נחל ארנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נחל ארנון
Al Mujib Dam 01.jpg
סכר אל-מוגי'ב
אורך 70 ק"מ
גובה מוצא הנהר 950 מטרים
ספיקה ממוצעת 2 מ"ק לשנייה
מוצא הרי מואב
שפך ים המלח
מדינות באגן הניקוז ירדן
Arnon river map.png
מראה בואדי אל-מוג'יב
צפון ים המלח במפת מידבא.הארנון נראה מעל תורן האונייה במרכז התמונה

נחל ארנון (ערבית وادي الموجب - "ואדי אל-מוג'יב") הוא נחל איתן הנמצא בעבר הירדן המזרחי ונשפך לים המלח. שטח אגן הניקוז של הנחל הוא 6,450 קמ"ר וספיקת המים שלו היא כ-7,200 מטר מעוקב בשעה. בחלקו הצפוני של אגן הניקוז של הנחל, מגיע יובלו העיקרי, ואדי ואלה, עד סמוך לעמאן ובדרום אגן הניקוז מגיעות שלוחותיו עד כרך[1]. מקורו המזרחי של הנחל האיתן מצוי בעין אל-לג'ון, בגובה של 690 מטר מעל פני הים, בין כרך ובין תחנת קטראני שעל מסילת הברזל החיג'אזית במקום הנקרא "ראס אל מוג'יב". מנקודה זו ועד שפכו במרכז חופו המזרחי של ים המלח, יורד הנחל כ-1111 מטרים במהלך של 51 קילומטר[2].

הנחל הוא בעל אופי קניוני לכל אורכו וכולל מפלי מים רבים שמונעים הליכה רצופה בערוצו. הנחל אינו ניתן לחצייה אלא במעבר ערוער בו פונה הנחל מזרימה צפונה לזרימה בכיוון מזרח. מעבר זה (מעברות הארנון) היה בעל חשיבות רבה מאז ומתמיד. ב-2004 נחנך באזור המעבר סכר גדול אשר יוצר אגם מלאכותי שמימיו מיועדים להשקיה.[3] בחלקו התחתון של הנחל, מכ-15 קילומטר ממזרח לים המלח ועד שפכו, זורם הנחל בקניון אבן חול נובית בשורה של מפלים. בשפך הנחל לים המלח נוצרה דלתה ברוחב ובאורך של כקילומטר. אדמת הסחף של הדלתה מכוסה בצמחייה סבוכה וגדלים בה עצי אשל, שיזף מצוי, דקל ושיטה וחישות של קנה מצוי וקנה צמר[4]. בנחל מתרחשים שטפונות מעת לעת וכתוצאה מכך משתנה מדי פעם מהלך הנחל בתוך הדלתה. בשנת 1925 ערכו תלמידי גימנסיה הרצליה טיול במקום, נקלעו לשטפון ואת אשר ראו תיאר רפאל סברדלוב.

כל הדלתא נעלמה במים. האגמון נעקר, העצים שנישאו בגל הנהר התגלגלו במים הצהובים ויעברו לעינינו במהירות איומה. כל הזרועות נהפכו לנהרות-איתן ומהירות מימם הגיעה עד כדי 7 מ' בשנייה וצבעם כצבע הקאקאו. ארבעה ימים עשינו על הגבעה הזאת והסתכלנו בחרדה בכוח הנהרות המבהיל ובשינויים שחלו בסביבה. התיישבנו על הגבעה הלבנה, שתינו ממי הנהרות הצהובים ואכלנו את כל אשר השגנו במקום...

ים המלח, ר. סברדלוב, 1928

מוזכר בתנ"ך כגבול ממלכת מואב. לפי ספר דברים עברו אותו בני ישראל כשבאו להילחם בסיחון. מדרש תנחומא מייחס את הפסוק "את והב בסופה" (במדבר כ"א, י"ד) לנס שנעשה לעם ישראל בנחל ארנון בזמן יציאת מצרים.[5]

אורכו 76 ק"מ. בימי רומא נפלה באזור אימת השודדים ועל כן התקיימה בו פעילות צבאית של לגיונות רומיים.

כיום, חלקו התחתון של הנחל הוא חלק משמורת טבע מוכרזת של "הרשות המלכותית לשמירת טבע" בירדן. השמורה משתרעת על השטח שבין ואדי זרקא-מעין בצפון ובין ואדי שקיק בדרום. סמוך לשפך הנחל הוקם גשר המשמש את הכביש הסלול לאורך חופו המזרחי של ים המלח[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נחל ארנון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רפי טהון, הקפנו את ים המלח ברגל, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1977
  2. ^ רפי טהון, הקפנו את ים המלח ברגל, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1977
  3. ^ Mujib Dam באתר structurae (באנגלית)
  4. ^ רפי טהון, הקפנו את ים המלח ברגל, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1977
  5. ^ תנחומא, במדבר, פרק כ"א, סימן כ, מכללת הרצוג, שבילי התנ"ך
  6. ^ תמונת הגשר באתר פליקר, ‏2 בינואר 2004
Panorama Wadi Mujib.jpg
Magnify-clip.png

קואורדינטות: 31°28′02″N 35°33′48″E / 31.46722°N 35.56333°E / 31.46722; 35.56333