פקפנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פקפנט
2-hydroxypropane-1,2,3-tricarboxylic acid;
N-phenyl-N-[1-(2-phenylethyl)piperidin-4-yl]
propanamide
נתונים כימיים
כתיב כימי C22H28N2O • C6H8O7
מסה מולרית MW=528.594 g/mol
(336.47 as free base)
נתונים פרמוקוקינטיים
זמינות ביולוגית intranasal 89%
מטבוליזם enzyme:
CYP3A7 (HAS 1551),
(CYP3A4 (HAS 1576,
(CYP3A5 (HAS 1577
בטיחות
מעמד חוקי Rx
תרופה רשומה במשרד הבריאות הישראלי
כלול בסל הבריאות
דרכי מתן Intranasal
מזהים
מספר CAS 990-73-8
PubChem 13810
ChemSpider 13213
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
תרסיס פקפנט במינון של 100 מיקרוגרם בכל ריסוס. ניתן להבחין במונה מימין, המסמן את מספר השימושים בתכשיר. בכל תכשיר 8 ריסוסים.

פקפנט (®PecFent, שם גנרי FPNS – Fentanyl Pectin Nasal Spray) היא תרופה לשיכוך כאבים מהיר, המכילה את החומר פנטניל (Fentanyl) בתרסיס לאף. פקפנט מותווה בישראל ובעולם לטיפול בכאבים מתפרצים, בחולים אונקולוגיים המטופלים בתרופות ממשפחת האופיואידים.

היצרן: ארכימדס פארמה (Archimedes Pharma), בריטניה.

המשווק בישראל: מדיסון פארמה.

קבוצה תרפויטית: משכך כאבים חזק השייך לקבוצת משככי כאבים האופיואידים.


למי מתאימה התרופה פקפנט?[עריכת קוד מקור | עריכה]

פקפנט מיועד לטיפול בחולי סרטן בוגרים הסובלים מכאב מתפרץ. כאב מתפרץ הוא כאב אשר מופיע באופן פתאומי, אפילו כאשר המטופל נמצא תחת טיפול רגיל בתרופות אופיואידיות לשיכוך כאבים קבועים כגון מורפין, פנטניל, אוקסיקודון או הידרומורפון. פקפנט יינתן רק לחולי סרטן בוגרים שכבר נוטלים תרופות אופיואידיות אחרות על בסיס יומי לשיכוך כאבים קבועים. ההתוויה המאושרת במשרד הבריאות בישראל, תואמת את ההתוויה המאושרת על ידי ה-FDA בארצות הברית.

זמינות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

התרופה כלולה בסל הבריאות וזמינה בישראל בקופות החולים כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית, ללא עלות לחולים אונקולוגיים.

מנגנון הפעולה – טכנולוגיית מתן פנטניל בתרסיס לאף[עריכת קוד מקור | עריכה]

פקפנט הוא תרסיס המיועד לספיגה ברירית האף. כאשר מתיזים פקפנט לתוך האף, משתחררות טיפות זעירות היוצרות מיידית שכבה דקה של ג'ל. החומר הפעיל פנטניל נספג במהירות דרך רירית האף למחזור הדם, ומשם אל אתר המטרה במוח, וכך מקל במהירות על הכאב המתפרץ. מחקרים מבוקרים מוכיחים כי פקפנט מסייע לשיכוך כאב משמעותי תוך 5 דקות, בהשוואה לפלצבו ולתרופה MIR (morphine immediate release). משך השפעת התרופה הוכח עד שעה אחת.


אופן השימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

פקפנט זמין בשני מינונים: פקפנט 100 מק"ג (מיקרוגרם) ופקפנט 400 מק"ג (מיקרוגרם). יש לוודא שנעשה שימוש במינון שנרשם על ידי הרופא. מנה לטיפול בכאב מתפרץ יכולה להינתן על ידי לחיצה אחת או שתי לחיצות (לחיצה אחת לכל נחיר) לפי הוראת רופא, ותכיל אחת מארבע עוצמות מינון: 100 מק"ג, 200 מק"ג, 400 מק"ג או 800 מק"ג. להסבר על פתיחת אריזת המגן, הכנת בקבוק לשימוש ראשון ואופן נטילת התרופה, יש לעיין בעלון לצרכן.

מידע חיוני ותופעות לוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעות לוואי המופיעות לעיתים קרובות הן: בלבול, שינוי בחוש הטעם, סחרחורת, בחילות והקאות, ישנוניות, כאבי ראש, דימום מהאף, הרגשת אי נוחות בתוך האף, נזלת, עצירות, גרד בעור. למידע מלא על תופעות הלוואי, יש לעין בעלון לצרכן.

אם אחת מתופעות הלוואי מחמירה, או כאשר אתה סובל מתופעת לוואי שלא הוזכרה בעלון, עליך להתייעץ עם הרופא. למידע נוסף, אזהרות והתוויות נגד, יש לעיין בעלון לצרכן כפי שאושר על ידי משרד הבריאות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.