פרוביוטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוח לא אנציקלופדי + דרושה ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פרוביוטיקה - מונח מיוונית שמשמעותו למען החיים (פרו- למען, ביוטיקה- חיים. התגלגלות של המילה ביו) מדובר במזון ובתוספי מזון המכילים חיידקים ידידותיים (Friendly Bacteria), דוגמת Lactobacillus casei או Lactobacillus acidophilus, התורמים לאיזון החיידקים המזיקים במעיים ובפה.

החיידקים הידידותיים מסייעים למעי הגס, בו נמצאת 70% ממערכת החיסון של גוף האדם, בחיזוק המערכת החיסונית, שיפור תהליכי מערכת העיכול ואף מסייעים לטיפול בתופעות לוואי וזיהומים שנגרמים כתוצאה משימוש באנטיביוטיקה. פעילות הפרוביוטיקה מתבטאת במתן בקטריות "טובות" (בעלות השפעה חיובית) והן מסייעות בשיפור תהליכי העיכול, לרבות התמודדות עם החיידקים החודרים לגוף דרך מערכת זו.

באתר של FOA ישנם מחקרים המוכיחים כי ישנו מידע מספק, המצביע על הפוטנציאל הרפואי של פרוביוטיקה באמצעות מזון. המידע המחקרי מתייחס לכך שפרוביוטיקה מסייעת (ולא מחליפה תרופות) במצבים כמו מחלות חורף, זיהומי מעיים (לרבות שלשולים והצטברות גזים) סיוע בזיהומים משניים הנגרמים משימוש ממושך באנטיביוטיקה, מחלות דלקתיות במערכת העיכול וסיוע למערכת החיסון בגופינו ובמערכת העיכול בפרט.

מתן תרופות אנטיביוטיות אמנם מחסל את החיידקים מחוללי המחלה, אך באותה שעה גם הורג את אוכלוסיית החיידקים "הטובים" במערכת המעיים. מסיבה זו מומלץ לאלה הנוטלים טיפול אנטיביוטי ממושך לצרוך יוגורט, כדי להחזיר את החיידקים "הטובים" ולשמור על איזון פלורת המעי.

במחקר שפורסם בגיליון יולי 2007 של מגזין הרפואה הבריטי (BMJ,) הציג את תוצאותיו, שמצאו קשר בין צריכת פרוביוטיקה לבין קיצור ימי אשפוז של מבוגרים, כתוצאה ממניעה של זיהומים משניים ושלשולים שנגרמים כתוצאה משימוש ממושך באנטיביוטיקה בבתי חולים.

במאמר בסיינטיפיק אמריקן שסקר את הנושא נכתב: "אף על פי שחיידקים מסוימים מסייעים בטיפול בכמה בעיות מעיים, לא ידוע על תועלת כלשהי שהם מביאים לאנשים בריאים"[1]

חיידקים ידידותיים נמצאים בתוספי מזון, ובכמות פחותה יותר במוצרי חלב מוחמצים, דוגמת יוגורט, וכן במספר מוצרים אחרים.

דוגמאות לסוגי חידקים נפוצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]