קאטי סארק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"קאטי סארק"
Cutty Sark
אוניית המוזיאון "קאטי סארק" בגריניץ', 2005
אוניית המוזיאון "קאטי סארק" בגריניץ', 2005
תיאור כללי
סוג אונייה קליפר
דגל הצי
חברת ספנות John "Jock" Willis (1869-1895)
ציוני דרך עיקריים
מספנה Scott & Linton
הוזמנה 1 בפברואר 1869
תחילת הבנייה 1869
הושקה 22 בנובמבר 1869
תקופת הפעילות 16 בפברואר 1870 – 1895 (כ־24 שנים)
אחריתה אוניית מוזיאון
מיקום גריניץ', לונדון
נתונים כלליים
הֶדְחֶק 2,100 טון
תפוסה 963 טון
אורך 212.5 רגל
רוחב 36 רגל
שוקע 20 רגל
מהירות 17.5 קשרים
גודל הצוות 28–35 איש
מספר תרנים 3
שטח המפרשים 2,972 מטר מרובע
הנעה מפרשים, מעטה רוחבי שלם
הקאטי סארק בגריניץ'

קאטי סארקאנגלית: Cutty Sark) היא ספינה מסוג קליפר אשר נבנתה בשנת 1869 ושימשה כאוניית סוחר משנת בנייתה ועד שנת 1954, עת הפכה למוזיאון. "קאטי סארק" הייתה הקליפר האחרונה שנבנתה. הספינה נפגעה בשרפה ב-21 במאי 2007 עת עברה שיפוץ.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצלמית בחרטום הספינה

המונח "קאטי סארק" מקורו בשפה הסקוטית ומשמעו "חצאית קצרה" או "תחתונית"[1]. הספינה קרויה על שם כינוייה של הדמות "נאני" משירו של רוברט ברנס משנת 1791 "תאם או'שאנטר" אשר לבשה את החצאית קאטי סארק וכונתה על שם החצאית. הדמות שבחרטום הספינה קרויה "נאני" על שם הדמות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספינה תוכננה על ידי הרקולס לינטון ונבנתה בשנת 1869 במספנות דמבארטון שבסקוטלנד על ידי חברת הספנות סקוט ולינטון, אולם זו פשטה רגל בעת הבנייה. המשך הבנייה מומן על ידי חברת William Denny & Brothers והספינה הושקה ב-22 בנובמבר באותה שנה. הספינה נועדה לייבא תה לאנגליה. באותה תקופה הייתה חשיבות רבה להגעת יבול התה הטרי מדי שנה מסין לאנגליה. הספינה שהגיעה ראשונה קיבלה את המחירים הגבוהים ביותר (בשל הביקוש הרב).

הספינה תוכננה להפליג במהירות רבה (במטרה שתהא המהירה שבין ספינות הקליפר). במרוץ שנערך בשנת 1872 בין "קאטי סארק" לקליפר "תרמופיליי", בשל נזק שאירע להגה של "קאטי סארק", אף ששתי הספינות עזבו את נמל שאנגחאי ב-18 ביוני, הגיעה הספינה ללונדון רק ב-18 באוקטובר, ואולם, התרמופיליי הגיע שבוע לפניה (ב-11 באוקטובר) ועל כן נחשבת הגעתה של "קאטי סארק" בתקופה של 122 ימים ועם הגה שבור להישג גדול.

"קאטי סארק" מפליגה

תחילת השימוש בספינות קיטור ובניית תעלת סואץ קיצרו את מועדי הבאת התה והפכו את ספינות הקליפר למיותרות. "קאטי סארק" עברה לשמש בייבוא צמר מאוסטרליה. בשל העובדה שבאחת מהפלגותיה הצליחה לעבור את המרחק ב-67 ימים -הספינה הצליחה לעבור 666 ק"מ ב-24 שעות, במהירות ממוצעת של 15 קשרים (27.75 קמ"ש) נחשבה לספינה המהירה ביותר באותה עת ביחס לגודלה.

בשנת 1895 נמכרה לחברה הפורטוגזית "פריירה" (Ferreira) ושמה שונה ל"פריירה" על שם החברה, אף שבפועל המשיכו לכנות אותה "פקוונה קמיסולה" - "Pequena Camisola" ("חצאית קצרה" בפורטוגזית - תרגום של שמה הסקוטי).

בשנת 1916 נמכרה הספינה בשנית, הורדו מפרשיה במספנה בקייפטאון, הותקן לה מנוע, ושמה שונה ל"מאריה דו אמפארו". בשנת 1922 נקנתה על ידי רב החובל וילפרד דאומן אשר השיב לה את מפרשיה והשתמש בה כספינת אימונים נייחת. בשנת 1954 הועלתה על המבדוק בגריניץ' שהוכן עבורה על מנת שתשמש כמוזיאון.

המוזיאון[עריכת קוד מקור | עריכה]

תצוגת מגורי מלחים בתוך הספינה

מוזיאון "קאטי סארק" הפך לאחת האטרקציות התיירותיות החשובות ביותר ברובע גריניץ'. מיקום הספינה לחוף נהר התמזה, בקרבת המוזיאון הימי הלאומי ופארק גריניץ' והגישה הקלה אל הספינה שהוצבה לצד הדרך מהנמל ומתחנת הרכבת הקלה של הדוקלנדס אל שוק גריניץ' היו אחדים מהגורמים לפופולריות זו.

המוזיאון מנוהל על ידי קרן הנאמנות קאטי סארק (Cutty Sark Trust) שבראשה עמד הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו. הספינה הוכרזה כאתר לשימור בעל חשיבות עליונה (Grade I listed monument), ועל שמה קרויה תחנת הרכבת הקלה הסמוכה.

במוזיאון מוצגת ההיסטוריה של ספינות הקליפר ויבוא התה לאנגליה, וכן תצוגה של דמויות מחרטומי ספינות.

השרפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 החלו שיפוצים באתר המוזיאון במטרה להגביה את הספינה בכ-3 מטרים על מנת לאפשר בניית אולם תצוגה מתחת לספינה[2]. בבוקר ה-21 במאי 2007, עת הייתה הספינה בשיפוצים פרצה שרפה באתר הספינה. השרפה נמשכה כמה שעות, ומרבית חלקי העץ שנותרו במבנה עלו באש[3]. מאחר שלמעלה ממחצית מחלקי העץ של הספינה הוסרו ממנה לצורך עבודות שחזור חלקים אלה ניצלו מן האש. כמו כן, רק כ-5% מהמפרשים המקוריים ניזוקו בשרפה (היתרה הורדה לצורך עבודות שחזור). עלויות השחזור של הספינה בשל נזקי האש הוערכו ב-5 - 10 מיליון ליש"ט מעבר לתקציב השיפוץ של המוזיאון (שעמד על 25 מיליון ליש"ט)[4].

תיאור הספינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"קאטי סארק" היא אחת משלוש ספינות ששרדו מתקופתה שנבנתה בשיטה של שלד ברזל ופלדה, ודפנות עשויות עץ.

  • טונאז': 921 טנות (2,608 מטר מעוקב)
  • אורך השלדה:64.8 מטרים
  • רוחב הספינה: 11 מטרים
  • שוקע מתחת לפני המים: 6.4 מטרים

אזכורים בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מופיעה בשיר "Single Handed Sailor" של להקת דייר סטרייטס, מתוך אלבומה השני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קאטי סארק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]