גדודי עז א-דין אל-קסאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמלו של ארגון עז א-דין אל-קסאם

גדודי עז א-דין אל-קסאם (ערבית: كتائب الشهيد عز الدين القسام) הוא ארגון טרור אסלאמי פלסטיני המשמש כזרוע הצבאית של חמאס. הארגון מפורסם בעיקר בגלל פיגועי ההתאבדות ורקטות הקסאם, שאנשיו יורים אל עבר יישובים ישראליים. על פי הערכות מודיעין, זרוע זו מונה אלפי מחבלים חמושים.

שם הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

עז א-דין אל-קסאם

הארגון קרוי על שם השייח עז א-דין אל-קסאם אבי ההתנגדות הפלסטינית שנהרג באזור ג'נין ב־1935, בידי הבריטים.

שם הארגון מורכב ממספר מילים בערבית:

עז - פירושה תמיכה, דבקות, או גאווה.

א-דין - פירושה דת.

אל-קסאם -פירושה מחיצה או שבירה[1].

תאים חמושים של הארגון מכנים עצמם בשמות מחבלים, כגון, "סטודנטים של עיאש", "סטודנטים של המהנדס" או "חוליות יחיא עיאש", כדי לכבד את זכרו של המחבל יחיא עיאש ("המהנדס"), שחוסל בידי ישראל בשנת 1996.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1984 השיח' אחמד יאסין, הד"ר איבראהים מקאדמה, השיח' סלאח שחאדה, ואחרים החלו להיערך להקמת ארגון חמוש להתנגדות למדינת ישראל. מאמציהם התרכזו בהשגת נשק לפעילויות הטרור בעתיד. בשל כך חברי הקבוצה נעצרו ואמצעי הלחימה הוחרמו. באותו הזמן, הקבוצה עדיין לא נקראה "חמאס" או "גדודי עז א-דין אל-קסאם".  

בשנת 1986 השייח סלאח שחאדה הקים רשת של תאי טרור בשם "אל פלסטיניאן אל מוג'הידין" (הלוחמים הפלסטינים). הרשת התמקדה בפיגועים נגד מדינת ישראל ובטיפול במשתפי פעולה לראייתם מקרב המחנה הפלסטיני. הרשת המשיכה לעבוד עד 1989; ופעולותיהם המפורסמות ביותר היו חטיפתם של שני חיילי צה"ל: אילן סעדון ואבי סספורטס. החמאס שהוקם באופן רשמי ב -14 בדצמבר 1987 יצר רשתות טרור דומות אחרות, כגון "גדודי עבדאללה עזאם" ו"מג'ד", אשר תפקידו היה איתור משתפ"ים.   באמצע שנת 1991, גדודי עז אדין אל קסאם נודע כזרוע הצבאית של חמאס.

בעקבות תוכנית ההתנתקות הכריז החמאס על הקמת "הצבא העממי" או ה"מוראביטון" ברצועת עזה. ה"מוראביטון" אמור לפעול בדומה למיליציות של חזבאללה ולמעשה להפוך את הרצועה לשטח שנמצא בפועל בשליטתה של חמאס. ה"מוראביטון" לא נועד רק כנגד ישראל, אלא גם כדי להרתיע את הרשות הפלסטינית מלנקוט פעולות נגד חמאס.

במהלך שנת 2006, לאחר ניצחונה של חמאס בבחירות והקמת הממשלה בראשותו של אסמאעיל הניה, הכריזה התנועה על הקמת כוח מבצעי ברחבי רצועת עזה, שבהדרגתיות (ובכוח) נטל את האחריות הביטחונית בעזה מידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הרשמיים המזוהים עם תנועת פת"ח.

סדר הכוחות של הזרוע הצבאית:

  • גדודי עז א-דין אל-קסאם: 15,000.
  • הכוח המבצע: 6,000.
  • ה"מוראביטון": מספר אלפים.

לפי מרכז המידע למודיעין וטרור מונה חמאס כ-20,000 מחבלים חמושים. ‏‏[2]

פעילים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילים שנהרגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]