קטנים וקטנים מדי יום עד אשר קיבלו את הנצרות. אחת התאוריות היותר חדישות טוענת ששמם של הפיקסים בא מגזע הפיקטים שחיו בסקוטלנד לפני הקלטים. אפשרות נוספת היא שהם גרסה שונה ליצורים אחרים שמסופר שחיו באיי בריטניה, הלפרקונים.

מסופר שהפיקסים נהנים לעשות תעלולים לאנשים, לדוגמה, לגנוב את מכנסיהם או לזרוק עליהם דברים. בלילה הם גונבים סוסים ומביאים אותם לפני הזריחה כשרעמת הסוס מסובכת וקשורה.

בדרת'מור שבדוון, מטיילים שאבדה דרכם באזורי הביצות הרגישו את ה"פיקסי-לד", כלומר הפיקסים הולכו אותם וגרמו להם להרגיש בחילות ותעתועים, מה שגרם להם לאבד את דרכם עוד יותר בביצות. נאמר שאם הופכים את הבגדים הפיקסים מתבלבלים ועוזבים את הקרבן.

פיקסים, כמו רוב היצורים בפולקלור הבריטי, מפחדים מברזל ומעשן, יש סברה שמשם הגיעה הפרסה למזל, כדי לדחות את הפיקסים מהבית.

משפחות בכפרים חקלאיים השאירו מתנות קטנות לפיקסים כמו קערות מזון, צלחות חלב וכל טוב אחר שבא מהקציר הראשון של אותה עונה. כשבני האדם הראו כבוד, לפעמים הפיקסים עזרו במטלות הבית במהלך הלילה.

פיקסים בתרבות המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושג "פיקסי" הופיע בלא מעט סרטים וספרים, כמו למשל בספר הילדים הנודע "צ'ארלי בממלכת השוקולדה" של רואלד דאל שבו וילי וונקה מציג סוכריית "מקל הפיקסי", או למשל להקת הרוק האלטרנטיבי פיקסיז. בישראל ישנו אף בית תוכנה הקרוי על שם להקה זו - פיקסיסופט.

בספר "הארי פוטר וחדר הסודות" מתוארים הפיקסיז כאשר המורה להגנה נגד כוחות האופל מביא לכתה כלוב מלא ביצורים קטנים כחולים דמוי אדם העפים ללא כנפיים אשר יוצרים אנדרלמוסיה כשהם משתחררים. בסקוטלנד הם מתוארים כפיות שובבות וצחקניות.

בסרט פיטר פן של אולפני וולט דיסני מוגדרת טינקר בל כפיה, אך פיטר מתייחס לאבקה הנושרת ממנה כאל "אבקת פיקסי". הפיות בסרטים אחרים של דיסני שונות מהותית מטינקר בל, כך שנראה שאנשי דיסני התכוונו להגדיר את הפיקסים כסוג של פיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פיקסי בוויקישיתוף