פלשתינה טרטיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חלוקת הפרובינקיה הרומית סוריה פלשתינה לשלושה חבלים ביזנטיים

פלשתינה טרטיה (מלטינית: Palaestina Tertia או Palestine III ; תרגום: פלשתינה השלישית) הייתה פרובינקיה ביזנטית ובירתה חלוצה משנת 409 לספירה עת פרסם הקיסר תיאודוסיוס השני צו לחלוקת וארגון מחדש של כל הפרובינקיות במזרח האימפריה הביזאנטית. ראשיתה כפרובינקיה רומית, פלשתינה סלוטאריס (Palaestina Salutaris ; תרגום: פלשתינה המבורכת), שנגרעה מפרובינקיית סוריה פלשתינה כבר בשנת 358 והשתרעה על שטחים החופפים לשטחי חצי האי סיני, הנגב ועבר הירדן הדרומי של ימינו.

הצו חילק את יתרתה של הפרובינקה סוריה פלשתינה, שהתגבשה מצירוף שטחי הפרובינקיה יהודה והפרובינקיה סוריה לאחר דיכוי מרד בר כוכבא בידי רומא, לשני חבלים נוסף על חבל פלשתינה טרטיה שמשתרעים בימינו על שטח מדינת ישראל ושטח עבר הירדן: פלשתינה פרימה שהשתרעה על שטחי יהודה ושומרון, מישור החוף ופלשתינה סקונדה שהשתרעה על שטחי הגליל והגולן וחלקים מצפון עבר הירדן.

היירוקליס מנה במחצית הראשונה של המאה הששית עשר ערים בפלשתינה טרטיה. גאורגיוס מקיפרוס הוסיף לרשימה זו במחצית השנייה של אותה מאה, חמישה שמות נוספים: באר שבע, אלס (אולי אילת), פנטקומיה ("חמשת הכפרים"), מאמופסורה ומטרוקומיה.[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ההיסטוריה של ארץ ישראל, כרך חמישי: התקופה הרומית-ביזנטית, חלק ג, 3. המשטר והמנהל הביזנטי בארץ ישראל (ירון דן), עמ' 297.