פתן שחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgפתן שחור
Sinai Desert Cobra.jpg
מצב שימור
נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
ללא חשש (LC)[1]
מיון מדעיעריכה
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
תת־מערכה: בעלי חוליות
מחלקה: בעלי גולגולת
סדרה: קשקשאים
תת־סדרה: נחשים
משפחה: פתניים
סוג: פתן שחור
מין: פתן שחור
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Walterinnesia aegyptia

פתן שחור (שם מדעי Walterinnesia aegyptia; באנגלית: Desert Cobra - קוברה מדברית) הוא נחש ארסי ממשפחת הפתניים. הוא יחיד בסוגו והיחיד ממשפחה זו החי בישראל[דרושה הבהרה].

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

נחש זה הוא באורך בינוני. אורכו הממוצע הוא 0.5 מ', אך הוא יכול להגיע עד לאורך מקסימלי של 1.3 מ'. הוא בעל גוף שחור, זנב קצר וראש צר, שטוח ועבה הנבדל בבירור מן הצוואר. העיניים קטנות וכהות בעלות ראייה חלשה.

תפוצה ואזור מחיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפתן השחור נפוץ במזרח התיכון, במדינות: מצרים, ישראל, לבנון, ירדן וערב הסעודית באזורים ערבתיים, במדבריות, בחולות ובאזורים סלעיים. הוא נמשך לאזורים מיושבים וחקלאיים.

התנהגות ותזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך היום הוא שוהה לרוב מתחת לפני האדמה או במערות ונקיקים. הוא משתמש בראשו דמוי היתד על מנת להתחפר מתחת לקרקע. הפתן השחור פעיל בלילה. תזונתו מורכבת בעיקר ממכרסמים, ציפורים, לטאות ועכברים, והוא ניזון גם מנבלות. בשל איטיותו הרבה משמש אותו חוש ריחו המפותח כדי למצוא ולצוד את טרפו. לאחר שמצא טרף, הוא מכיש אותו הכשה ארוכה, ומשחרר אותו רק לאחר מותו, ולאחר מכן הוא בולע אותו באיטיות בשלמותו.

הנקבה מטילה 10 עד 17 ביצים, והיא שומרת עליהן במשך חודשיים עד לבקיעתן. ברגע בקיעתם מגיעים הנחשים לאורך של 25 סנטימטרים, וכעבור חמש שנים לגודל של מטר ויותר.

ארס[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו לפתנים אחרים במשפחתו, לפתן השחור שיני ארס הנמצאות בחלק האחורי של הלסת. על כן אינו בדיוק מכיש, אלא נושך. כדי שהארס יוחדר לגוף קורבנותיו עליו לאחוז בהם ביציבות, ולכן אם וכאשר הוא נושך קורבן, הקורבן יכול להשתחרר עוד בטרם חדירת הארס. אך כאשר חדר הארס אל הגוף, הוא משפיע על מערכת העצבים, על השרירים ועל מערכת הנשימה, וגורם לחנק עד מוות.

הפתן השחור ארסי מאוד. רעילותו במדד LD50 הוא 0.4. לשם השוואה רמת רעילותה של קוברה הודית הוא 0.8 וקוברה צהובה הוא 0.72. דבר ההופך את הפתן השחור לארסי יותר משני המינים הללו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פתן שחור באתר הרשימה האדומה של IUCN