לדלג לתוכן

צ'אגואנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צ'אגואנס
Chaguanas
הרחוב הראשי של צ'אגואנס וכיכר פרייס
הרחוב הראשי של צ'אגואנס וכיכר פרייס
הרחוב הראשי של צ'אגואנס וכיכר פרייס
מדינה טרינידד וטובגוטרינידד וטובגו טרינידד וטובגו
מחוז מחוז צ'אגואנס
שפה רשמית אנגלית
תאריך ייסוד 1797
שטח 59 קמ"ר
גובה 18 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 83,516 (דירוג: 1, 2011)
 ‑ במטרופולין 101,297 (2011)
 ‑ צפיפות 1415.52 נפש לקמ"ר (2011)
קואורדינטות 10°31′00″N 61°24′00″W / 10.516667°N 61.4°W / 10.516667; -61.4
אזור זמן UTC -4
www.chaguanasborough.com

הרובע העירוני צ'אגואנסאנגלית: The Borough of Chaguanas) הוא רובע עירוני סטטוטורי (Borough) במעמד של עיר בטרינידד וטובגו ולמעשה הוא מהווה את ההתיישבות העירונית המאוכלסת ביותר (83,516 במפקד 2011) ובעלת שיעור הצמיחה הגבוה ביותר בטרינידד וטובגו. הוא ממוקם במערב האי טרינידד יחסית במרכזו, כ-19 ק"מ דרומית לבירה פורט אוף ספיין.

האי טרינדד יושב לראשונה ככל הנראה בתחילת האלף החמישי לפנה"ס, ובמשך כ-6,500 שנה הוא יושב בידי תרבויות שונות שמקורן באיים הקריביים או בחלקה הצפוני של יבשת דרום אמריקה. לקראת סיום המאה ה-15 הגיעו הקולניאליסטים הראשונים מספרד לטרינידד והחלו להשתמש באוכלוסייה הילידית ככח עבודה, אך המושבה נחשבה זניחה למדי במשך המאות ה-16 וה-17. לקראת סוף המאה ה-18 (1783) החליטו הספרדים להעניק קרקעות בחינם למתיישבים קתולים, מה שגרם להיווצרות עניין באי ולתנועה של מתיישבים בעיקר עבדים משוחררים מהאיים הסמוכים. לאור העניין שנוצר באי כבשו הבריטים את טרינידד ב-1797, והפכו אותה למושבה בריטית.

האזור של צ'אגואנס היה ביצתי אך בעל פוטנציאל גדול להפקת סוכר וקקאו מה שגרם לבריטים במהלך המאה ה-19 להקים שם אחוזות ובית זיקוק לסוכר, והם נתנו למקום את שמו צ'אגואנס על שם אוכלוסיית השבט הילידי שישב במקור במקום. הפקת הסוכר נחלה הצלחה והפכה לסחורת הייצוא העיקרית של המושבה הבריטית בטרינידד. אך ב-1838 עת ביטלו הבריטים את העבדות, רבים מהעבדים המשוחררים מתעשיית הסוכר סירבו לשוב, והבריטים נאלצו להחליף אותם במשרתים חוזיים, מה שלא סייע לצמיחתו של צ'אגואנס והוא נותר כפר קטן וחסר משמעות.[1]

בתחילת שנות ה-40 של המאה ה-20 במהלך מלחמת העולם השנייה מיקמה ארצות הברית בטרינידד בסיסים של חייל האוויר וחיל הים שלה, מה שהביא לסלילת כבישים ופיתוח תשתיות משמעותי על ידי צבא ארצות הברית סביב צ'אגואנס, כביש הנסיכה מרגרט שנקרא כיום כביש אוריה באטלר הצטרף לדרך הדרומית הראשית של צ'אגואנס, והקמת כביש סר סולומון הוצ'וי הרחיבה את הכביש דרומה עד לסן פרננדו. לאחר המלחמה האזור התפתח מעט אך עד שנות ה-80 היה מדובר בעיירה מינורית כחלק ממחוז קרוני. הקמתו של פארק לנג' בראשית שנות השמונים משכה קהילה של המעמד הבינוני שנעה דרומה מפורט אוף ספיין וצפונה מסן פרננדו. המיקום המרכזי שלו הפך אותו לאטרקטיבי עבור דרומיים העובדים בצפון טרינידד וצפוניים במיוחד מפורט אוף ספיין שחיפשו לשפר דיור במחירים נוחים.

ב-1990 הפך צ'אגואנס לרובע עירוני סטטוטורי (Borough) בהתאם להוראות חוק התאגידים העירוני מס 21. [2] והחל לצמוח במהירות כשהוא מושך אנשים על ידי מחירי דיור אטרקטיביים ונגישות תחבורתית. עד שבתחילת שנות ה-2000 הוא הפך למאוכלס יותר מהבירה פורט אוף ספיין.

צ'אגואנס יושבת יחסית נמוך בגובה 18 מטר מעל פני הים והיא נמצאת בקרבת החוף במעלה הזרם של ביצת קרוני. היא ממוקמת כ-24 ק"מ צפונית לעיר סן פרננדו, וכ-19 ק"מ דרומית מזרחית לבירה פורט אוף ספיין אם כי שתיהן מתפתחות במהרה והשוליים הדרום מזרחיים של פורט אוף ספיין נמצאים מרחק של ק"מ ספורים מהשוליים הצפון מערביים של צ'אגואנס, ונהוג להתייחס אליהן כחלק מאותה המטרופולין.

גבולות העיר הם מצפון דרך מונרו, ממזרח נהר גנדיה, מדרום נהר הונדה וממערב מפרץ פריה.

מבנה עירוני

[עריכת קוד מקור | עריכה]

את העיר חוצים הכבישים סר סולומון הוצ'וי ואוריה באטלר .

צ'אגואנס מורכבת ממרכזי האוכלוסייה העיקריים הבאים:

 • מרכז העיר צ'אגואנס - הליבה המקורית של צ'אגואנס ורובע העסקים המרכזי המודרני, שוכן מערבית לכביש סולומון הוצ'וי.
 • מונטרוז - מחוז מסחרי בעיקרו, שוכן ממזרח לכביש סולומון הוצ'וי.
 • אדינבורו 500 ופיתוחים אחרים הקשורים לדיור ממשלתי - דרומית למונטרוז.
 • כפר אדינבורו - דרומית למרכז העיר צ'אגואנס. ישנם שני כפרים בין מרכז העיר צ'אגואנס לבין הצומת של שדה קרלסן ובנגה טרייס בשכונת דרום מיין. - כפר אדינבורו וכפר צ'ייס.
 • פארק לנג' - צפונית למונטרוז ומדרום לאנדאוור, ממזרח לגני הבוסתן וכביש אוריה באטלר.
 • גני הפרדס - צפונית למרכז העיר וממערב לכביש אוריה באטלר.
 • שרליוויל - שוכן משני צידי כביש אוריה באטלר, צפונית-מזרחית לפליסיטי.
 • פליסיטי - שוכן יותר מצפון וממערב למרכז העיר, מזרחית ודרומית לביצת קרוני.
 • אנדאוור - צפונית-מזרחית לגני הבוסתן, צפונית לפארק לנג'.
 • אנטרפרייז - מזרחית לאנדאוור וצפונית ללונגדנוויל.
 • לונגדנוויל - מזרחית למונטרוז.
 • קונופיה - מרכז אוכלוסייה מצפון-מזרח לצ'אגואנס, צפונית לאנטרפרייז.
 • שדה קרלסן - בסיס חיל האוויר האמריקני לשעבר מדרום לצ'אגואנס, אזור זה עדיין חקלאי ברובו.

האקלים בצ'אגואנס הוא אקלים סוואנה טרופי עם עונה רטובה שנמשכת בין יוני לנובמבר ועונה יבשה שנמשכת מינואר עד מאי. שלא כמו פורט אוף ספיין, בצ'אגואנס יש אקלים חם ולח בדרך כלל כל השנה.

מועצת העיר צ'אגואנס (CBC) היא רשות שלטונית מקומית שהוקמה ב־13 בספטמבר 1990 על ידי חוק התאגיד העירוני 21 משנת 1990. ובשנת 2013 עברה מועצת העיר לבניין המינהל החדש שלה שנמצא ברחוב וודפורד לודג'.

במועצת העיר צ'אגואנס יש שמונה חברי מועצה מחוזיים וארבעה חברי מועצה שנבחרים באמצעות מתודולוגיה של ייצוג יחסי. לאחר מכן נבחרים ראש העיר וסגן ראש העיר. מחוזות הבחירה הם: 1.פליסיטי / אנדאוור 2. אנטרפרייז דרום 3. אדינבורו / לונגדנוויל 4. אנטרפרייז צפון 5. שרליוויל 6. מונטרוז 7. דרך מונרו / דרך קרוני סוואנה 8. קונופיה.

פירוק חברת הסוכר בבעלות המדינה השפיע עמוקות על צ'אגואנס כיוון שחברה זו הייתה המעסיקה המרכזית בעיר, עם זאת צ'אגואנס התפתחה כעיר שוק ועדיין מושכת אליה קונים רבים מרחבי המדינה. חלק גדול מהפיתוח של צ'אגואנס התרכז סביב הדרך הראשית של צ'אגואנס בה נבנו מרכזי קניות רבים. הדרך הראשית של צ'אגואנס המשיכה להתפתח, בעיקר באמצעות עסקים קטנים ובינוניים, כדי לספק את מרכזי האוכלוסייה המתרחבים.

שוק ברחוב הראשי של צ'אגואנס

הפיתוח הקמעונאי התרחב עם הקמתם של שלושה קניונים במרכז העיר בשנות השמונים (סנטר סיטי, מיד סנטר ורמאסרן פלאזה, שנקרא היום סנטר פוינט). קניון הסנטר סיטי שופץ משמעותית וישנן תוכניות עתידיות להרחבה נוספת והפיכתו לקניון הגדול בקריביים. בנוסף הקמתה של כיכר פרייס באנדאוור הרחיבה את ההזדמנויות הקמעונאיות היוקרתיות, והפכה למרכז מסחר ובילוי.

כמו כן צ'אגואנס מתפתחת כמרכז פיננסי כאשר כל הבנקים הגדולים בטירנידד וטובגו מחזיקים משרדים גדולים בצ'אגואנס.

קניון ברחוב דה ורטויל

צ'אגואנס צמחה במהירות מכפר קטן לעיר הגדולה ביותר בטרינידד וטובגו. צ'אגואנס ההיסטורית נחשבה לעיר אינדו-טרינידדית בהתאם לכפרים האינדו-טרינידדים המקוריים שלה: אדינבורו, פליסיטי, שרליוויל, צ'נדרנאגור, כפר צ'ייס, סנט תומאס, מונטרוז ואנדאוור, אך ככל שגדלה היא הפכה ליותר רב-גזעית. אנטרפרייז הוא כפר אפרו-טרינידדי מבחינה היסטורית שנקלע לעיר הצומחת של צ'אגואנס. בנוסף, אדינבורו 500 ופיתוחים אחרים הקשורים לדיור ממשלתי גם הם בעיקר אפרו-טרינידדים.

גידול האוכלוסייה מאז שנות השמונים
שנה אוכלוסייה אחוז גידול
1980 6,177
1988 8,000 +29.5%
2000 61,897 +673.7%
2011 83,516 +34.9%
חלוקה לפי מוצא אתני
הרכב אתני 2011 [3]
הוֹדִי 53.5%
אפריקאי 25.3%
רב גזעי 9.3%
דוגלה (הודית ואפריקאית) 7.03%
אירופי 0.1%
סִינִי 0.2%
ילידי אמריקאי 0.06%
ערבי (סורי / לבנוני) 0.02%
אחר 0.15%
לא צוין 4%

בית החולים המחוזי בצ'אגואנס ממוקם במונטרוז (לאורך הדרך הראשית הדרומית). כולל את מתקן הבריאות המחוזי. בשנת 2012 נפתח בית חולים פרטי בצ'אגואנס בנוסף למתקני בריאות קטנים אחרים המנוהלים באופן פרטי הממוקמים ברחבי צ'אגואנס וסביבתה.

בצ'אגואנס בתי ספר יסודיים ותיכוניים רבים. בתי ספר יסודיים בולטים כוללים את מונטרוז וודיץ' במרכז העיר, ובית הספר הממשלתי של מונטרוז בלנג' פארק.

הפרזנטיישן קולג' של צ'אגואנס, הוא בית ספר תיכון קתולי, והוא מקביל לפרזנטיישן קולג' של סן פרננדו. הוא נחשב לבית הספר התיכון בעל הביצועים הטובים ביותר בטרינידד וטובגו לאורך כל תולדותיו, ובמיוחד בשנים האחרונות בהן זכה בפרס הנשיא לבית הספר בעל הביצועים הגבוהים ביותר בטרינדד וטובגו מספר פעמים.

כמו כן אוניברסיטת הודו המערבית (UWI) הקימה קמפוס בצ'אגואנס.

צ'אגואנס הוא מוקד תחבורה חשוב באי טרינידד, אוטובוסים, מוניות ושאטלים מחברים את צ'אגואנס עם פורט אוף ספיין, סן פרננדו, קורפה וקואבה, וישובים קטנים יותר סביב מרכז טרינידד.

בהתחשב במקורה של העיירה ככפר חקלאי והצמיחה המהירה והלא מתוכננת שלה מכפר קטן לעיר המאוכלסת במדינה, צ'אגואנס סובלת מבעיות תחבורה ועומסי תנועה מתמשכים, ולמרות ניסיונות רבים של תוכניות חלופיות לניהול תחבורה, העומסים רק מחמירים ומהווים איום על צמיחה עתידית של צ'אגואנס.

מרכז הספורט העיקרי בצ'אגואנס הוא אצטדיון הספורט בפארק סית'. מתקנים קטנים יותר ומגרשי קריקט פזורים ברחבי העיר, אך אין בעיר מתקני ספורט משמעותיים, ותושבי צ'אגואנס משתמשים במתקני הספורט שבקואבה הסמוכה.

 • בית האריות הידוע גם בשם אנאנד בהוואן, הוא האחוזה של משפחת קפילדו מן המפורסמות שבטרינידד וטובגו, והוא מקום הולדתו של הסופר וידיאדר סורג'פרסאד נייפול זוכה פרס נובל לספרות שנולד בצ'אגואנס. וההנחה הרווחת היא שהוא היווה את ההשראה לבית הנומן בספרו של נייפול בית בשביל מר ביזוואז (אנ').
 • ביצת קרוני, שבסמוך לצ'אגואנס מתפארת במנגרובים הגדולים ביותר בטרינידד וטובגו, וממוקמת צפונית מערבית לעיר. הביצה היא אטרקציה תיירותית פופולרית ומהווה גם בית גידול עבור מגלן השני הציפור הלאומית של טרינידד וטובגו.
 • אתר דיוואלי נגר (אנ'), שנמצא בצפון צ'אגואנס, הוא אטרקציה מרכזית בתקופה שלפני פסטיבל הדיוואלי. גם הכפר פליסיטי, בקצה המערבי של צ'אגואנס, מפורסם בחגיגות הדיוואלי המפוארות שלו.

ערים תאומות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צ'אגואנס בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ Nobel Lecture – V.S. Naipaul, 2001
 2. ^ Resh-ma Ra­goonath, UNC Rules Chaguanas, www.guardian.co.tt (באנגלית)
 3. ^ Central Statistical Office. "NON-INSTITUTIONAL POPULATION BY SEX, AGE GROUP, ETHNIC GROUP AND MUNICIPALITY" (PDF). אורכב מ-המקור (PDF) ב-19 באוקטובר 2017. נבדק ב-6 בדצמבר 2017. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ Sam Eifling (11 במרץ 2004). "A Worldly Pitch". New Times. p. 3. נבדק ב-16 ביולי 2007. {{cite web}}: (עזרה)