פתחי חמאד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

פתחי חמאדערבית: فتحي حماد; נולד ב-3 בינואר 1961) הוא ממנהיגי תנועת החמאס בצפון רצועת עזה, מכהן כשר הפנים בממשלת החמאס מאז 2009.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד ב-1961 במחנה הפליטים ג'בליה[1].

ב-2006 נבחר חמאד למועצה המחוקקת הפלסטינית מטעם תנועת החמאס כנציג בית לאהיא. באפריל 2009 לאחר חיסולו של סעיד סיאם על ידי צה"ל במהלך מבצע עופרת יצוקה, מונה כשר הפנים של ממשלת החמאס, הממונה בין היתר על מנגנוני הביטחון ובהם המשטרה ומנגנון ביטחון הפנים. בראיון עמו אמר חמאד כי פעילי מנגנוני הביטחון "יטפחו את 'ההתנגדות' וישמרו על אופציית 'הג'יהאד'. זאת, בניגוד למנגנוני הביטחון של פת"ח ש"נאבקו בהתנגדות וקיימו תיאום ביטחוני עם האויב".[2] בנוסף משמש חמאד כאחראי על מערך התקשורת של החמאס הכולל את "ערוץ אל-אקצה", תחנת רדיו ועיתונים[3].

חמאד שותף לצוות המשא ומתן של תנועת החמאס בנוגע לגלעד שליט. בעצרת מחאה שנערכה ב-2007 מול בניין הפרלמנט בפלסטיני בעזה איים חמאד לחטוף חיילים נוספים אם ישראל תמשיך בסירובה לשחרר אסירים[4]. בנובמבר 2009 הציע אגודת 'ואעד' למען האסירים הפלסטינים המנוהלת על ידי חמאד, סכום של 1,400,000 דולר לכל אזרח ערבי-ישראלי שיחטוף חייל צה"ל[5].

נאומו של חמאד ששודר בערוץ אל-אקצה בפברואר 2008 הובא כראייה לטענה כי החמאס עשה שימוש באזרחים כמגינים אנושיים. בנאומו אמר חמד: "העם הפלסטיני פיתח שיטות הרג משלו. עבור העם הפלסטיני, המוות הפך לתעשייה, ובה הנשים מצטיינות. הוא הפך נשים, ילדים, קשישים ומוג'הידין למגנים אנושיים במטרה לקרוא תיגר על מכונת ההפצצה הציונית. נדמה שאלו כמו אמרו לאויב הציוני: אנו חושקים במוות כפי שאתם חושקים בחיים". דבריו של חמאד צוטטו גם בדו"ח גולדסטון שקבע כי אין בדברים אלו כדי להוות ראייה לשימוש של החמאס באזרחים[6].

חמאד נשוי לשלוש נשים ומתגורר במחנה הפליטים ג'בליה.[1] נחשב מקורב לגדודי עז א-דין אל-קסאם[3].

בראיון שערכו עמו מרשת "אל-חאכמה" המצרית, בתאריך 23 במרץ 2012, ציין חמאד כי "חצי מהפלסטינים הם מצרים, והחצי השני הם סעודים". בנוסף ציין כי הפלסטינים דורשים את עזרת הערבים כדי להמשיך לנהל את הג'יהאד[7].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]