צבא השחרור הסימביונזי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פטי הרסט וחבר נוסף בארגון במהלך השוד בבנק היברניה

צבא השחרור הסימביונזיאנגלית: Symbionese Liberation Army) היה קבוצת טרור קטנה (בשיאה מנתה ככל הנראה 13 חברים), בעלת אידאולוגיית שמאל רדיקלית, שפעלה בארצות הברית בין השנים 19731975.

חברי הקבוצה ביצעו מעשי רצח, חטיפה, שוד בנקים ומעשי אלימות נוספים. מנהיגם היה דונלד דה-פריז שהקים את הקבוצה לאחר שנמלט מהכלא בשנת 1973. על אף שדה-פריז היה השחור היחיד בקבוצה, הקבוצה החשיבה עצמה לחיל החלוץ במהפכה השחורה בארצות הברית.

במניפסט של הקבוצה כתב דה-פריז שהשם symbionese לקוח מהמילה סימביוזה, הרעיון מאחורי הבחירה בשם הוא יצירת חברה, שכמו גוף חי בנויה מאיברים השונים לחלוטין זה מזה אך חיים יחד בהרמוניה המאפשרת עבודה ויצירה כגוף אחד.

על אף שהקבוצה הייתה קטנה יחסית, היא זכתה לפרסום וחשיפה תקשורתית גדולים ביותר, אף לאחר שחבריה נתפסו ונשפטו. עיקר הפרסום נבע מחטיפתה של פטי הרסט, נכדתו של איל העיתונות ויליאם רנדולף הרסט.

הרסט נחטפה ב-4 בפברואר 1974 מדירתה שבברקלי, קליפורניה. החוטפים דרשו לתרום 400 מליון דולר לקנית מזון לעניים,משפחתה תרמה 6 מיליון דולר לקניית מזון לעניים באזור מפרץ סן פרנסיסקוושלמה את הכופר, אולם הרסט לא שוחררה. חודשיים לאחר מכן התברר כי הרסט הצטרפה לארגון שחטף אותה, וצולמה בעת שוד בנק עם חברי ארגון אחרים.

תופעה זו של הזדהות עם החוטפים מכונה בפסיכולוגיה בשם תסמונת סטוקהולם.

ב-17 במאי 1974 הקיפה משטרת לוס אנג'לס בית בעיר. בתוך הבית התבצרו דה-פריז וחמישה מחברי הקבוצה. במהלך קרב יריות שהתפתח בין הצדדים נורו כל השישה ונהרגו. הקבוצה המשיכה לפעול עוד כשנה, אז נתפסו מספר חברים והשאר, חמישה טרוריסטים, ברחו והסתתרו מחוץ לארצות הברית או בתוך ארצות הברית בזהות בדויה. המצוד אחרי החמישה נמשך עד שהאחרון נתפס בדרום אפריקה בשנת 2002.

בהשראת הקבוצה והחטיפה המפורסמת נכתבו ספרים ובוימו סרטים, כך שההד התקשורתי סביב הקבוצה נמשך זמן רב לאחר שהקבוצה התפרקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]