קופת חולים מאוחדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קופת חולים מאוחדת
לוגו הקופה משנת 2009
שנת הקמה: 1974
שמות קודמים: קופת חולים עממית וקופת חולים של הציונים הכלליים
משרד ראשי: מגדל המאה, אבן גבירול 124, תל אביב
מספר מבוטחים: כ-מיליון ומאה אלף (2013)‏[1]
אנשי מפתח: יניב עצמון, יו"ר

זאב וורמברנד, מנכ"ל

בעלות: ציבורית
הכנסה: 4.6 מיליארד ש"ח‏[2]
עובדים: כ-4,000
דף הבית: אתר הקופה

קופת חולים מאוחדת היא אחת מארבע קופות החולים הפועלות בישראל והשלישית בגודלה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קופת חולים עממית נוסדה בשנת 1931 על ידי הדסה למען התאחדות האיכרים וחבר החקלאים הלאומיים במטרה לספק שירותי רפואה להתיישבות העובדת. קופת חולים של הציונים הכלליים נוסדה בשנת 1936 על ידי ד"ר לוי עפרון עבור ארגון עובדי הציונים הכלליים במטרה לספק שירותי רפואה לעצמאים ולשכירים בערים ובהמשך הצטרפו אליה גם בעלי מקצועות חופשיים, ללא קשר להשתייכותם להסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל. בשנת 1974 אוחדו שתי הקופות הנ"ל והוקמה קופת חולים מאוחדת על בסיס קופת חולים עממית וקופת חולים של הציונים הכלליים. הקופה המאוחדת כלל כ-170,000 חברים שקבלו שירות ב-75 סניפים ברחבי ישראל‏[3]. מנכ"ל הקופה המאוחדת היה יחזקאל הרמלך[4].

לקופת חולים מאוחדת יש כיום שש מנהלות אזוריות ברחבי הארץ. למאוחדת בעלות על בית החולים משגב לדך, שני מלונות, מלון צמרת בטבריה ומלון ספא כנען בצפת. מאוחדת מפעילה את רשת נוה עמית שמספקת דיור מוגן וסיעודי לגיל הזהב.

ב-2009 עברה החברה מיתוג מחדש. במסגרתו הסמל הוותיק עם המדליה הוחלף לטובת איור לב תחת המסר "איתך מכל הלב". אלא שזה לא הספיק ובדצמבר 2012 נבחר מוטו חדש, "להיות בריא ולהישאר בריא", כיוון שלטענת מנהל אגף השיווק רון שוליוס הסיסמה הקודמת לא הייתה מספיק מבדלת.‏[5]

בשנים 2011 - 2013 היה מנכ"ל הקופה פרופ' אשר אלחיאני אשר הודח על ידי הדירקטוריון והוחלף על ידי שרת הבריאות בזאב וורמברנד כמנכ"ל זמני . יו"ר דירקטוריון הקופה הוא הרב ירחמיאל בויאר.

בתחילת 2014 מכרה הקופה את בית הדיור המוגן "מצודת ירושלים", שנרכש על ידי הקופה ב-2010 אך לא הופעל.‏[6]

שירותים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לשירותים הרגילים של קופת החולים, הקופה מציעה למבוטחיה את הביטוחים המשלימים הבאים:

 • "מאוחדת עדיף" - ביטוח משלים המעניק שירותים, שאינם כלולים בסל הבריאות, כמו טיפולים והשתלות בחו"ל, רפואה מונעת ומשלימה, תרופות שאינן בסל הבריאות ועוד.
 • "מאוחדת שיא" - תוכנית לשירותי בריאות נוספים המהווה רובד שירותים נוסף, המוצע למבוטחי קופת חולים מאוחדת החברים ב"מאוחדת‬ עדיף". התוכנית כוללת מגוון רחב של שירותים רפואיים, מעבר לאלה המוצעים במסגרת‬ "סל שירותי הבריאות הבסיסי" המחייב את הקופה מכוח חוק ביטוח בריאות ממלכתי.
 • "מאוחדת זהב" - ביטוח סיעודי מתקדם.

סמל הקופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1974, עם איחוד שתי הקופות, אימצה הקופה החדשה את הסמל שליווה את קופת חולים עממית באותן שנים. במרכז הסמל נחש כרוך סביב מטה - סמל מטה אסקלפיוס. לעתים הופיע הסמל בשילוב הסלוגן "הקופה הטובה במדינה". בשלב מאוחר יותר, הופיע הסמל כולו על גבי סרט בצבע כחול עם השם "מאוחדת" לימינו.

בראש השנה תש"ע, כחלק מתהליך מיתוג מחדש של הקופה, הוצג סמליל חדש בצורת לב כתום אשר מסמל אנושיות, כאשר הקווים העגולים נועדו להביע חום ותשומת לב. הסמל מזכיר בצורתו גם כף יד המסמלת תמיכה ואכפתיות‏[7]. את הסמליל עיצב סטודיו המיתוג "פירמה"‏[8]. לסמליל נלווה לעתים סלוגן חדש: "איתך מכל הלב :)".

פרשיות השחיתות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2010 פרסם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס דו"ח בו העלה חשדות חמורים וביניהם חשדות לפלילים ולנפוטיזם כלפי מנהלי הקופה ומבקר הקופה. במקביל, פשטו חוקרי משטרה על משרדי הנהלת הקופה והחרימו מהם מסמכים. בעקבות הנתונים שנאספו על ידי משרד המבקר במשך למעלה משנתיים וחקירה סמויה שערכה היחידה הארצית לחקירות הונאה, נעצרו לחקירה ארבעה חשודים ביניהם מנהל מחוז ירושלים יהודה עליאש.

את החקירה מנהלת יאח"ה ובתחילתה היו שותפים לה גם חוקרי רשות המסים, לאחר שהתברר כי החשודים התכוננו למעצר והגיעו לחקירה מוכנים היטב, נעצרו גם חוקר ברשות המסים וראש צוות חקירה במע"מ בחשד להדלפת פרטי החקירה למנהלי קופת החולים בתמורה לקבלת שוחד.

בעקבות החשדות שבחלקם נוגעים אליו ישירות נאלץ מבקר הקופה דוד סומך להשעות את עצמו מתפקידו כסגן נשיא לשכת המבקרים הפנימיים.

בנוסף המנכ"ל לשעבר, עוזי סלנט, שכיהן 28 שנים בתפקיד, נאלץ להתפטר ממועצת עיריית רחובות ואמר בדברי הפרידה: "הליקויים שהיו בדוח מבקר המדינה לא היו בשליטתי ובאחריותי הישירה ועל כן האחריות שלי מסתכמת אך ורק באחריות מיניסטריאלית".[דרוש מקור]

ב-9 בינואר 2011 הודיע מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, שמואל מועלם, שהוא מתפטר מתפקידו.‏[9] ההתפטרות באה עקב דו"ח מבקר המדינה שתקף את התנהלות קופות החולים בכלל ואת קופת חולים מאוחדת בפרט, ובעקבות דרישת רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות, בדבר התפטרותו של מועלם.‏[10][11]

ב-3 במאי 2011 בחר דירקטוריון הקופה בפרופ' אשר אלחיאני לתפקיד מנכ"ל הקופה; הוא שימש ערב בחירתו כמנכ"ל המרכז הרפואי מאיר. אשר הודח בשנת 2013 על ידי הדירקטוריון והוחלף על ידי שרת הבריאות בזאב וורמברנד כמנכ"ל זמני.

במרץ 2014 שרת הבריאות, יעל גרמן פיזרה את דירקטוריון קופת חולים מאוחדת, לאחר שהגיעה למסקנה כי למרות הליך הבחירות לדירקטוריון שהתקיים בעקבות דו"ח מבקר המדינה מ–2010 - עולה חשש כי הכשלים שזיהה המבקר עלולים לחזור על עצמם. כמו כן הודיעה לדירקטוריון על ביטול אישורה לתקנון הקופה שניתן ביולי של שנה זו, וכי החל מאותה עת עוברות כל סמכויות המועצה והדירקטוריון לדירקטוריון זמני, למעט סמכות המועצה להציע תקנון לקופה.‏[12]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ http://www.btl.gov.il/Mediniyut/Situation/haveruth/Documents/capitatia102013.pdf דו"ח מסכם על ניהול קובץ בריאות בחודשים יוני – אוגוסט 2013] מאת מינהל המחקר והתכנון של המוסד לביטוח לאומי
 2. ^ דירוג קופות חולים לפי סה"כ הכנסות מפעילות באתר Dun & Bradstreet ישראל, נכון לשנת 2010
 3. ^ 170 אלף מבוטחים בקופ"ח מאוחדת, מעריב, 1 באוגוסט 1974
 4. ^ אלכס דורון, צעד לקראת ביטוח בריאות ממלכתי, מעריב, 10 באוקטובר 1974
 5. ^ מדד המותגים, גלובס, עמ' 461, יולי 2013
 6. ^ רז סמולסקי, קופת חולים מאוחדת מוכרת את מצודת ירושלים תמורת 103 מיליון שקל, באתר TheMarker‏, 9 בפברואר 2014
 7. ^ "מאוחדת החדשה" - סמליל, ‏13 בספטמבר, 2009
 8. ^ Uniting a Divided Health Fund (באנגלית)
 9. ^ מיטל יסעור בית-אור, מנכ"ל קופ"ח מאוחדת שמואל מועלם התפטר, באתר ynet‏, 9 בינואר 2011
 10. ^ מיטל יסעור בית-אור, מנכ"ל מש' הבריאות הורה: יפוטר מנכ"ל מאוחדת, באתר ynet‏, 22 בדצמבר 2010
 11. ^ דן אבןמנכ"ל משרד הבריאות קורא להדיח את מנכ"ל קופת חולים מאוחדת שמואל מועלם, באתר הארץ, 22 בדצמבר 2010
 12. ^ רוני לינדר גנץ, גרמן פיזרה את דירקטוריון קופ"ח מאוחדת וביטלה את תקנון הקופה, באתר TheMarker‏, 30 במרץ 2014


קופות חולים בישראל

שירותי בריאות כללית · קופת חולים מאוחדת · מכבי שירותי בריאות · לאומית שירותי בריאות